Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Разкриха следи от сблъсъка между езичници и християни в Хераклея Синтика

АРХЕОЛОГИЯ

Разкриха следи от сблъсъка между езичници и християни в Хераклея Синтика

Ценните находки от античния град край с. Рупите са на археолозите от НАИМ с ръководител доц. д-р Людмил Вагалински

Плочката с крака на Немезида (Снимка: Николай Шаранков)

Натрошена оброчна плочка на богинята на възмездието Немезида от Хераклея Синтика допълва с интересни подробности картината на сблъсъка между ранните християни и езичниците на територията на Югозападна България.

Парчетата от мраморната плочка са открити от археолозите на НАИМ под ръководството на доц. д-р Людмил Вагалински в едно от 15-те верижни помещения на форума на античния град край с. Рупите, Петричко. Вече е доказано, че това помещение е било светилище на Немезида - единственото на територията на цяла България и едно от малкото проучени в света.

Още

Находка от Букелон загатва за ловните страсти на Палеолозите

Находка от Букелон загатва за ловните страсти на Палеолозите

На най-голямото парче от плочката кракът на Немезида е стъпил върху легнала руса млада жена, символизираща порока. Срещу нея е изобразен гладиаторски шлем, а това пък подсказва, че в Хераклея Синтика са провеждани гладиаторски игри през римската императорска епоха. Връзката на Немезида с тези зрелища е известна от писмени извори и надписи, но нейни изображения с гладиаторски атрибути са изключително редки. На по-малко парче от оброчната плочка са изобразени везните на богинята, символизиращи равновесието и справедливостта . Знае се, че сред другите й типични атрибути са меч или камшик, за да наказва съгрешилите, а също и колесница с впрегнати грифони, за да ги достига бързо.

Храмът при Хераклея Синтика (Снимка: Сирма Александрова)

Още

Излиза пътеводител за любители на морските старини

Излиза пътеводител за любители на морските старини

Археолозите ще търсят още парчета от плочката, но и така е ясно, че тя не е строшена случайно от съвременни иманяри, а още в античността, от ранните християни. След едиктите на император Теодосий I Велики, обявил в края на IV век ортодоксалното християнство за единствена държавна религия, на много места в пределите на Римската империя има сблъсъци между старото и новото.

Силно земетресение е погребало светилището на Немезида и е запечатало следите от тази битка за надмощие.

Преди броени дни в Хераклея Синтика завърши и проучването на най-стария сигурно датиран християнски храм на територията на Югозападна България. Става дума за обществена сграда, преустроена в раннохристиянска базилика около 400-та година. Строителите са долепили абсида до една от страните на вече съществуваща обществена сграда, добавили са още зидове и така са се сдобили с трикорабна християнска базилика.

Очакват се още открития на територията на Града на македонските царе, както често наричат Хераклея Синтика. С отпуснатите допълнително 100 000 лева от правителството разкопките ще продължат и след 11 юни 2018 г.

Вижте още подробности, снимки и видео клипове от Хераклея Синтика ТУК:

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Средновековна кула в центъра на Прага ще бъде продадена

Индржишката кула беше обявена за продажба в края на миналата година. Според архиепископията кулата няма значение за вярващите и е най-вече туристическа забележителност. Първоначално обявената цена е била 75 млн. крони

Откриха гробница на жрец в Перу на 3000 години

Свещеникът, наречен "Жрецът на Пакопампа", беше намерен под шест слоя пепел, смесени с черна пръст

Музеят в Луксор отбелязва сезона на прииждането на Нил с изложба за земеделието в Древен Египет

Посетителите могат да видят останки от зърна от царевица, боб и лупина, както и сухи цветя и грозде

Британският музей оповести "изключително необичайна" кражба на предмети

По-голямата част от предметите, които са "изчезнали" са "малки експонати", съхранявани в трезори - златни бижута, полускъпоценни камъни и стъклени изделия, датиращи от 15-и век пр. н. е. до 19-и век сл. н. е.

Храм на водата от 2-3 век е имало в южния квартал на Перперикон

Проф. Николай Овчаров подчерта важността на градските нимфеуми в римско време, но в България подобни съоръжения, свързани с почитането и обожествяването на водата, са рядкост