Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Разкриха следи от сблъсъка между езичници и християни в Хераклея Синтика

АРХЕОЛОГИЯ

Разкриха следи от сблъсъка между езичници и християни в Хераклея Синтика

Ценните находки от античния град край с. Рупите са на археолозите от НАИМ с ръководител доц. д-р Людмил Вагалински

Плочката с крака на Немезида (Снимка: Николай Шаранков)

Натрошена оброчна плочка на богинята на възмездието Немезида от Хераклея Синтика допълва с интересни подробности картината на сблъсъка между ранните християни и езичниците на територията на Югозападна България.

Парчетата от мраморната плочка са открити от археолозите на НАИМ под ръководството на доц. д-р Людмил Вагалински в едно от 15-те верижни помещения на форума на античния град край с. Рупите, Петричко. Вече е доказано, че това помещение е било светилище на Немезида - единственото на територията на цяла България и едно от малкото проучени в света.

Още

Находка от Букелон загатва за ловните страсти на Палеолозите

Находка от Букелон загатва за ловните страсти на Палеолозите

На най-голямото парче от плочката кракът на Немезида е стъпил върху легнала руса млада жена, символизираща порока. Срещу нея е изобразен гладиаторски шлем, а това пък подсказва, че в Хераклея Синтика са провеждани гладиаторски игри през римската императорска епоха. Връзката на Немезида с тези зрелища е известна от писмени извори и надписи, но нейни изображения с гладиаторски атрибути са изключително редки. На по-малко парче от оброчната плочка са изобразени везните на богинята, символизиращи равновесието и справедливостта . Знае се, че сред другите й типични атрибути са меч или камшик, за да наказва съгрешилите, а също и колесница с впрегнати грифони, за да ги достига бързо.

Храмът при Хераклея Синтика (Снимка: Сирма Александрова)

Още

Излиза пътеводител за любители на морските старини

Излиза пътеводител за любители на морските старини

Археолозите ще търсят още парчета от плочката, но и така е ясно, че тя не е строшена случайно от съвременни иманяри, а още в античността, от ранните християни. След едиктите на император Теодосий I Велики, обявил в края на IV век ортодоксалното християнство за единствена държавна религия, на много места в пределите на Римската империя има сблъсъци между старото и новото.

Силно земетресение е погребало светилището на Немезида и е запечатало следите от тази битка за надмощие.

Преди броени дни в Хераклея Синтика завърши и проучването на най-стария сигурно датиран християнски храм на територията на Югозападна България. Става дума за обществена сграда, преустроена в раннохристиянска базилика около 400-та година. Строителите са долепили абсида до една от страните на вече съществуваща обществена сграда, добавили са още зидове и така са се сдобили с трикорабна християнска базилика.

Очакват се още открития на територията на Града на македонските царе, както често наричат Хераклея Синтика. С отпуснатите допълнително 100 000 лева от правителството разкопките ще продължат и след 11 юни 2018 г.

Вижте още подробности, снимки и видео клипове от Хераклея Синтика ТУК:

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Красиво изрисувана гробница ни пренася във всекидневието на древните египтяни преди 4300 години

Изследванията показват, че мастабата в некропола Дахшур датира от края на Петата или началото на Шестата династия от Старото царство

85 древни обекта са открити по протежението на Великия китайски канал

Между тях са останки от древни градове, села, жилищни постройки, гробници, занаятчийство и следи от воден транспорт

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден

Крадци задигнаха бижута и скулптури за над един милион евро от вила в Италия

Бандитите са изнесли експонатите от изложба с творби на италианския скулптор и златар Умберто Мастрояни малко преди прибирането им

Китай разработи робот за защита на културни паметници

Учени от космическата програма на Пекин са използвали робот, първоначално предназначен за орбитални мисии, за защита на артефакти от древни гробници и пещери

124 находки от камък, керамика и метал са открити в църквата "Света Богородица" в Мелник

Сред находките се открояват две - втори фрагмент от средновековния надпис от XIII - XIV в. и част от мраморна релефна плоча от XVIII - началото на XIX в.