Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Археолози откриха нов паметник от римската епоха в крепостта Состра

АРХЕОЛОГИЧЕСКИ НАХОДКИ

Археолози откриха нов паметник от римската епоха в крепостта Состра

Проучванията са финансирани от Община Троян и се ръководят от проф. д-р Иван Христов от Националния исторически музей

Проф. Иван Христов с новата придобивка (Източник: НИМ)

През м. юли са открити основите на най-ранната крепостна стена на римския укрепен лагер Состра разположен на пътя Ескус-Филипополис. Тази стена е с широчина 2,20 м и се простира източно от досега известните 2 крепостни стени на лагера проучвани през последните 20 години. Въпросното съоръжение е унищожено преди III век когато е изграден пътя пред кастела.

Още

Римска императорска резиденция с храм на Дионис проучват археолози край село Стройно

Римска императорска резиденция с храм на Дионис проучват археолози край село Стройно

От вътрешна стена на ниво фундиране на основите в жълт глинест пласт примесен с дребни фрагменти от строителна керамика е открита профилирана фибула, датирана за края на I век и римски републикански денар отсечен в 58 г. пр. Хр. Тук ще припомним, че през 2019 г. в пласт до вътрешното лице на северната стена на коментираното съоръжение бе открита изящно изработена бронзова дръжка за кана датирана за I век сл. Хр. Това е един от най-ранните предмети откривани на територията на кастела Состра, за който до този момент най-ранните епиграфски и нумизматични данни са за времето на император Антонин Пий около 145 г.

Певтингерова врата (Източник: НИМ)

С това ново откритие се увеличава експозиционната площ на Состра, която през тази и следващата година ще бъде обгрижвана от Община Троян по предварително одобрен от Министерство на културата проект за консервация и социализация на старините. Предвижда се да се консервират множество структури от крепостта и изграждане на посетителски център и паркинг.

Детайл от Певтингерова врата (Източник: НИМ)

Детайл от дръжката (Източник: НИМ)

Паралелно тече и съставянето на подробна археологическа карта на всички римски обекти изградени около крепостта Состра в долината на р. Осъм в землищата на четири села от Община Троян и Ловеч. Този проект се финансира от Ротари клуб гр. Троян и се изпълнява от проф. Христов и инж. Тотьо Ангелов от фирма Картпроект.

Сектор Римски път (Източник: НИМ)

Геодезичиският екип на терен (Източник: НИМ)

Целта е да се съхрани информацията за над 100 недвижими културни ценности сред които локализирани селища, некрополи, храмове, трасета на пътища, бродове през река Осъм, единични сгради и ценни археологически находки. Картата ще послужи за едно бъдещо актуализиране на режима и границите на паметниците на културата около Состра, както и ефективно опазване на старините от органите на МВР.

Още

Археолози откриха наблюдателна кула и древно светилище от Елинистическата епоха край Бургас

Археолози откриха наблюдателна кула и древно светилище от Елинистическата епоха край Бургас

При разкопките през м. юли в Троянско са открити близо 80 монети от бронз и сребро, накити. Най-ценната придобивка за троянския музей е варовикова милиарна колона издигната от градския съвет на Никополис ад Иструм през 249 г. в чест на император Траян Деций. Този паметник доказва, че Состра е крайпътна станция до която минава не само пътя за Филипополис-Ескус, но и друг важен за провинция Долна Мизия път в посока Никополис ад Иструм.

Бюст на Траян Деций (Източник: НИМ)

Твърде вероятно е издигането на колоната да е било свързано с преминаването около Состра на самия император, за който се знае, че загива две години по-късно с битка с готите при град Абритус (дн. Разград). Колоната е вторият подобен паметник в зоната пред главната порта на кастела. Първият бе открит през 2016 г в съседен сондаж. Тя е била посветена на император Филип I Араб през 244 г.

Николай Шаранков разчита надписа (Източник: НИМ)

Още

Археолози откриха липсващо звено в историята на азбуката

Археолози откриха липсващо звено в историята на азбуката

Още

 Археолози откриха фрагмент от флейта от късния халколит  в "Провадия-Солницата"

Археолози откриха фрагмент от флейта от късния халколит в "Провадия-Солницата"

Още

Археолозите откриха два нови древни надписа в "Акве калиде"

Археолозите откриха два нови древни надписа в "Акве калиде"

Още

Археолози откриха най-голямата сграда от иберийска епоха, известна до момента

Археолози откриха най-голямата сграда от иберийска епоха, известна до момента

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

Откриха нови останки от Храма на слънцето в Кайро

Сред находките са части от статуя от кварцит на смятания за последен фараон от Осемнадесетата династия на Древен Египет Хоремхеб, управлявал между около 1319 и 1292 г. пр.н.е.

Откриха гробница в центъра на Лимасол в Кипър

Древната гробница датира от късната бронзова епоха (1600-1050 г. пр. Хр.) и в нея досега са открити два човешки скелета и различни артефакти като съдове

Музеят "Кунстхаус" в Цюрих ще изследва произхода на част от експонатите си

Целта е да се установи дали няма артефакти, конфискувани от нацистите

Германският философ Ернст Тугендхат почина на 93-годишна възраст

Тугендхат е смятан за един от най-важните съвременни философи

Играй и спечели двойна покана за церемонията по откриването на София Филм Фест в Зала 1 на НДК

27-ото издание на международния фестивал ще бъде открито на 16 март с филма "Повелителят на горите" на легендарния германски режисьор Фолкер Шльондорф, носител на "Оскар" и "Златна палма"

Венецианското биенале ще почете британския музикант Брайън Ино

Известният британски музикант и визуален артист Брайън Ино, работил с "Тalking Heads", U2 и Дейвид Боуи, ще получи "Златен лъв" за цялостни постижения на тазгодишното издание на форума за изкуство