Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Георги Маринов с изложба „Скулптура” в галерия „Българи”

АРТ

Георги Маринов с изложба „Скулптура” в галерия „Българи”

Експозицията на тазгодишния носител на голямата награда на „Алианц България” е по повод неговата 50-годишнина

"Пътуване във времето IX, автор: Георги Маринов, галерия "Българи" (Снимка: Ани Петрова)

Втора самостоятелна изложба "Скулптура" открива Георги Маринов на 28 юни в столичната галерия "Българи". Скулпторът е тазгодишният носител на голямата награда за скулптура на "Алианц България" в шестото издание на националния конкурс. Експозицията се подготвя по повод неговата 50-годишнина.

"Пътуване във времето V", автор: Георги Маринов, галерия "Българи" (Снимка: Ани Петрова)

В "Скулптура" Георги Маринов е подбрал само 10 свои пластики от гранит, метал и витошко габро (черен гранит), правени по различно време. Все пак изложбата не носи ретроспективен характер, защото тя не цели да представи цялостно различните търсения на автора, които през годините минават през различни стилове и техники на рисуване, обяснява той. Липсва и една основна част от творчеството на Маринов - живописта, на която той посвещава 10 самостоятелни изложби. Как съвместява пластиката и живопистта?

"Пътуване във времето - Трите грации", автор: Георги Маринов, галерия "Българи" (Снимка: Ани Петрова)

"Живописта и скулптурата са много различни посоки в изкуството, - разказва Георги Маринов. - Пластиката е много по-сложна като направа. Но една живопис, ако е добре изпълнена, може да ти спре дъха. И може да я гледаш с години."

Георги Маринов показва изключително постоянство в темите, които го вълнуват още от студентските години, като например "Войн", "Традиции" и "Пътуване във времето". Новата изложба наистина е своебразно пътуване във времето, защото той открива първата си самостоятелна експозиция за скулптура точно преди 20 години в галерия "Стълбата", където освен пластики показва и рисунки. Още тогава започва да го занимава темата за войната и за прехвърлянето през пространството и времето, които дават началото на големи цикли, озаглавени "Войн", "Отломки от времето", като последният впоследствие се трансформира в "Пътуване във времето".

"Пътуване във времето IV", автор: Георги Маринов, галерия "Българи" (Снимка: Ани Петрова)

"Темата за войната я разглеждам повече като обърната навътре в нас, а не толкова като на човек, който изпълнява заповеди",  обяснява авторът.  "Всеки ден трябва да спечелиш малка битка, за това трябва да си подготвен, да предвидиш всички обстоятелства и да си готов. В това се състои изкуството да си войн - в невъзможността да предвидиш всички обстоятелства, но да ги обърнеш в своя полза." По отношение на пътуването във времето, което той непрекъснато рисува, разсъждава така: "Във всички времена има константи, които винаги са в основата, върху която се гради нашето битие. Осъзнати и неосъзнати."

Ваятелят признава, че първоизточникът за вдъхновение при него е скулптурата, по която се увлича отрано. Заради това учи скулптура и керамика в приложното училище в Троян, а после завършва специалност "Скулптура" в Художествената академия при проф.Борис Гондов, възпитаник на проф.Марко Марков. "Най-голямо въздействие са ми оказали Андрей Николов, Иван Лазаров, Емил Попов и Ангел Станев, който откри първата ми самостоятелна изложба за скулптура.",  признава той.  И допълва:  "Това бяха бели лястовици, които вкараха по-различно мислене. Те бяха от течението на постмодернизма, както тогава бе известно в Западна Европа."

Мнозина познават Георги Маринов като управител на галерия "Българи", на която отдава 15 години от своя живот. Така освен скулптор и живописец, той се изявява и като галерист. "Трите неща не ми пречат да ги съчетавам, защото човек извлича положителни неща от всяко едно от тях. Галерията много допълва търсенията ми в изкуството. Съприкосновението с толкова много автори през годините, сблъсъкът с толкова много творби няма как да не ти е в плюс", разказва той. И накрая философски обобщава за пътя в изкуството: "Покрай галерията съм забелязъл, че онези, които не гледат комерсиално, те ще останат в изкуството. Авторите, които работят за себе си в добрия смисъл на думата, са на по-правилния път."

Георги Маринов, скулптор - управител на галерия "Българи" (Снимка: Ани Петрова)

Георги Маринов е роден на 28 юни 1968 г. в Троян. Завършва Средно специално художествено училище за приложни изкуства в родния си град. През 1998 г. се дипломира в Националната художествена академия"Николай Павлович" - София със специалност "Скулптура", с магистърска степен в курса на проф. Борис Гондов. От 2000 г. е член на Съюза на българските художници.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Новата градска инсталация на мястото на мавзолея струва 100 000 лева

Надписът "Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било", който ще бъде в Градската градина, е проект на Красимир Терзиев

Френска журналистка постави "Съседите" сред петте най-забележителни павилиона на Венецианското биенале

"В сграда близо до моста "Академия", кураторът Васил Владимиров е създал набор от домашни интериори - като български дом, където истинските спомени се предават чрез високоговорители за преживените ужаси" казва френската журналистка Каролин Ру

"Ре/-Еволюция на жените. Смяна на ролите"

Изложбата е от 30 април до 20 юни 2024 г. Откриване: 30 април, вторник от 18:00 ч. в галерия "Васка Емануилова".

"Портрет на госпожица Лизер" на Густав Климт беше продадена за 30 млн. евро на търг във Виена

Специалистите очакваха, че цената на незавършената творба ще надхвърли сумата от 70 млн. евро

"Времето да диша в картините ми": Петър Дочев - 90 години от рождението му

Изложбата е от 29 април до 6 юни 2024 в СБХ - зала "Райко Алексиев"

Монументално пано на входа на Театър "199" оживява с 3D мапинг

На 26 април между 21 и 24 часа ще оживее монументалната стенопис "Булгарплод" с автор Стоян Илиев