Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Трима носители на специално отличие на Наградата за литература на ЕС за 2024 г. ще се срещнат с читатели в София

НА ПО КНИГА ДВЕ

Трима носители на специално отличие на Наградата за литература на ЕС за 2024 г. ще се срещнат с читатели в София

В разговора ще участват Тодор П. Тодоров, германският автор Дениз Утлу и исланската журналистка и писателка Мария Елизабет Брагадотир. Модератор на срещата ще е ръководителят на Националния център за книгата в НДК Светлозар Желев

Източник: АБК

Още Романът "Хагабула" на писателя Тодор П. Тодоров е номиниран за Европейската награда за литература

Романът "Хагабула" на писателя Тодор П. Тодоров е номиниран за Европейската награда за литература

Трима носители на специално отличие на Наградата за литература на Европейския съюз (ЕС) за 2024 г. ще се срещнат с читатели в столичния книжен център "Гринуич". Събитието е на 30 май от 18.00 часа, съобщават организаторите.

В разговора ще участват Тодор П. Тодоров, германският автор Дениз Утлу и исланската журналистка и писателка Мария Елизабет Брагадотир. Модератор на срещата ще е ръководителят на Националния център за книгата в НДК Светлозар Желев.

Тодор П. Тодоров е роден през 1977 г. в София. Той е български философ и белетрист. Автор е на два сборника с разкази и на един роман - "Приказки за меланхолични деца" (2010), "Винаги нощта" (2012) и "Хагабула" (2022). Разказите му са преведени и публикувани в Германия от Groessenwahn Verlag (Франкфурт на Майн).

През 2011 г. печели наградата "Рашко Сугарев" за най-добър фантастичен разказ за "Ван Гог в Париж". Романът му "Хагабула" получава Националната литературна награда на България от Национален фонд "13 века България" за най-добър роман на годината през 2023 г.

През 2015 г. Тодоров изнася лекция на събитието "Нощ на философията" в Ню Йорк, организирано от културните служби на френското посолство и Украинския институт в Америка. От 2001 г. Тодоров води курсове по история на философията, медийна култура, постхуманизъм и митологии на бъдещето в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

 

Още "Хагабула" на Тодор П. Тодоров получи националната награда за български роман на годината "13 века България"

"Хагабула" на Тодор П. Тодоров получи националната награда за български роман на годината "13 века България"

Дениз Утлу е роден в Хановер през 1983 г. и учи икономика в Свободния университет в Берлин и в Университета "Париж I Пантеон-Сорбон".

Дебютният му роман Die Ungehaltenen е публикуван през 2014 г. и е адаптиран за сцена в театър "Максим Горки" в Берлин през 2015 г. Вторият му роман, Gegen Morgen, е публикуван от Suhrkamp Verlag през 2019 г. Утлу е автор на пиеси, поезия и есета, а също така провежда изследвания в Германския институт за правата на човека. През 2021 г. е удостоен с наградата "Алфред-Доблин" за откъс от Vaters Meer. През 2023 г. получава Баварската награда за книга за Vaters Meer.

Мария Елизабет Брагадотир е родена през 1993 г. Завършила е философия и е работила като журналист в исландски вестник и в националното радио. Дебютната ѝ книга е сборникът с разкази "Стая в друг свят", която е избрана за "Откритие на годината" от исландския вестник Morgunblaðið и за едно от трите най-добри художествени произведения на годината от исландските книжари.

Мария Елизабет Брагадотир е била модератор на дискусии на Международния литературен фестивал в Рейкявик и Icelandic Noir, като е участвала в дискусии с испанския писател Алехандро Паломас и с норвежкия писател Вигдис Йорт. През 2022 г. тя участва като гост в литературния фестивал "Месец на авторското четене".

Още Пролетният панаир на книгата се завърна: 140 издателства очакват своите читатели

Пролетният панаир на книгата се завърна: 140 издателства очакват своите читатели

Още Философът Тони Николов: Нека вървим напред и да не изпускаме от поглед пътя на буквите

Философът Тони Николов: Нека вървим напред и да не изпускаме от поглед пътя на буквите

Още Иван Гранитски е носител на Националната награда за поезия "Евтим Евтимов"

Иван Гранитски е носител на Националната награда за поезия "Евтим Евтимов"

Още Фестивалът "Да поЧетем" ни кани да празнуваме 24 май на най-литературното място в София - площад Славейков

Фестивалът "Да поЧетем" ни кани да празнуваме 24 май на най-литературното място в София - площад Славейков

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Колекция "Вонегът" продължава с безмилостната сатира "Бог да ви поживи, господин Роузуотър"

След 25-годишно отсъствие от книжарниците обичаният роман излиза в ново издание за Алея на книгата

Книгата за 125-годишната история на БТА беше представена на Аполония

Кирил Вълчев припомни, че излизането на новото издание се случва точно година след представянето на предходните два тома - първия с историята на БТА, разказана от Панайот Денев, и втория, обединяващ лични свидетелства на десетки бележити представители и служители на Българската телеграфна агенция през годините

Размисли след едно убийство от Салман Рушди

"Нож: Размисли след опит за убийство" е дългоочакваната автобиографична изповед на Салман Рушди - едно безмилостно откровено и завладяващо четиво, което ни напомня за какво си струва да се борим

Организаторите на Международния фестивал на книгата в Единбург отчитат голям успех на събитието

Писатели като Маргарет Атууд, Салман Рушди, Филипа Грегъри и Мариан Кийс бяха сред участниците на фестивала, който започна на 10 август и приключи на 25 август

165 години от рождението на Артър Конан Дойл с ново издание на "Шерлок Холмс"

Сборникът „Шерлок Холмс и кървавият диамант” включва 18 разказа и новели, в които детективът от улица "Бейкър" разплита убийства и мистерии заедно с помощника си д-р Уотсън

Майсторски клас по творческо писане на Аполония 2024: Георги Господинов и талантите на бъдещето

Посетителите на фестивала ще имат възможност да се срещнат отблизо със световноизвестния писател