Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Преди 10 години ООН призна многоезичността като фактор за мира

ГЛОБАЛНИЯТ СВЯТ

Преди 10 години ООН призна многоезичността като фактор за мира

Езикът е свобода и предпоставка за разбирателство между народите

Живеем в глобален свят, в който границите все повече се превръщат в условност, и в същото време усещаме необходимостта да ги издигаме като прегради, под заплахата от тероризъм и световна война. Сякаш единственото свободно нещо, което не подлежи на "санкции", са езиците. Те ни дават възможност за общуване, без разлика на пол, занятие и национална принадлежност. Свободното общуване е важна предпоставка за мирно съществуване на планетата.

На днешния ден през 2007 г. Общото събрание на ООН, като се позовава на единството в многообразието от езици по света, именно с цел международното разбирателство, обявява решението си, следващата година - 2008-а, да бъде обявена за Международна година на езиците.

Днес е немислимо да се води политика на световно ниво, без знанието на езиците на други народи. Немислимо е да се познава културата на други страни и народи, без точен превод на новините, книгите, филмите и другите медиаторни средства за общуване.

Има хора, които общуват на два езика - т.нар. матерен език, според произхода им по рождение, и на езика на държавата, в която живеят. Двуезичното население на планетата е, според езиковеди, две-трети от общото население на земята. Така наречената многоезичност на общностно ниво се отнася до цели общности, в които е разпространена именно тази форма на многоезичност. В глобален план, езиковедите дават за пример Индия, където в рамките на групата се използва специфичния за нея език, а в общуването между отделните общности - английския. Това донякъде се отнася и до диалектните групи в дадена страна, където диалектите все още съществуват като форма за словесно общуване. Общностната форма на езика е характерна и за етническите групи в една държава.

Полиглотите, или хората които владеят повече от 3 езика, са единици, но броят им все повече расте в глобалния ни свят. Има феноменални примери на личности, които са владеели до съвършенство по 8 до 10 езика - писмено и говоримо.

Много интересна и все по-развиващата се форма за общуване в съвременния свят е многоезичността на интерактивно ниво — отнася се за използването на повече от един език в един и същ разговор. Това се осъществява като "превключване" чрез смяна на езика по време на разговор. Друг пример, който се използва при близки по звучене езици, е този, в който всеки от участниците говори на своя език, но той е разбираем и за другите, независимо че те не го говорят добре. Българи често общуват по този начин с македонци и сърби. Особено онези, които живеят в пограничните райони между съответните страни.

Най-важното в многообразието на езиците е способността им да общуваме чрез тях. Тази способност се възприема като жест на доброжелателство между хората от различни националности и е наистина една много важна предпоставка за мир.

Еми МАРИЯНСКА

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Българската детска литература участва в най-голямото книжно изложение в света

Хитовата поредица „Феята от захарницата“ и още емблематични заглавия на български детски автори гостуват на Панаира на книгата във Франкфурт

Световноизвестният германски писател Даниел Келман гостува в София

Гьоте-институт България и Издателство „Колибри“ представят премиера на книгата „Светлина и сянка“ в присъствието на автора Даниел Келман

Нобеловата награда подобри продажбите на Хан Канг

Над 1,06 милиона книги на Хан Канг, включително електронни, са продадени от четвъртък миналата седмица, когато тя спечели Нобелова награда

Италианският министър на културата Алесандро Джули ще бъде гост на Франкфуртския панаир

Джули ще участва в откриването на проявата заедно с германския комисар по въпросите на културата Клаудия Рот

Поетична среща с женската сила е част от програмата на Cinelibri

“ВИЖ МЕ: Силна и Свободна” обединява значими имена от изкуството в обществено значима кауза за живот без насилие