ЗНАМЕНИТИТЕ ЛИЧНОСТИ В ПОРТРЕТИ
Най-богатата жена на Средновековието - Анна Бретанска
За краткия си 36-годишен живот, тя два пъти е кралица на Франция
Редактор : / 10153 Прочита 0 Коментара
Портрет на Анна Бретанска (Илюстрация: Getty Images/Guliver Photos)Анна Бретанска /др. Бретонска/ има кратък живот - умира само на 36, но затова време успява да остави огромна следа в историята. Тя е потомствена херцогиня на Бретан и два пъти кралица на Франция, чрез браковете си с френските крале Шарл VIII и Луи XII.
Херцогиня на Бретан и два пъти кралица на Франция
Кралицата била толкова популярна и обичана от народа на Франция, че погребалните церемонии след смъртта й траяли повече от тези на първия й съпруг - цели 40 дни.
Погребана е в Сен Дени, Франция, а сърцето й съхранено в златен реликвариум.
Реликвариумът, в който се съхранява сърцето на Анна Бретанска
Анна Бретанска е родена в Нант, на 25 януари 1477 г. и умира на 9 януари 1514 г. Считана е за най-богатата жена в края на 15-и и началото на 16-и век.
Животът й е достоен за филм. Анна остава пълен сирак едва 12-годишна. Майка й умира още когато тя е съвсем дете, и все още е дете, когато умира и баща й, херцогът на Бретан.
В невръстна възраст й се налага да поеме тежки отговорности, за да запази независимостта на херцогство Бретан от Франция. За целта е необходимо да влезе в династичен брак.
Първото предложение идва от краля на Германия - Максимилиан Хабсбург.
Това не се харесва на французите и те обсаждат град Рен, където се крие херцогинята.
Анна е принудена да разтрогне годежа си с германския крал и да приеме предложението на френския крал Шарл VIII.
Портрет на Шарл VIII и Анна Бретанска
Става кралица на Франция, но това не спасява Бретан. Съпругът й иска да го управлява еднолично и дори обявява територията на херцогството за част от Франция.
През 1498 г. Шарл VIII внезапно умира при една нелепа злополука - удря лошо главата си в касата на врата. Буквално за два дни след смъртта му, Анна свиква разпуснатия парламент на Бретан, назначава канцлер на херцогството и заповядва изсичането на монети с лика му, за да реабилитира самостоятелността на херцогството чрез всички символи на властта.
Портрет на Анна Бретанска, худ. Жан Бурдишон
Всъщност се възползва от факта, че по същото време Франция е заета с избора на престолонаследник на покойния крал.
Най-любопитното е, че Анна Бретанска намира сили да направи всичко това бременна. Бременността й била седма поред, и като предишните - много рискова.
Всички раждания на младата Анна завършвали фатално - сякаш под знака на някаква прокоба, децата или се раждали мъртви, или умирали още в младенческа възраст.
В крайна сметка само две от децата й оцеляват - Клод Френска и Рене Френска.
Тронът на Франция след смъртта на Шарл VIII, поема Луи Орлеански, коронован като Людовик /Луи/ XII.
Според условията на брачния си договор с Шарл VIII, Анна Бретанска трябвало да се омъжи за неговия наследник на трона. Само че Луи XII вече бил женен. За да наследи короната, се наложило да се разведе с жена си и да стане съпруг на Анна. Така тя за втори път става кралица на Франция.
На церемонията цялата е облечена в бяло, което дава тон и се превръща в традиция на брачните церемонии в Европа.
За разлика от Шарл VIII, Луи XII бил по-далновиден политик, склонен на разумни компромиси.
Той признал херцогската титла на съпругата си и й позволил да управлява Бретан, въпреки че оставил херцогството под зависимостта на Франция.
Днес в Бретан - регион в Северозападна Франция, няма по-почитана историческа фигура от Анна Бретанска. Образът й е намерил отражение в много картини, гравюри и илюстрации на книги.
Еми МАРИЯНСКА