КОЛОНИАЛНАТА ИСТОРИЯ
Дрескодът на Латинска Америка от XVIII век в изложбата "Дрехи и ритуали" в Остин
В експозицията се вижда влиянието както на испанската, така и на френската култура върху южноамериканските територии
Редактор : / 942 Прочита 0 Коментара
Портрет на графиня Роза де Салазар и Габиньо, приписва се на Педро Хосе Диас, Лима, около 1770-1780 г. Вдясно: Доня Мария от Мигел Кабрера, Мексико Сити, около 1760 г. Източник: Музей на изкуствата "Блантън" / https://blantonmuseum.orgИзложба в музея "Блантън" в Остин, Тексас, показва дрескода на Латинска Америка от XVII век, съобщи Би Би Си, цитирана от БТА.
Колониалната история на Латинска Америка все още не е добра позната на съвременната аудитория. Изложбата "Дрехи и ритуали" показва влиянието както на испанската, така и на френската култура върху южноамериканските територии.
"И тогава, и сега идентичността се формира вследствие на смесването на култури и движението на хора", казва кураторът на изложбата Розария Инес Гранадос.
Испанската инвазия в Мексико има опустошително въздействие върху местната култура. Колонизаторите налагат своите индикатори за отделните социални класи, докато се опитват да покръстят коренното население. Браковете между местни жени и испанци - понякога доброволни, понякога насилствени, както и миграцията на чернокожи роби, докарани от Западна Африка, постепенно оформят мултиетническа карта на населението.
Картините, включени в изложбата, показват именно смесени в расово отношение семейства - родители и деца. Много от експонатите са рисувани за кабинетите по естествена история, предназначението на платната не е било да бъдат част от обзавеждането на дома, казва Розария Гранадос.
Хората, позирали за картините, са облечени по начина, определен за тях в йерархията на расите. Контролът върху облеклото всъщност е социален и икономически контрол върху населението. Елитът на коренното население също е имал право да носи дрехи като тези на испанските колонизатори.
Картините ни показват, че цветът и материята на дрехите са отличавали данъкоплатците едни от други, казва кураторът на изложбата. Коренното население например е носило туники в бяло и синьо.