Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Излезе детайлно проучване за българската част от римския лимес, между реките Вит и Осъм

СВЕТОВНО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Излезе детайлно проучване за българската част от римския лимес, между реките Вит и Осъм

Съвременната дунавска граница на България по различно време в периода от началото на I в. до последната четвърт на VII в. е съставлявала интегрална част от северната граница на Римската империя

Части от крепостта "Дуросторум - Дръстър" в Силистра (Снимка: iStock by Getty Images)

Монографията "Непознатият римски лимес в България. Част 1. Между реките Вит и Осъм" с автор професор д-р Сергей Торбатов от Секция за антична археология на Националния археологически институт с музей при БАН /НАИМ-БАН/ излезе от печат. Книгата е двуезична, на български и английски езици. Това съобщават от НАИМ-БАН.

Още Дунавският римски лимес получи статут на световно културно наследство на ЮНЕСКО

Дунавският римски лимес получи статут на световно културно наследство на ЮНЕСКО

Настоящата първа част от планираната поредица съдържа детайлно проучване на много слабо познатия участък от Дунавския лимес между реките Вит и Осъм.

Съвременната дунавска граница на България по различно време в периода от началото на I в. до последната четвърт на VII в. е съставлявала интегрална част от северната граница на Римската империя - т. нар. Дунавски лимес.

Внимателният анализ на писмените извори и епиграфските свидетелства показва, че до III в. сл.Хр. включително терминът limes се среща твърде рядко и се употребява в смисъл на "военен път" или "сухоземна граница", като в нито едно от споменаванията няма и намек, че под limes се е подразбирала съвкупност от отбранителни съоръжения или особена форма на военно-административна организация.

Още Проф. Овчаров: Римските терми в Рациария може да превърнат в световен туристически обект

Проф. Овчаров: Римските терми в Рациария може да превърнат в световен туристически обект

От IV в. насетне терминът получава много широко разпространение, но и през този период той няма фортификационна стойност и не означава система от гранични укрепления, а обособена област, обхващаща част от дадена гранична провинция и намираща се под юрисдикцията на специален военен командир с титла dux (в отделни случаи - comes). Следователно, през късната античност limes следва да се разбира като военно-административно понятие с приблизителен смисъл на "гранична зона", очертаващо териториалния обхват на компетенциите на конкретен дукс, отбелязват от НАИМ-БАН.

Така или иначе, но терминът limes, в смисъл на укрепена и отбранявана граница със специфична, прецизно планирана и изградена фортификационна и спомагателна инфраструктура, свързана с военен път, се ползва с изключително широка популярност и е придобил аксиоматична стойност в съвременната историография.

Още Уникален, изключително ценен римски паметник е открит и предаден на музея в Плевен

Уникален, изключително ценен римски паметник е открит и предаден на музея в Плевен

Античните писмени източници са съхранили 54 топонима, със сигурност свързани с инфраструктурата на коментирания участък от Дунавския лимес: имена на пътни станции по протежението на Крайдунавския път, легионни лагери, лагери на помощни части, по-малки военни укрепления, късноримски и ранновизантийски укрепени селища с различен правен статут.

Допуска се, че някои от тези топоними се отнасят до едни и същи обекти, които по различни причини са били по-късно преименувани. Специално трябва да се отбележи, че почти половината от тях все още не са еднозначно локализирани, а последните изследвания показват, че макар и общоприета, предложената идентификация на някои драстично противоречи на античните писмени свидетелства и на археологическите реалности.

От друга страна, теренните обходи и археологическите разкопки са установили останки от повече от 70 укрепени обекта по Дунавския бряг, датировката на огромното мнозинство, от които със сигурност или с много висока степен на вероятност се отнася към римската, късноримската или ранновизантийската епохи. Наличната информация за част от тях обаче е доста остаряла, непълна или със съмнителна научна стойност.

Още Откриха централния вход на римския град Бонония от IV-VI век

Откриха централния вход на римския град Бонония от IV-VI век

Освен това, драстичните ландшафтни и хидрологични преобразувания в крайбрежната зона на р. Дунав през последните стотина години, както и твърде големите вариации и чести промени в местната топонимична номенклатура, силно затрудняват ползването на по-старите сведения за конкретни обекти. Изтъкнатото до тук ясно показва, че е дошло време наличната към момента информация за българския участък от римския Дунавски лимес да бъде подложена на детайлна теренна проверка и преосмисляне, посочват още от института.

Разумният подход към това огромно предизвикателство е в подготовката на отделни критично-аналитични изследвания за обособени микрорегиони и групи обекти.

Съвкупността от тези изследвания ще представлява своеобразен синтез за същността, структурата и историческото развитие на римския Дунавски лимес в пределите на България, който в значителна степен ще е лишен от присъщите на досегашната историография дефекти в интерпретацията на широк кръг от взаимосвързани проблеми, допълват от НАИМ-БАН.

Още Служебният премиер за "Хераклея Синтика": Съществен, но неоползотворен потенциал

Служебният премиер за "Хераклея Синтика": Съществен, но неоползотворен потенциал

Още На Хераклея Синтика - останки на млади мъже, загинали при голямо земетресение, ценни надписи и част от акропола

На Хераклея Синтика - останки на млади мъже, загинали при голямо земетресение, ценни надписи и част от акропола

Още Град на 6000 години проучват археолози от Националния исторически музей

Град на 6000 години проучват археолози от Националния исторически музей

Още Археолози откриха нов паметник от римската епоха в крепостта Состра

Археолози откриха нов паметник от римската епоха в крепостта Состра

Още Римска императорска резиденция с храм на Дионис проучват археолози край село Стройно

Римска императорска резиденция с храм на Дионис проучват археолози край село Стройно

Още Откриха най-стария римски лагер, използван от 10 000 войници, изпратени да завладеят Северозападна Иберия

Откриха най-стария римски лагер, използван от 10 000 войници, изпратени да завладеят Северозападна Иберия

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Появиха се обвинения срещу тазгодишния носител на "Гонкур" Камел Дауд

Двете жалби са подадени в Алжир срещу писателя. Те са свързани с обвинения, че историята в романа му е история на пациент на съпругата му, която е психиатър

Ани Майкълс спечели канадската литературна награда "Гилър" на фона на протести

Тя призова за "обединение" между "всички изкуства" в речта си в понеделник вечер на церемонията, състояла се в Торонто на фона на антивоенни протести на други представители на литературната общност

Издателство "Галимар": Клеветят носителя на "Гонкур" за 2024 г. Камел Дауд

Жена, преживяла масовите убийства по време на войната, се е лекувала при съпругата на писателя и твърди, че се е разпознала в романа

Три нови книги и прожекция на документален филм отбелязват 110 години от рождението на Павел Вежинов

В програмата са включени премиери на дебютните разкази на Павел Вежинов, които излизат за първи път от 80 години - "Улица без паваж. Дни и вечери" в авторска редакция, както и 9-ото издание на най-обичания му роман "Нощем с белите коне"

Елица Георгиева представя "Одисея на момичетата от Източна Европа" (откъс)

Премиерата на книгата ще се състои на 21 ноември от 18:30 ч. в залата на Френския институт в София в присъствието на авторката

Испанският писател и поет Алваро Помбо е носителят на наградата "Сервантес" за 2024 г.

Литературната кариера на Помбо продължава около пет десетилетия, превръщайки го в "един от големите съвременни писатели на испански език", написа министърът в платформата Екс