Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Букър" за 2023 г. отива при ирландеца Пол Линч

СВЯТ

"Букър" за 2023 г. отива при ирландеца Пол Линч

Линч беше фаворит за спечелването на наградата, която обикновено носи голям скок в продажбите на отличените книги

Престижната британска награда за художествена литература "Букър" беше присъдена снощи на церемония в Лондон на ирландския писател Пол Линч (Снимка: AP/Alberto Pezzali)

Престижната британска награда за художествена литература "Букър" беше присъдена снощи на церемония в Лондон на ирландския писател Пол Линч за антиутопичния му роман "Песента на пророка" (Prophet song) , предадоха световните агенции, цитирани от БТА. 

Пол Линч, който за първи път беше включен в краткия списък, получи приза за петия си роман - мрачен и разтърсващ разказ за живота на една майка, която се бори да защити семейството си в Ирландия, обхваната от тоталитаризъм. Действието се развива на фона на размирици в западните демокрации и тяхното безразличие към трагедии като войната в Сирия.

Линч беше фаворит за спечелването на наградата, която обикновено носи голям скок в продажбите на отличените книги. Освен това авторът на "Песента на пророка" ще получи премия от 50 000 британски лири (63 000 долара).

Още

Почина британската писателка А. С. Байът, отличена с "Букър"

Почина британската писателка А. С. Байът, отличена с "Букър"

Авторът, който бе главен кинокритик на ирландския вестник "Сънди трибюн", каза, че е искал читателите да разберат тоталитаризма, като е подсилил дистопията с наситен реализъм.

Канадската писателка Еси Едугян, която беше председател на тазгодишното жури, каза, че книгата е "триумф на емоционалното повествование, едновременно ободряваща и смела".

Пол Линч е петият ирландец, отличен с "Букър", след Айрис Мърдок, Джон Банвил, Роди Дойл и Ан Енрайт, казаха организаторите, цитирани от Ройтерс. Северноирландската писателка Анн Бърнс спечели през 2018 г. Сред лауреатите на наградата, връчена за първи път през 1969 г., са Маргарет Атууд, Салман Рушди и Ян Мартел.

"Тази книга не беше лесна за написване. Рационалната част от мен смяташе, че с написването й ще обрека кариерата си на провал, но все пак трябваше да я довърша", каза Пол Линч след победата си, споделяйки и "огромното си удоволствие от завръщането на литературния приз в Ирландия".

Наградата "Букър" - един от най-престижните литературни призове в света за художествени произведения на английски език, е допринесла за успеха на писатели като Салман Рушди, Маргарет Атууд и Арундати Рой.

Пол Линч отчасти пише "клаустрофобичния" роман "Песента на пророка" по време на локдауна заради пандемията от КОВИД-19.

Още

Писател от Шри Ланка спечели тазгодишната награда "Букър"

Писател от Шри Ланка спечели тазгодишната награда "Букър"

Писателят каза на пресконференция, че обезпокоителната идея за полицейски час и появата на вирус го е осенила още преди това, така че за него е било много странно да я види да се случва в реалния живот.

Романът му разказва как животът на Айлиш Стак, майка на четири деца, която пребивава в Дъблин за неопределено време, се преобръща наопаки, когато съпругът й, издирван от новата тайна полиция, изчезва. След случилото се жената се опитва да запази единството на семейството си, докато навсякъде около нея страната й поема по пътя на тиранията.

Роден в Лимерик през 1977 г., Пол Линч е петият ирландец, който печели наградата "Букър". Писателят, автор на забележителни романи като "Отвъд морето" и "Грейс", живее в Дъблин.

Линч казва още, че книгата му не е "пророческа декларация, но резонира с действителността за читателите, които искат да помислят върху това".

"С голяма жизненост "Песента на пророка" улавя социалните и политическите тревоги на нашето време", каза канадската писателка Еси Едугян, която председателстваше журито.

"Читателите ще възприемат книгата като трогателна и истинска, и няма да забравят скоро предупрежденията, които тя съдържа", допълни Едугян.

Още

Георги Господинов е първият български писател, номиниран за „Букър“

Георги Господинов е първият български писател, номиниран за „Букър“

Председателката на журито каза още, че романът е "триумф на емоционалния разказ, смел и дързък", в който Линч прави зашеметяващи езикови подвизи".

