В КОНТЕКСТА НА ЕВРОПЕЙСКАТА МОДЕРНОСТ
2018-а е обявена за година на съвременната българска литература
Инициативата е на Националния център на книгата - НДК и е по повод Българското Европредседателство
Редактор : / 695 Прочита 0 Коментара
Сн. НДКВ годината на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз Национален център за книгата - НДК ще обърне специално внимание на съвременната българска литература в контекста на европейската модерност. Това е темата, под чийто надслов ще се проведат срещите и дискусиите на НЦК през 2018 г., след като Годината на детската книга през 2017 г. отбеляза голям успех и успя да фокусира вниманието на гилдията и читателите върху проблемите на детското книгоиздаване, четене и писане.
Литературен клуб "Перото"/Сн. НДК
Първата дискусия ще се състои на 20 януари (събота) от 16:00 часа в Литературен клуб "Перото" и ще очертае спецификите на аспектите, свързани със съвременната българска литература и вписването й в контекста на европейската модерност. В дискусията ще участват Михаела Петрова - ръководител на Национален център за книгата; проф. Амелия Личева - преподавател по "Теория на литературата" в СУ "Св. Климент Охридски"; доц. д-р Ани Бурова - преподавател в катедра "Славянски литератури" в СУ "Св. Климент Охридски"; Вера Петрова - директор на Международния литературен фестивал. Модератор ще бъде Александър Кръстев.
Интересът към съвременната българска литература от страна на издателства от страните-членки на ЕС става все по-голям през изминалите няколко години. За период от две години са преведени повече от 20 творби на съвременни български писатели. Голям е интересът и към издаване на антологии на съвременна българска поезия и проза. Българската литература вече има свое място и значимост на европейската литературна сцена.
Има ли обаче все още делене на "западноевропейска" и "източноевропейска" литература? Кои са сходствата и различията в търсенията на авторите, представители на т.нар. "големи" и "малки езици" в литературното европейско семейство?
Тези теми все още вълнуват по-тесен кръг специалисти. Поставяме ги на дневен ред в месеците на Европейското председателство, за да дадем публичност не само на все по-засилващия се интерес в Европа към представителите на литературите от "малки езици", но и за да обменим опит по отношение на практиките на различните държави-членки за популяризиране на различните национални литератури.