ПЕРСПЕКТИВИ
Рафаел Монео и Лина Бо Барди спечелиха наградата "Златен лъв" на Архитектурното биенале във Венеция
Архитектурното биенале във Венеция започна днес с едногодишно закъснение заради пандeмията от Ковид-19 . Неговата тема е "Как ще живеем заедно?". Участват 63 държави, представени от 112 архитекти и архитектурни бюра
Редактор : / 849 Прочита 0 Коментара
Рафаел Монео (Снимка: Getty Images)Испанският архитект Рафаел Монео беше почетен с наградата "Златен лъв" за цялостни постижения в деня на откриването на Архитектурното биенале във Венеция, съобщи ДПА, цитирана от БТА.
Видимо развълнуван, 84-годишният архитект каза, че биеналето има важна роля, за да бъдат разбрани съвременните тенденции.
Награда "Златен лъв" спечели посмъртно и бразилската модернистка Лина Бо Барди. Родената в Италия архитектка почина през 1992 г. Сред най-известните й творби са две сгради в Сао Пауло - музеят на изкуствата и културният и спортен център "Помпея". Бо Барди е известна и със "стъклените къщи" от 50-те години на миналия век. Проектите й за тях съчетават стъклени панели и близко взаимодействие с природата.
Архитектурното биенале във Венеция започва днес с едногодишно закъснение заради пандeмията от Ковид-19, съобщава АФП.
След пандемията, която фрагментира света, необходимостта от общност ще е още по-голяма, убеден е кураторът на биеналето Хашим Саркис. Неговата тема "Как ще живеем заедно?" е избрана да се появи новият коронавирус, но сега е още по-актуална.
Роденият в Бейрут архитект е убеден, че градът на бъдещето ще залага на консенсус, че трябва да се споделят обществените пространства, да се консумира по-малко и да се създават нови форми на солидарност.
Първоначалната концепция е вдъхновена от актуални проблеми пред съвременния свят, като промените в климата, голямото преселение на хора, политическата поляризация, нарастващото расово, социално и икономическо неравенство. Всички те, "ни доведоха до тази пандемия", каза Саркис.
Хашим Саркис, който е декан на факултета по архитектура и планиране към Масачузетския технологичен институт, е използвал допълнителната година, за да разшири изложението. В него участват 63 държави, представени от 112 архитекти и архитектурни бюра, 96 процента от които се представят за първи път във Венеция, а почти половината са между 35 и 55 години. Това ново поколение поставя под въпрос съществуващите модели, владее най-новите технологии и демонстрира разнородност. Хашим Саркис е подбирал участниците по най-иновативните и креативни решения.
Посетителите трябва да спазват всички правила за безопасност, включително резервиране на билети, използване на маски и други лични предпазни средства.
Миналата година Архитектурното биенале във Венеция, което е едно от най-значимите събития в световния културен календар, беше отложено първо за три месеца поради пандемията. След това, заради невъзможността да се осигурят безопасни условия, беше отложено за една година. В същото време кураторът, името и концепцията за него бяха запазени.
Архитектурното биенале във Венеция ще продължи до 21 ноември.