Еси Едугян разкри, че изборът на победител не е бил единодушен, но шестчасовото заседание на журито не е било "настървено".

"В крайна сметка всички ние почувствахме, че това е книгата, която искаме да представим на света, и става въпрос за наистина майсторско художествено произведение", каза тя.

Четиридисет и шест годишният Пол Линч беше фаворит на букмейкърите за спечелването на престижната награда, която обикновено води до солиден ръст в продажбите.

Общо 158 книги, публикувани в Обединеното кралство или Ирландия между 1 октомври 2022 г. и 30 септември 2023 г., бяха изпратени за участие в конкурса. Тринадесет от тях бяха избрани на първия кръг.

Сред останалите романи, включени в краткия списък, беше вълнуващият дебют на родената в Кения писателка Четна Мару "Западната улица" - разказ за тийнейджърка, фенка на скуоша, която намира забрава в спорта, докато се справя с тежка загуба.

Още

Романът, спечелил Международната награда "Букър", ще бъде издаден в САЩ

Романът, спечелил Международната награда "Букър", ще бъде издаден в САЩ

Трагикомичната сага "Ужилването на пчелата" на ирландеца Пол Мъри разглежда влиянието на съдбата върху икономическите и екзистенциалните трудности на едно ирландско семейство.

"Ако те преживея" на американския писател Джонатан Ескофъри също разказва историята на ямайско семейство, което напуска Кингстън и трябва да изгради живота си наново в Маями през 70-те години на миналия век.

Романът "Този друг рай" на другия американец в надпреварата, Пол Хардинг, е вдъхновен от исторически събития и разказва за пристигането на група изгнаници на остров Епъл в САЩ, за да съградят нов дом.

Смущаващият "Изследване на послушанието" на канадката Сара Бърнстейн изследва властта и вината с историята на млада жена, която напуска родното си място, за да се грижи за брат си.

Миналата година писателят от Шри Ланка Шехан Карунатилака спечели наградата "Букър" за романа си "Седемте луни на Маали Алмейда" - мрачно хумористичен разказ за убийства по време на гражданската война, белязала страната през 90-те години на миналия век.

Още

"Честито чудо на езика": Георги Господинов за наградата "Букър"

"Честито чудо на езика": Георги Господинов за наградата "Букър"

Още

Вижте реакциите за спечелената награда "Букър" на Георги Господинов

Вижте реакциите за спечелената награда "Букър" на Георги Господинов

Още

"Времеубежище" на Георги Господинов е новият носител на наградата "Букър"

"Времеубежище" на Георги Господинов е новият носител на наградата "Букър"

Още

"Времеубежище" оглави класацията на най-слушаните аудиокниги в България след номинацията за "Букър"

"Времеубежище" оглави класацията на най-слушаните аудиокниги в България след номинацията за "Букър"

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Ода за планетата - "Странстващата Земя" от Лиу Цъсин (откъс)

Читателят, воден от нечовешкото въображение на автора, ще стигне до ръба на Вселената, ще надникне в миналото и бъдещето на една Земя, която би могла да е неговата, ще се срещне със странни съдби, ще се запознае с непостижимо съвършени технологии...

Новото издание на "Керван за гарвани" от Емине Садкъ ще бъде представено на 16 май

По думите им новото издание не опитва да "напудри и полира до блясък безобразно талантливото и лишено от поза писане на Емине"

За 24 май Институтът за български език при БАН организира кампанията "Написаното остава. Пиши правилно!"

Кампанията "Написаното остава. Пиши правилно!" на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН цели да привлече вниманието към огромното значение на образованието и науката (и на грамотността като тяхна предпоставка) за развитието на обществото

Избрани творби от Ваня Петкова по случай 80 години от рождението й

Ваня Петкова заедно с Елисавета Багряна и Блага Димитрова са единствените български поетеси влезли в Световната трансконтинентална енциклопедия за жените поетеси и писатели през 1991 г.

Шестите "Литературни маршрути" започват

Маршрути за Лора Шумкова, Димчо Дебелянов и Константин Павлов ще бъдат част от програмата през май

Нов превод на "Венецианският търговец" излиза дни преди премиерата в Народния театър

Творбата вероятно е написана през 1596 г. и разказва за търговец от Венеция, който е заплашен да изтърпи тежко наказание, след като не успява да се разплати с кредитора си