Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Ана Бърнс взе наградата "Ман Букър" за оригиналния "Milkman"

ЛИТЕРАТУРНИ ПРИЗОВЕ

Ана Бърнс взе наградата "Ман Букър" за оригиналния "Milkman"

Съдиите единодушно избраха експерименталния трети роман на северноирландската писателка, като отличителен "роман на проблемите"

16 октомври 2018 г. Ана Бърнс получи приза от Камила, херцогинята на Корнуол, на официална церемония в Лондонската "Гилдхол" (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Северноирландската писателка Ана Бърнс е новият носител на наградата "Ман Букър" за 2018 година, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.

Бърнс взе престижното отличие за англоезична литература за романа си "Milkman", който разказва за сложните морални дилеми пред младо момиче по време на конфликта в Северна Ирландия през 70-те години. Историята се разказва от името на младата жена, която се сблъсква с по-възрастен мъж, използващ семейни връзки, социален натиск и политическа преданост като средства за сексуален тормоз.

Ана Бърнс получи приза от Камила, херцогинята на Корнуол, на официална церемония в Лондон. Тя е първият писател от Северна Ирландия, който става носител на наградата, носеща традиционната премия от 50 000 бр. лири (близо 66 000 долара).

16 октомври 2018 г. Камила, херцогинята на Корнуол и носителката на наградата "Ман Букър" Ана Бърнс (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

"Никой от нас никога не е чел нещо подобно", каза председателят на журито философът Кваме Антъни Апия, обявявайки победителя в лондонската зала "Гилдхол". "Изключително отличителният глас на Ана Бърнс предизвиква конвенционалното мислене с изненадваща и потапяща проза. Това е история за бруталност, сексуално посегателство и съпротива с натрапчив хумор."

Дългият списък на финалистите за наградата бе обявен на 24 юли 2018 г. и включваше 13 автори - шестима британци, трима американци и по двама от Канада и Ирландия. В списъка фигурираха четири дебютни романа. В него за първи път бе включен графичен роман, озаглавен "Сабрина".

Бърнс победи британските автори Робин Робъртсън и Дейзи Джонсън, американските финалисти Ричард Пауърс и Рейчъл Къшнър и канадката Еси Едугян.

Ана Бърнс (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Наградата "Букър" е учредена през 1969 година. През 2002 г. неин спонсор става финансовият конгломерат "Ман груп", който я преименува на "Ман Букър". До 2014 г. за отличието могат да претендират само автори от Великобритания, Ирландия и Общността на нациите. От 2014 г. за приза могат да се борят всички автори, пишещи на английски език, независимо от националността им. Романите, претендиращи за наградата "Ман Букър", обаче трябва задължително да са публикувани във Великобритания.

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

"Бди над нея" от Жан-Батист Андреа е носителят на "Изборът на награда "Гонкур" в България"

Конкурсът "Изборът на наградата "Гонкур" в България" има за цел да популяризира съвременната френскоезична литература в страната

"Сингулярност" от Балсам Карам - новият литературен глас на Швеция (откъс)

В неназован крайбрежен град майка на семейство, избягало от война в неназована страна, търси изчезналата си дъщеря

Георги Господинов и Анджела Родел са сред носителите на наградите "Рицар на книгата" за 2023 г.

"Рицарите на книгата са преди всичко донкихоти. Мисля, че те и двамата точно в този смисъл биха разбрали и приели наградата" , каза Биляна Курташева, която прие призовете от името на Господинов и Родел

Световноизвестният художник Кантен Гребан за първи път рисува за българските читатели

Неповторимата илюстрация на издателство "Дъбови листа" ще бъде показана на предстоящия Пролетен панаир на книгата

Френският драматург Пенда Диуф е почетен председател на журито на "Изборът на награда "Гонкур" в България"

Общо 56 ученици и студенти, обединени в осем екипа, ще изберат своя роман фаворит

Салман Рушди издаде новата си книга "Нож"

В много отношения "Нож" е толкова забележителна с духа, който споделя с другите книги на Салман Рушди, колкото и с откровените и ужасяващи описания на нападението, което едновременно е променило и не е променило живота му