МУЗИКАЛНИ СЪБИТИЯ
"Сефарад в сърцето на България" ще огласи Националната музикална академия
Събитието е на 11 ноември 2023 г.
Редактор : / 321 Прочита 0 Коментара
"Сефарад в сърцето на България" ще огласи Националната музикална академия на 11 ноември, съобщават от института "Сервантес" в София.
Концертът е с участието на артистката и музиколожка Мара Аранда, която, придружена от петима специалисти по средновековна музика от Испания, ще изпълни произведения от устната традиция, оцелели в сефарадската общност в България.
Фернандо Депиажи ще се изяви на флейти и перкусии, Хулия Чинер Сантпау - виолончело, Омран Адрах - канун, сантур, а Милена Фуентес Мерино - на цигулка.
Събитието е в рамките на културните събития, организирани по случай испанското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Възползвайки се от посещението си в България, Мара Аранда ще запише част от своя репертоар, за промотирането на нова творба. "Сефарад в сърцето на България" е част от музикалния проект на Аранда - "Географии на диаспората".
Той включва четири други заглавия, които отговарят на целта за събиране на сефарадската устна музикална традиция на Балканите и Средиземноморския басейн - "Сефарад в сърцето на Мароко" (2017), "Сефарад в сърцето на Турция" (2019), "Сефарад в сърцето на Гърция" (2023) и "Сефарад в сърцето на Босна и Херцеговина" (предстои обявяване).
Първите два албума са отличени от Transglobal World Music List като най-добър европейски албум на годината в съответните им години на издаване.
Мара Аранда от 2020 г. е директор на Международния център за средновековна музика във Валенсия. Тя е изследовател, изпълнител и разпространител на средновековната средиземноморска музикална традиция със специален акцент върху сефарадската традиция и възстановяването на работата на средновековните жени композитори.
Управлява най-голямата частна колекция от средновековни инструменти в Европа, заедно със специалиста Хота Мартинес. Те са идентифицирали, каталогизирали и реконструирали повече от 20 средновековни инструмента въз основа на романска и готическа иконография и описания, събрани в ръкописни текстове от онова време.