Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

58 шедьовъра от двореца Киджи за първи път в България

ТРИУМФАЛЕН БАРОК

58 шедьовъра от двореца Киджи за първи път в България

Изложбата "Бернини и Римският барок" ще представи и една малко известна страна на гения, акцентирайки върху образа му на художник и проектант

Чезари Кавалер д'Арпино – "Орфей и Евридика", XVII в. (Снимка: Национална галерия - "Двореца")

Изложбата "Бернини и Римският барок: модерният начин на изразяване" ще бъде открита в Националната галерия - "Двореца" на 15 май от 18.00 ч. и ще продължи до 15 юли, съобщават от галерията, съорганизатор с Италианския културен институт в София.

В експозицията са 58 шедьовъра на Римския барок, свързани с творчеството на видни личности от Бернини до Кавалер д'Арпино и Матия Прети. Изложбата, която се организира под патронажа на Столичната община, ще пренесе посетителите в Италия през 17-и век, за да опознаят наситения и завладяващ начин на изразяване, характерен за този период.

За първи път в България ще бъде представена толкова разнообразна колекция от жанрове и теми, предпочитани от поръчителите на изкуство по онова време - от портрети и автопортрети, пейзажи и алегории с изискан класически вкус до това, което се определя като "Триумфален барок", с неговите религиозни изображения между съзерцателния интимизъм и силата на Христовата драма.

Джан Лоренцо Бернини - "Автопортрет" (ок. 1623)

Благодарение на изложените произведения ще можем да се запознаем и с гения на Джан Лоренцо Бернини, смятан за най-великия представител на изкуството за неговото време. Изключително талантлив художник, скулптор, сценограф, драматург и архитект, той е изследвал много нови области в търсене на свой собствен начин на изразяване, който по-късно се превръща в универсален език на Барока. Изложбата ще представи една по-малко известна на широката публика страна на Бернини, акцентирайки върху образа му на художник и проектант, отбелязват от екипа, цитиран от БТА.

Ще бъдат показани и шедьоври на много от художниците, събрали се в Рим именно благодарение на творческия магнетизъм на Бернини, който е поощрявал различните енергии и гениалните идеи. Благодарение на колекцията, съхранявана в двореца Киджи в Арича, българската публика ще може да се възхити на произведения на Момпер, Бачичо, Кавалер д'Арпино, Джачинто Джиминяни, Боргоньоне и други.

Амброджо Боргоньоне - "Gesu Cristo risorto fra due angeli" (1491) в Базиликата "Сант Амброджо" в Милано (Снимка: Shutterstock)

Посветена на Българското европредседателство, изложбата ще ни накара да помислим върху значението на комуникацията през епохата на бароковото изкуство, което, благодарение на изцяло нови конотации за времето си, прави революция в естетиката и разпространението на изкуството. Поредица от събития и срещи с експерти ще послужи за паралел между обществото през 17-и век и обществото днес, разкривайки един модерен и проницателен език на общуване, посочват организаторите.

Изложбата ще открият посланикът на Италия в България Стефано Балди, директорът на Италианския културен институт Луиджина Педди, директорът на Националната галерия Слава Иванова и кураторът проф. Франческо Петручи, който ще изнесе лекция в "Двореца" на 16 май.

"Бернини и Римският барок: модерният начин на изразяване" може да бъде разгледана до 15 юли в Националната галерия.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Регионалният исторически музей - София представя дигиталната рубрика "Сградите разказват"

В част от видеата може да чуете и видите наследниците на собствениците на къщите или на техните архитекти. Всяко е посветено на различна сграда, придружена от лична история и факти, които екипът на музея е открил през последните години

Френската художничка Клер Табуре ще проектира витражите на "Нотр Дам" в Париж

Новите витражи ще заменят шест от седемте в южния неф на катедралата, създадени през XIX в. от архитекта Йожен Виоле Льо Дюк

Изложба събира най-значимите проекти на архитекта Пеньо Столаров в скици

По време на откриването на изложбата ще бъде представен и каталог с творчеството на проф. д-р инж. арх. Столаров

Авторските права върху Попай Моряка, Тентен и ранните романи на Фокнър и Хемингуей в САЩ отпадат след Нова година

Причината за това е, че според американското законодателство интелектуалната собственост има давност 95 години след създаването на произведението

Нова арт зала с постоянна експозиция отвори врати в Плевен

Тя е разположена в хотелски комплекс "Ростов" и носи името на града