КИТАЙСКИ ПИЕСИ
Легендарните китайски пиеси "Буря" и "Чайна" отново на пазара
Един подходящ повод да си направите подарък по случай Китайската нова година - книгата с китайските пиеси предизвика истински фурор
Редактор : / 1566 Прочита 1 Коментара
Проф. д-р Калина Стефанова, която е съставител на "Буря. "Чайна". Въведение в съвременната китайска драматургия". (Снимка: Издателство: Български бестселър)Първото издание, което беше представено в навечерието на Китайската нова година през 2020 г. в Китайския Културен Център, вече е напълно изчерпано и за тазгодишното честване на празника издателството пусна нов тираж на пазара.
В тази книга можете да се насладите на класическите китайски драматични сюжети и да научите любопитни и интересни неща за Китай. Това са два своеобразни романа, които се четат на един дъх.
"Буря" и "Чайна" могат да бъдат прекрасно начало на едно пътешествие в китайската драматургия сега, когато Китай празнува своя празник - идването на годината на металния вол, която започна на 12 февруари.
Книгата e първият по рода си том на китайски пиеси, публикуван на български език с легендарните китайски пиеси "Буря" и "Чайна" от доайените на китайския театър на 20-ти век, класиците, майстори на словото и драмата Цао Ю и Лао Шъ. В книгата са включени и статии за тях от водещи китайски театроведи.
"Буря". "Чайна". Въведение в съвременната китайска драматургия" е съставена от театроведката проф. д-р Калина Стефанова и е преведена от известните преводачи от китайски език - Евелина Хайн и Евгений Карауланов, тя е началото на планираната от издателката Юлияна Томова нова поредица "Виж Китай".
Книгата представя двата най-важни образеца от съвременната китайска класическа драма.
Пиесите са едно вълнуващо и увлекателно четиво. Словото се лее, усеща се финеса, чувствителността, емоцията на сюжета, който е изпълнен с общочовешки страсти и емоции. Героите са разпознаваеми за нас българите и тяхната душевност е близка до нашата.
Директорът Китайския културен център в София Ту Сюесон (Снимка: Издателство "Български бестселър)
Ето какво пише проф. д-р Калина Стефанова в предговора на книгата:
"Желанието да споделя радостта от все по-ясно провиждащия се брод пред мен - както го наричам за себе си, "брод на летежа и на смирението" - радостта от срещите там с все нови проявления на тази "двойка" отличителни белези на традиционната китайска култура - това беше първоначалният трамплин към създаването на тази книга".
Издателката Юлияна Томова споделя, че "Книгата "Буря". "Чайна". Въведение в съвременната китайска драматургия" е необичайна, защото има не само познавателна стойност, но и защото двете пиеси са увлекателно четиво. Авторите им са класици, майстори на словото и драмата. Тези пиеси, написани миналия век, неслучайно и днес се изграят на сцените в много страни по света и вероятно ще намерят място и на българска сцена.
Тази книга, с няколкото съпътстващи текста, специално написани за нея от водещи китайски театроведи, а оригиналните предговори към тези пиеси ни въвеждат във феномена на т. нар. "разговорна драма".
Проф. д-р Калина Стефанова казва за двете легендарни за китайската драматургия пиеси:
"Докато "Буря" по западнаму, е центрирана основно в човека и неговите взаимоотношения с другите в рамките на най-близкия кръг от хора - в случая заплатените (любовни) връзки във и между две семейства, "Чайна" е с много по-широк фокус. В нея герои са колкото хората, толкова и времето - с неговите превратности, отразени в човешките съдби."
Евелина Хайн е превела пиесата "Буря" с богат български лексикон и с изключително чувство за китайския език. Тя е успяла да предаде финеса, емоциите и чувствата като човек, който не само превежда от китайски, но познава дълбоко и душевността на китайския народ.
Евгени Карауланов пък отваря за читателите вратата към света и атмосферата на пиесата "Чайна"... В книгата са включени и статии на известни китайски учени-театроведи, които ни разказват както за китайския театър, така и за самия Китай.
Целта на тази серия книги с театрални пиеси е да се представят повече театрални пиеси, включително и традиционни класически такива като Peony Pavilion and и Western Chamber и други, известни и играещи се и днес по театралните сцени в цял свят, както и повече съвременни пиеси и книги за китайския традиционен театър.
Кадър от премиерата на книгата (Снимка: Издателство Български бестселър)