Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Почина авторът на "Няма място за старите кучета" Кормак Маккарти

IN MEMORIAM

Почина авторът на "Няма място за старите кучета" Кормак Маккарти

Американският писател, носител на "Пулицър" е преживял десетилетия в бедност и уединение, преди Холивуд да открие романите му "Няма място за старите кучета", "Тези прекрасни коне" и "Пътят"

Американският писател, носител на "Пулицър" е преживял десетилетия в бедност и уединение, преди Холивуд да открие романите му "Няма място за старите кучета", "Тези прекрасни коне" и "Пътят" (Снимка: Getty Images)

Известният американски писател Кормак Маккарти, носител на наградата "Пулицър" е починал във вторник сутрин в дома си в Санта Фе, щата Ню Мексико в САЩ, съобщават от неговото издрателство Penguin Random House.

Смъртта на писателя бе потвърдена от неговия син Джон Маккарти, който посочва, че баща му си е заминал от естествена смърт. Писателят беше на 89 години.

Американският писател, носител на "Пулицър" е преживял десетилетия в бедност и уединение, преди Холивуд да открие романите му "Няма място за старите кучета", "Тези прекрасни коне" и "Пътят".

Робърт Редфорд екранизира "Тези прекрасни коне" още през 2000 г., но адаптацията на братя Коен по "Няма място за старите кучета" печели четири награди "Оскар" (за най-добър филм на 2007 г., най-добър адаптиран сценарий, режисура и поддържаща мъжка роля на Хавиер Бардем) и отваря на писателя вратите към световна известност и финансово благополучие.

По същото време идва и призът "Пулицър" за "Пътят". Романът е екранизиран от Джон Хилкоут с участието на Виго Мортенсен, Чарлийз Терон и Робърт Дювал.

През 2013 г. Ридли Скот създава криминалната драма "Съветникът" по оригинален сценарий на Маккарти, като в ролите са Брад Пит, Камерън Диас и Пенелопе Крус. Джеймс Франко адаптира за екран ранния му роман Child of God.

Още Носителят на "Грами", пианистът Джордж Уинстън, почина на 73 години

Носителят на "Грами", пианистът Джордж Уинстън, почина на 73 години

Маккарти е роден през 1933 г. под името Чарлз Маккарти в Провидънс, в семейство с шест деца. Когато е на 4, семейството се мести в Ноксвил, Тенеси. Така и не завършва висше образование. По време на военната си служба в Аляска през 50-те води радиопредаване. Жени се три пъти, като има двама сина - Кълън е роден през 1962 г., а Джон Франсис - през 1999-а.

Автор е на общо десет романа, обхващащи жанровете южняшка готика, уестърн и постапокалиптична фантастика. Първият, The Orchard Keeper, излиза през 1965 г. и няма особен успех. Едва близо три десетилетия по-късно, с "Тези прекрасни коне" (1992 г.) Маккарти печели и двата американски приза - Национална награда за литература и Национална награда на критиците.

"Кървав меридиан", написана през 80-те, с двайсет години закъснение попада в класацията на списание "Тайм" за 100-те най-добри книги, публикувани на английски между 1923 и 2005 г. Литературният критик Харолд Блум обявява Маккарти за един от четиримата големи романисти на своето време заедно с Дон ДеЛило, Томас Пинчън и Филип Рот, и нарича "Кървав меридиан" най-великата книга от излизането на "Докато лежах и умирах" на Уилям Фокнър.

През 2010 г. "Таймс" класира "Пътят" на първо място в списъка си 100-те художествени и документални литературни произведения за последното десетилетие. Маккарти често е споменаван и като кандидат за Нобелова награда за литература, но не доживява да я получи.

Още Почина френският режисьор от Новата вълна Жак Розие

Почина френският режисьор от Новата вълна Жак Розие

Още Художничката Франсоаз Жило почина на 101-годишна възраст в Ню Йорк

Художничката Франсоаз Жило почина на 101-годишна възраст в Ню Йорк

Още Почина американският художник Чък Клоуз

Почина американският художник Чък Клоуз

Още Джаксън Полък капсулира американския културен контекст след Втората световна война

Джаксън Полък капсулира американския културен контекст след Втората световна война

ИЗБРАНО
Коментирай5

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Рио де Жанейро е първата португалоезична Световната столица на книгата

"Книгите са жизненоважни за достъп, предаване и популяризиране на образованието, науката, културата и информацията по целия свят. Благодарение на тях се информираме, забавляваме и можем да разберем по-добре нашия свят", каза генералният директор на ЮНЕСКО Одре Азуле при обявяването на Рио де Жанейро за Световна столица на книгата за 2025 г.

"ПЕН Америка": Писателите в САЩ са изложени на нарастващ риск от репресии срещу свободата на словото

През 2024 г. Китай отново беше най-големият "тъмничар" на писатели, следван от Иран - с Израел на пето място, се казва в годишния доклад на организацията

Книга като никоя друга: "Думи за езика" от Иля Златанов (откъс)

Разказвайки историята на езика, авторът разбулва ритуалната тайна на етикетните формули, показва връзката на храната с начина, по който говорим и мислим, съживява значението на календарните празници

Хеди Кислер притежава изключителна красота и поразителен ум. Но готов ли е светът през ХХ век да я разбере? (откъс)

"Единствената жена в стаята" от Мари Бенедикт в превод на Силвия Падалска на Издателство "Обсидиан"

Истинската история на Версаче четем в книгата "Братя" от Санто Версаче (откъс)

Светът на модата и на бляскавите личности оживява в искрения разказ „Братя“

Дейв Егърс пише продължение на книгата си "Очите и невъзможното"

Илюстриран от Шон Харис, новият роман продължава пътешествието на кучето Йоханес, заедно с приятелите му козата Хелене и чайката Бертран