Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Книга за Гоце Делчев представя безсмъртното дело на войводата

ВЕЛИКИТЕ БЪЛГАРИ

Книга за Гоце Делчев представя безсмъртното дело на войводата

Препогребването на тленните му останки, става в олтара на църквата на с. Баница, където в сражение загива революционерът, разказва Михаил Чаков

Кметът на Гоце Делчев Владимир Москов (Снимка: Иван Григоров/ Дир.бг)

В Столичната библиотека бе представена книгата "Гоце Делчев през погледа на Пейо Яворов, Димо Хаджидимов, Михаил Чаков, Любомир Левчев, Мерсия Макдермот, Eфрем Каранфилов, Тончо Жечев".

През февруари се навършват 147 години от рождението на един от най-значимите ни революционери, дали живота си за освобождението на Македония и Одринска Тракия.

В Мраморното фоайе на Библиотеката на София изданието бе представено от съставителите: Любен Генов - дългогодишен журналист и главен редактор на "Поглед", "Труд" и "Отечествен фронт" и Владислав Симеонов - журналист и издател.

Съставителите на сборника Любен Генов и Владислав Симеонов (Снимка: Иван Григоров/ Дир.бг)

Кметът на Гоце Делчев Владимир Москов откри събитието, което събра и представители на гоцеделчевческото землячество в София. Възможността да чуят интересни подробности за делото и веруюто на Гоце Делчев имаха ученици от столичното училище, носещо името на революционера.

Сборникът е издаден по инициатива и със съдействието на община Гоце Делчев. Книгата е нова възможност за популяризиране на историческата роля и личността на революционера, който все още е недостатъчно познат за публиката.

Снимка: Иван Григоров/ Дир.бг

Изданието отразява гледните точки на няколко поколения наши сънародници за бележития български революционер. Книгата съдържа интересни факти за дълбоката връзка на Гоце Делчев и неговия близък приятел и пръв следосвобожденски кмет на Неврокоп Пейо Яворов, както и любовта им към поробената част от България и приноса им за нейното освобождение.

Кметът на Гоце Делчев Владимир Москов сравни делото на Гоце Делчев с това на Апостола (Снимка: Иван Григоров/ Дир.бг)

Книгата е илюстрирана с много автентични снимки.

В сборника присъстват и биографични факти за Гоце Делчев, писани през миналия век, а изследователите и авторите на материалите - авторитети от различни поколения - представят личността на войводата.

Снимка: Иван Григоров/ Дир.бг

Яворов започва да пише биографията на Гоце Делчев веднага след гибелта на приятеля си и в нея подчертава, че сред образите на хилядите ратници "... винаги ще заема първо място ликът на човека, най-добрата биография комуто един ден ще бъде пространната история на македонското революционно движение."

Снимка: Иван Григоров/ Дир.бг

Един от свидетелите на Гоцевата смърт - Димо Хаджидимов, пише: "... като жив, с наведена глава към земята, той сякаш плачеше над съдбата на цяла Македония". А Михаил Чаков, който през десетилетията остава най-ангажиран с паметта за делото на Гоце Делчев, в спомените си разказва за препогребването на тленните му останки в олтара на църквата на с. Баница, където в сражение загива войводата.

Снимка: Иван Григоров/ Дир.бг

Валерия КАЛЧЕВА

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Премиера на новата книгата на Стефан Иванов "Без мен" в ТР "Сфумато"

"Без мен" ще бъде представена на 27 март от 19 ч. в Театрална работилница "Сфумато" в разговор със Стефан Иванов и поетите Силвия Чолева и Кирил Василев

Писателите Горан Войнович и Андрея Расучану гостуват на новите пролетни „Литературни срещи“ през април

Фондация „Прочети София“ празнува 10 години с началото на „Литературни срещи“

Папа Франциск публикува мемоари, в които размишлява за живота и смъртността си

Книгата "Живот - моята история" са мемоари, написани заедно с италианския журналист Фабио Марчезе Рагона и ще бъде пусната в продажба на 19 март

"Разум и чувства" – първият роман на Джейн Остин, излиза в ново издание (ОТКЪС)

Разумът или чувствата са ключът към щастието, четем в един от най-обичаните романи на великата английска писателка

Непубликувана книга на Габриел Гарсия Маркес е издадена десет години след смъртта му

Тя е озаглавена "Ще се видим през август" (En Agosto nos vemos). В САЩ излезе на 12 март под заглавието Until August, а дни по-рано и в испаноезичните страни

Музеят "Гутенберг" в Германия дигитализира две исторически Библии

Две от 49-те оцелели копия на Библията на Гутенберг в света са в Майнц. Те са постоянно изложени, откакто са добавени към колекцията през 1925 и 1978 г.