ЗА ДЕНЯ НА НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ - 1 НОЕМВРИ
Възстановка на „Старото школо” от Възраждането
Организатор на патриотичната инициатива е Националният исторически музей
Редактор : / 876 Прочита 0 Коментара
Възстановка на "Старото школо" от Възраждането/Сн. НИМПо случай Деня на будителите - 1 ноември Националният исторически музей /НИМ/ ще направи възстановка на занятие в старо възрожденско училище. Музеят кани на 31 октомври, 1 и 2 ноември децата, които искат да научат и да опитат как едно време техните връстници са се учили да пишат и да четат "Аз", Буки", "Веди" - върху пясък и с перо. Новината съобщи за Impressio директорът на НИМ - проф. Божидар Димитров.
Божидар Димитров, директор на НИМ/Сн. Уикипедия
Учебните часове в "Старото школо" са организирани от Детския образователен център на НИМ и в тях ще могат да участват деца от предучилищна възраст, както и по големи - от първи до четвърти клас. Всички те ще могат да изкарат по един учебен час по "взаимоучителната метода", въведена и прилагана от д-р Петър Берон, Неофит Рилски, Васил Априлов. При това - в класна стая, подредена като от втората половина на XIX век - с характерната катедра, с дървени чинове. На първия ред ще седнат най-малките - както е било, по-големите ученици ще влизат в ролята на "показвачи" и "чиноначалници", а всички неминуемо ще усетят атмосферата на тогавашното взаимно училище.
Възстановка на "Старото школо" от Възраждането/Сн. НИМ
В "Старото школо" децата могат да разгледат автентични предмети и пособия от българското училище от началото на миналия век - глобус от книжарницата на Христо Г. Данов, икона на славянските първоучители Св. св. Кирил и Методий.
Най-любопитно за тях безспорно ще бъде да видят т. нар. "затвор" - помещение зад катедрата на даскала, в което са отпращани за наказание непослушните ученици.
Децата ще могат да разширят познанията си като посетят експозицията на НИМ, посветена на Възраждането. В пространството пред зала №4 се съхраняват един от първите преписи на "История славянобългарска", "Неделника" на Софроний Врачански от 1806, копие на глобуса на Неофит Рилски, "Рибния буквар" на д-р Петър Берон от 1824 г. и др.
На 1 ноември в Националния исторически музей ще има и специална екскурзоводна беседа по случай празника, на тема "Нашето славно минало".
Повече информация и предварителни заявки могат да бъдат направени на страницата на Детския образователен център на НИМ.