НАЦИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ЗА КНИГАТА - НДК
Как завърши последната за годината дискусия, посветена на детската книга?
Тя бе придружена с изложба на тема "Поколението Милениум – илюстратори. Трудната среща с българския издател"
Редактор : / 961 Прочита 0 Коментара
"Българските илюстратори са едни от най-добрите не само у нас, но и в световен мащаб. Този факт, който е голяма наша гордост, ни поощри в двата издадени каталога за детска литература от Национален център за книгата, да бъде създадена отделна секция за представяне на илюстраторите", каза Михаела Петрова ръководител на НЦК, на представянето на последната дискусия от Годината на детската книга -"Поколението Милениум - илюстратори. Трудната среща с българския издател".
Като логично следствие от тази политика, беше реализирана и изложбата на най-младото поколение илюстратори по време на последната за годината дискусия, посветена на детската книга. Куратор на изложбата и вдъхновител на идеята да бъдат представени илюстраторите от поколението "Милениум" е Милена Радева - илюстратор с портфолио от близо 100 книги, издадени в чужбина.
В началото на 2017 г., тя създава сайта "Българска илюстрация" с идеята да представи възможно най-много свои колеги, родени след 1985-та година, непознати на българските издатели. Дискусията и съпътстващата я изложба се проведоха в партньорство със Софийски международен литературен фестивал и целта им бе да провокират интереса на издателите и гостите към едно вече реализирало се поколение художници.
Михаела Петрова припомни, че Национален център за книгата - НДК, обяви 2017-а за Година на детската книга. Реализирани бяха девет дискусии с различен фокус в областта на детската литература, които се оказаха изключително важни за развитието на средата, защото засегнаха не само най-младата публика - децата и това какво и как те четат, но и книжната култура на родители, учители, издатели и илюстратори.
През тази една година Национален център за книгата партнира в няколко инициативи, свързани с достъпа на децата до книги в малките населени места.
В последната дискусия от Годината на детската книга, посветена на поколението Милениум - илюстратори, Зорница Христова от издателство "Точица", Манол Пейков - главен редактор на издателство "Жанет 45" и техният художествен редактор и оформител на книги - Христо Гочев. Те дадоха примери от своята работа за това колко е важно да бъде даден път и възможност на младите илюстратори.
"Още с третата си книга - "Тетрадка за приказки", поканихме 12 художници, за 10 от които, това бе едно от първите им участия в книга. Много от тях след това направиха чудесна кариера като художници, а с някои работихме през цялата година", сподели Зорница Христова. За издателството най-ценното, което откриват при младите илюстратори, е почерк, който не са виждали другаде.
Близо 70% от оригиналната българска продукция в областта на детските книги бива издавана от "Жанет 45". От издателството споделиха, че държат на качеството и уникалността в детските книги и културният отпечатък, който оставя след себе си книгата.
Участниците в дискусията изразиха увереност, че срещата на младите илюстратори и българските издателства вече се случва и тя ще става все по-видима за читателите.