АРХЕОЛОГИЯ
Българи, македонци и сърби събират пръснатото злато от Требенище
Очаква се откриването на изложбата да е през есента, когато се навършват 100 г. от края на Първата световна война
Редактор : / 3813 Прочита 0 Коментара
Една от четирите златни маски, намерени край Некропола край с. Требенище (Снимка: Красимир Георгиев, НАИМ )Сто години след разкопаването на некропола край с. Требенище в края на Първата световна война четирите златни маски и другите безценни находки оттам най-после ще може да се видят на едно място, съобщава сайтът Archaeologia Bulgarica. В момента те са пръснати в няколко музея на територията на България, Република Северна Македония и Сърбия.
Планирано е откриването на пътуващата изложба с тези артефакти от VII-IV век пр. Хр. да стане в скопския Музей на Македония наесен - идеята е на македонците, а и археологическият обект се намира на тяхна територия, близо до Охрид. След това изложбата ще продължи към София и Белград, после и към други европейски столици.
Пластини, намерени край Некропола край с. Требенище (Снимка: Красимир Георгиев, НАИМ )
От сръбския Народен музей е дошло принципно съгласие за участие с техните находки от Требенище, а ръководството на Националния археологически институт с музей при БАН вече работи за осъществяването на проекта и има точен списък с експонатите, които ще предостави за изложбата.
Те са малко над 100 на брой, сред тях има две златни маски, един златен нагръдник, много златни пластини, два шлема от бронз, сребърни съдове и игли за коса. Намерени са в седем гроба от некропола, пет от които са разкопани от български войници през май 1918 г. и само два - от археолога Карел Шкорпил впоследствие.
_________________________________________