Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Румънски художници скандират Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom! в София, България

МЕЖДУКУЛТУРЕН ДИАЛОГ

Румънски художници скандират Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom! в София, България

Изложбата ще бъде в галерия "София Прес" в столицата от 2 до 29 септември 2024 г.

Ирина Драгомир (Източник: Книжарница галерия "София Прес")

Още Картината "Свободата води народа" на Дьолакроа разкрива истинския си блясък в Лувъра

Картината "Свободата води народа" на Дьолакроа разкрива истинския си блясък в Лувъра

Фондация "ArtSociety" в партньорство със Съюза на българските художници кани обществеността на изложба, на която се обсъжда близкото историческо минало на Румъния и България в контекста на 35-годишнината от падането на комунизма в Източна Европа.

Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom! е концептуална изложба, която представя за първи път в София около 20 румънски художници. Сабин Балаша, Феликс Афтене, Андрей Чинтила, Ирина Драгомир, Ондин Слимовски, Жорж Мазилу, Михай Мурешан и Роберт Льоринц са само част от тях - от утвърдени до млади автори, отразяващи няколко фази на румънското съвременно изкуство.

Изложбата ще бъде открита в галерия "София Прес" в столицата на България София от 2 до 29 септември 2024 г.

Изложбата ще бъде в галерия "София Прес" в столицата на България София от 2 до 29 септември 2024 г. Куратор на изложбата е Александра Мицева.

Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom! разглежда визуално близкото минало на Румъния, като представя илюстративни художествени интерпретации на начина, по който приемането на собствената история, въпросът за свободата и разбирането на личния опит в един свят на преход са въпроси, които интересуват румънския артистичен свят.

Като се има предвид, че българската общественост ще открие тук визуални мотиви от общ спектър, изложбата е замислена като покана за междукултурен диалог, който да сближи двете културни пространства.

Идеята за свободата е разгледана от множество гледни точки, като до известна степен се поставят фундаментални въпроси, които изследват значението на свободата 35 години след разпадането на Съветския блок. Избраните художници разглеждат идеята за свободата от различни ъгли, като улавят различни теми като интимност, мечтателност, бунт, мъка, лиризъм или самота.

Много от представените творби най-често се интерпретират чрез метафори и символи, но понякога, както при Джордже Ангелеску, препратките към реални исторически събития или герои задържат зрителя в драматичното (независимо близко или далечно) минало.

Още "Аргонавти на свободата - Гарибалди и българите"

"Аргонавти на свободата - Гарибалди и българите"

От друга страна, творбите на Феликс Афтене, Ирина Драгомир, Жорж Мазилу и Ондин Слимовски отразяват свободата, разбирана като вътрешно преживяване, въпреки всички ограничения, или свободата, възприемана като форма на бягство в света на въображението и мечтите. Сабин Балаша, Андрей Чинтила и Марсел Гугуяну са вдъхновени от темата за интимността като пространство на неприкосновена, но крехка свобода.

За разлика от тях, творбите на Петре Величу, Хайди Тредник, Октавиан Йоан Пенда, Михай Мурешан и Роберт Льоринц се съсредоточават върху теми като мъка, страдание, отчуждение и самота, поставяйки въпроса за границите на индивидуалната свобода и трудността да се намери смисъл в един постоянно променящ се свят.

Феликс Афтене (Източник: Книжарница галерия "София Прес")

В допълнение към разнообразието от гледни точки, от които е разгледано понятието за свобода, друг уникален аспект на изложбата е разнообразието от изобразителни средства - от абстрактна живопис до фигуративно изкуство, от рисунка до скулптура и обект.

Същевременно подборът на художниците е доста широк - от утвърдени до млади автори, преминавайки през няколко фази на съвременното изкуство и отразявайки кураторската визия, възприела смел дискурс за свободата.

Влад Парашив (Източник: Книжарница галерия "София Прес")

Откриване: понеделник, 2 септември, 18:00 ч.

Още Естетика и форми на свободата

Естетика и форми на свободата

Адрес: София 1000, ул. "Славянска" 29

Този проект е съфинансиран от Румънския културен институт чрез програма "Кантемир" - рамка за финансиране на културни проекти, предназначени за международна среда.

За фондация "ArtSociety"

Независима културна организация, основана през 2010 г. от известния изкуствовед и историк на изкуството Руксандра Гарофеану (1944 - 2021 г.), фондация "ArtSociety Cultural Center" подкрепя и популяризира румънското наследство, модерното и съвременното изкуство, като организира кураторски и тематични изложби и културни събития. "ArtSociety" работи за признаване значението на румънското изкуство и неговата връзка с европейското изкуство.

Роберт Льоринц (Източник: Книжарница галерия "София Прес")

Чрез своите проекти цели да допринесе за образованието посредством запознаване с изкуството и създаване на нови механизми за разбиране на събитията и историческия период, в който се намираме. Изкуството е съществена част от образованието на новите поколения и чрез партньорствата си фондация "ArtSociety Cultural Center" се превръща в продължение на държавните институции, отговорни за образователните програми, като осигурява на младите хора достъп до всички форми на художествено изразяване.

Още Поглед от "Някъде в комунизма" в Букурещ

Поглед от "Някъде в комунизма" в Букурещ

Още Опълченците на Шипка проправят пътя към свободата на България

Опълченците на Шипка проправят пътя към свободата на България

Още Къде ги завари 10 ноември 1989-а?

Къде ги завари 10 ноември 1989-а?

Още Легендарният Стас Намин пред Dir.bg: Горбачов ме освободи от затвора на комунизма

Легендарният Стас Намин пред Dir.bg: Горбачов ме освободи от затвора на комунизма

 

 

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

"Peace by peace" на Константин Златев дава старт на новия сезон в галерия "Структура"

Откриването е на 17 септември от 18:00 часа, а куратор на изложбата е Мария Василева

Илона Драгоева и Ленка Немцова: OD LABE

Изложба на оригинални стъклени обекти на две млади майсторки на стъклото ще бъде открита на 18 септември в 18 часа в Чешкия център в София

20 графити художници ще рисуват на 14 и 15 септември в София

Събитието Lucky Hunt Sofia Graffiti Festival е безплатно, а програмата е посветена на домашните любимци и класическите автомобили 

"Евридика, къде си?..." - ретроспективна изложба, посветена на забележителното творчество на Явор Цанев

Цанев, като съвременен сфинкс, задаваше загадки чрез своето изкуство, изследвайки вечните въпроси на човешката природа, митологията, религията и философията

Фестивалът за улични изкуства 6Fest с пътуващи издания в три нови града – София, Стара Загора и Бургас

Всички събития ще са с вход свободен, а зрителите ще видят цирк, куклен театър, огнено изкуство, кокили, танци

Картина на Рембранд, намерена на таван, бе продадена за 1,4 млн. щатски долара

"Портрет на момиче" е открита от оценителя на произведения на изкуството и аукционер Каджа Вейльо на тавана в имение в щата Мейн в САЩ