БЪЛГАРСКА ГОРДОСТ
"Времеубежище" на Георги Господинов е сред най-добрите книги на годината според британския в. "Гардиън"
"В повсеместна криза на разговора сме и това се усеща най-много на Балканите", каза в интервю за предаването "Трилинг" по Телевизя 24 българският писател, който представи и в Скопие книгата си "Времеубежище" издадена в Република Северна Македония
Редактор : / 1352 Прочита 7 Коментара

Романът "Времеубежище" на Георги Господинов е сред най-добрите книги на 2022 г. в класацията на британския в. "Гардиън".
Авторитетното издание публикува своя подбор на водещите книги за годината, издадени във Великобритания и представени в различни категории - художествена литература, документалистика, детска литература, научна фантастика, фентъзи. Класацията е подготвена в рамките на обзор за културните събития през отиващата си 2022 г.
"Времеубежище" на Георги Господинов (издателство W&N, превод от български език на Анджела Родел), в който "клиника за миналото" лекува пациенти с болестта на Алцхаймер, играе остроумно и с топлота с идеите за историята и носталгията, за да изследва европейския 20-и век и актуалните обърквания", пише в публикацията на "Гардиън".
Изданието представи "Времеубежище" през май тази година, когато книгата се появи на британския пазар, като "забавен и стряскащ роман за носталгията".
В повсеместна криза на разговора сме и това се усеща най-много на Балканите, каза в интервю за предаването "Трилинг" по Телевизя 24 българският писател Георги Господинов, който представи преди дни и в Скопие книгата си "Времеубежище" издадена в Република Северна Македония от издателство "ИЛИ-ИЛИ".
"Хората спряха да си говорят, държавите също. Всеки се затваря в своето минало, а когато се затвориш в него, блокираш мостовете. Моето послание към политиците е да погледнат какво прави културата и да направят същото. Много македонски писатели се издават в България и български в Северна Македония, правят се смесени изложби, това е начин да си говорим. Това, което прави изкуството, показва какво трябва да правят политиците. Човек се нуждае от миналото, когато настоящето е тревожно, а бъдещето още повече.
В моя роман искам да отбележа, че миналото може да бъде и опасно, капан, от който никога не можеш да излезеш. Миналото е хубаво, когато някой влезе в него и излезе, без да заключи вратата. Става опасно, когато искаш да събереш цял народ вътре", каза Господинов.
Толкова сме близки, че имаме само два варианта - да се мразим или да се обичаме, каза по време на срещата си с читатели Георги Господинов, а в интервю за "Дойче веле" сподели: "Когато избирах заглавието на книгата си, се страхувах, че представителите на младото поколение може дори да не знаят какво е противовъздушен бункер. Тогава наивно вярвах, че тази дума вече е само част от историята и литературата. Сега е възможно да стане дума на годината".
Поздравления за световния успех на книгите си Георги Господинов получи преди срещата си с публиката в Скопие и от президента на Северна Македония Стево Пендаровски.