Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Малиновото синьо" на Петя Танева завладява зрителя

18 АКВАРЕЛА

"Малиновото синьо" на Петя Танева завладява зрителя

Изложбата e достъпна за ценители от 6-ти до 26-ти април 2023 г. в Арт галерия Le Papillon

"Малиново синьо" (Арт Галерия Le Papillon)

Още Арт Галерия Le Papillon представя Гергана Лалова и "Цветно"

Арт Галерия Le Papillon представя Гергана Лалова и "Цветно"

От 6-ти до 26-ти април 2023 г. Арт галерия Le Papillon с голямо удоволствие е домакин на най-новите творби на художничката с майсторски подход към реализма и фин фотографски усет - Петя Танева.

"Малиново синьо" е обединяващата обща нишка в осемнадесетте акварела в експозицията и с живописно чувство е вплетено във всяка от картините. Разпознаваме естетиката на Петя, както в минималистичните й, прекрасно композирани натюрморти, така и в загадъчната романтика на момичешките й портрети.

"Бамбукова гора" (Арт Галерия Le Papillon)

"Три цвята" (Арт Галерия Le Papillon)

И ако международните й престижни призове от изминалата година в жанра натюрморт са очаквано и логично признание за майсторството й, то изобразената жива реалност, тишина, живописност, температура и физическа осезаемост на материята на природата в пейзажа, са много високо постижение, което радва не само нейните почитатели.

"Бреговете на септември" (Арт Галерия Le Papillon)

"Червен портокал" (Арт Галерия Le Papillon)

Акварелните й разкази са лаконични, но с изведен фин детайл и най-вече с такъв интензитет и наситеност на пигмента и цвета, като че ли водата, разтворила боята, е енергиен слънчев катализатор, разкриващ страстният темперамент на художничката.

"Две години" (Арт Галерия Le Papillon)

"Късен следобед" (Арт Галерия Le Papillon)

Петя Танева е видимо подчинила стихията на водата и енергията на пигмента с търпението на източен майстор, с ведростта на европейската културата и с топлината на балканската природа.

"Нежно в синьо" (Арт Галерия Le Papillon)

"Огледало" (Арт Галерия Le Papillon)

Сюжетите й са искрено споделени емоционално запечатани кадри на фотографската й памет - за тишината и топлата светлина на зимно утро в планината; за нежния тих ромон на планински вир; за късното следобедно слънце, огряло душевността на момиче; за неустоимото синьо-пурпурно-лилаво на "Малиновото синьо", любимият нар като символ в натюрморта, заради променливата му наситена цветност.

В тази изложба, като че ли всеки месец на годината е маркиран със свой наситен цвят, където носталгията отстъпва на вътрешния огън на душевен уют и сладостта от споделената топлина.

Още Чавдар Гюзелев и "Отломки" - в Арт Галерия Le Papillon

Чавдар Гюзелев и "Отломки" - в Арт Галерия Le Papillon

Петя зарежда творбите си с емоции, силно осезаеми във всеки от портретите, уловили много точно състоянието, дори някак мислите в момента на запечатването им. Трудната техника на акварела е още по-сложна за овладяване при създаване на портрети. С едно неправилно разливане на цвета може да се изгуби характера на човека. Умело са предадени не само играта със слънцето и светлината, не просто чертите и формата на лицето, а е разгърната душевността им.

"Октомври" (Арт Галерия Le Papillon)

"Подарък" (Арт Галерия Le Papillon)

Оставаме с усещането за близък и личен контакт. Загадъчността на образите създава неудържимо любопитство в зрителя за произхода на историята на всеки един от тях. Това любопитство за събитията около предметите, разказани в натюрмортите й, тя създава именно, защото успява да запечата естествените късчета моменти, към които човек обикновено мислено се връща с трепет и вълнение.

"Празник" (Арт Галерия Le Papillon)

"Спирка" (Арт Галерия Le Papillon)

"Сливи" (Арт Галерия Le Papillon)

С типични за нея композиции, повлияни от фотографските й ангажименти, винаги с прецизно внимание към всеки дребен елемент, художничката показва отношението си към акварелната техника. Наблюдателността й за малките детайли, търсеща материалната структура в симбиоза с точните й рисувачески умения, разкриват безспорния талант на художничката да завладява публиката.

"Вишни" (Арт Галерия Le Papillon)

"Забравени" (Арт Галерия Le Papillon)

Откриване на изложбата е на 6.04.2023 г /четвъртък/ от 18.00 часа в салона на Арт Галерия Папийон, гр.Варна, ул. Драгоман 12, където "Малиновото синьо" на Петя Танева завладява не само нейните творби, но и усещанията в зрителя!

Изложбата e достъпна за ценители от 6-ти до 26-ти април 2023 г. в изложбения салон на галерията на ул. Драгоман 12, както и онлайн на сайта и на fb: Le Papillon Art Gallery.

Още Невероятната Десислава Минчева в Арт Галерия Le Papillon

Невероятната Десислава Минчева в Арт Галерия Le Papillon

Още "Мигове от пътя" от Христо Йотов - невероятно изживяване в Галерия Le Papillon

"Мигове от пътя" от Христо Йотов - невероятно изживяване в Галерия Le Papillon

Още "Огледалните образи" в Галерия Le Papillon

"Огледалните образи" в Галерия Le Papillon

Още "Привидно истинско" - годишната изложба на Арт Галерия Le Papillon

"Привидно истинско" - годишната изложба на Арт Галерия Le Papillon

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Sofia Art Fair – грандиозен успех за съвременното изкуство в България

София вече е на картата на международните изложения за изкуство – в Европа и света. Защото изкуството е значимо. Първото издание на Sofia Art Fair положи началото на проект, чието развитие и израстване предстои

"Случайна шарения" на Недко Солаков сe открива в Sarieva/Gallery в София

Самостоятелната изложба на световноизвестния български художник е шега, игра, но и свобода. Това е изложба, в която има и волност, и радост, и хумор, и откривателство

"Време" от Екатерина Петкова и Никола Енев

Изложбата е от 9 до 28 октомври 2024 г. в Галерия - книжарница "София прес"

Международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair продължава и днес

Днес е последен ден от първото по рода си издание на форума

Фотографска изложба разкрива магията на българското класическо кино в 24 кадъра

Фотографиите са от български класически филми и показват вълнуващи моменти зад кадър

Археолози разкриват антична сграда от първи век при разкопки в Лом

Въпросната сграда се проучва от 2019 година, като разкриването й е трудно заради голямата дълбочина. Предполага се, че тя е построена през втората половина на първи век, ползвана за казарма за войници на римската империя и за конюшня