ЛИТЕРАТУРНИ ОТЛИЧНИЦИ
Еманюел Макрон: Ани Ерно от 50 години пише романа на колективната и лична памет на нашата страна
Френският президент приветства Ани Ерно за Нобеловата награда за литература
Редактор : / 667 Прочита 0 Коментара
6 октомври 2022 г. Френската писателка Ани Ерно даде пресконференция в Париж, след като получи Нобеловата награда за литература за 2022 г. (Снимка: Getty Images)Френският президент Еманюел Макрон приветства писателката Ани Ерно за удостояването й с Нобеловата награда за литература, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
"Ани Ерно от 50 години пише романа на колективната и лична памет на нашата страна. Гласът й е този на свободата на жените и на забравените", написа Макрон в Туитър.
Ани Ерно, която смело дълбае в личната си биография, за да изследва живота във Франция от 40-те години насам, спечели Нобеловата награда за литература за творбите си, които осветяват тъмните кътчета на спомена, семейството и обществото.
Книгите й изследват дълбоко лични преживявания и чувства - любов, секс, аборт, срам, в едно общество на класови и полови разделения. Шведската академия отбеляза, че 82-годишната Ерно е отличена за "смелостта и клиничната точност" на книгите й, представящи семейството й от работническата класа в Нормандия.
Председателят на Нобеловия комитет по литература Андерш Олсон каза, че Ерно е "изключително честен писател, който не се страхува да се изправи пред трудните истини".
"Тя пише за неща, за които никой друг не пише - например за аборта, който е правила, за ревността й е, за опита й като изоставена любовница и така нататък", каза той пред Асошиейтед прес, след като наградата бе обявена в Стокхолм.
Известен феминистки глас и една от най-отличаваните писателки във Франция, Ерно каза, че е щастлива да получи Нобеловата награда, която е съпроводена и от парична премия от десет милиона шведски крони (около 900 000 щатски долара).
"Много съм щастлива, много съм горда. Ето, това е всичко", каза тя в кратко изявление пред журналисти пред дома си в Сержи, западно от Париж.
6 октомври 2022 г. Ани Ерно напуска дома си в Сержи-Понтоаз, край Париж (Снимка: АР/БТА)
И макар Макрон да я похвали, тя е безмилостна към него. Поддържник на леви каузи за социална справедливост, тя го е атакувала за миналото му като банкер и казва, че в първия си мандат не е защитавал каузата на френските жени.
Нобелистката Ани Ерно: Писането е политически акт, който трябва да ни отвори очите за социалната несправедливост
Ерно е първата французойка, която получава Нобелова награда за литература и едва 17-ата жена измежду 119 лауреати на наградата. Повече от десетима френски автори са били удостоявани с наградата досега. Патрик Модиано бе предишният французин преди Ерно, който бе отличен през 2014 г.
Ерно работи като учителка, преди да се отдаде изцяло на писането. Първата й книга излиза през 1974 г.
Нобеловата награда за литература отдавна е критикувана, че е фокусирана основно върху европейски и северноамерикански автори, както и че е доминирана от мъже. Миналогодишният лауреат, роденият в Танзания и живеещ във Великобритания Абдулразак Гурна е едва шестият лауреат на наградата, роден в Африка.
Олсон каза, че академията работи върху диверсифициране, като привлича експерти от различни региони и езици. "Опитваме се да разширим концепцията, но в крайна сметка най-важно е качеството на литературата", каза той.
Наградата за Гурна през 2021 г. и за американската поетеса Луиз Глук през 2020 г. помогнаха на литературната награда да се оттласне от годините на скандали.
През 2018 г. наградата не бе връчена след обвиненията в сексуални посегателства, които разтърсиха Шведската академия, номинираща Нобеловия комитет за литература и предизвикаха напускането на членове.
Академията се реформира, но се изправи пред нова вълна от критики, след като избра да удостои с литературната награда Петер Хандке от Австрия, определян като апологет на сръбските военни престъпления.
Нобеловият лауреат Петер Хандке не чувства вина заради защитата си за Сърбия и сръбските националисти
Нобеловата седмица тази година започна в понеделник с обявяването на шведския учен Сванте Пебо за лауреат на наградата за медицина за разкриване на тайните на ДНК на неандерталците, която подпомага познанието върху имунната ни система.
Трима учени си поделиха наградата за физика във вторник. Ален Аспе от Франция, Джон Клаусър от САЩ и Антон Цайлингер от Австрия показаха, че частиците запазват връзката помежду си дори и когато са разделени.
Нобеловата награда за химия бе присъдена в сряда на американците Каролин Бертози и Бари Шарплес и датския учен Мортен Мелдол за разработването на начин за "сглобяване" на молекулите, който е приложим в изследването на клетките, на ДНК и за създаване на лекарства, които атакуват по-прецизно заболявания като рак например.
Днес обявиха Нобеловата награда за мир за 2022 г., а лауреатът на наградата за икономика ще бъде обявен в понеделник.
Наградите ще бъдат връчени на церемония на 10 декември.