ИЗЯЩНИ СГРАДИ
Полуразрушената Сефарадска синагога във Варна става културен център
Построена в мавритански стил с готически елементи, еврейският молитвен дом е един от най-големите в Европа от този вид
Редактор : / 4007 Прочита 0 Коментара
Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFotoСградата на полуразрушената Сефарадска синагога в центъра на Варна ще бъде възстановена и превърната в Център за културни и образователни дейности, съобщи за БТА Олег Калдерон, председател на районната организация на евреите "Шалом". Той уточни, че вече е намерен инвеститор, който ще реализира проекта.
Сградата е част от архитектурното и историческо наследство на град Варна и е в списъка на Националния институт за паметниците на културата. Калдерон уточни, че поради тази причина тя ще бъде възстановена в автентичния й вид.
Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto
Сефарадската синагога е първият еврейски молитвен дом във Варна. Построена е през 1890 година в мавритански стил, с отделни готически елементи и богато орнаментирана фасада. Тя е една от най-големите в Европа от този вид, като наподобява архитектурата на средиземноморските еврейски молитвени домове.
Вътрешният интериор е не по-малко изящен. Молитвеният салон е квадратен с богата декоративна украса. Срещу входа, издигната с няколко стъпала, се намира ритуалната площадка ( аналог на олтара в православната черква) . Подът е застлан с красива, разноцветна мозайка. Отгоре виси красив масивен полилей.
Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto
След 1947 г. първо синагогата се е ползвала за склад за зърно, после е станала боксова зала. Когато в началото на 90-те години на миналия век са върнати имотите на еврейската общност, става ясно, че от синагогата всъщност са останали само четири стени.
Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto
Терминът сефарад е употребен в Библията и обозначава Иберийския полуостров. Прието е с този термин да се наричат живелите на Иберийския полуостров евреи и техните потомци. В далечната 132 г, прогонени от император Адриан от земите си в Палестина, голяма част от евреите се установяват в днешна Испания, където преживяват до пролетта на 1492. Тогава кралица Изабел ги прокужда от родната Сефарад. Няколко години по-късно същото се случва с евреите от Португалия.
След принудителното разселване, сефарадският юдаизъм се разпростира в целия средиземноморски ареал. На Балканите се установява голяма колония от бежанци, получили благословия от турския султан да обитават земите на Османската империя.
Със себе си евреите донасят своя език - ладино или жудео еспаньол, обичаите си и изключително вкусната си кухня. И до днес сефаради са повечето евреи, населяващи страните от някогашната османска империя - България, Гърция, Йемен, както и Италия и Португалия.
У нас 90 на сто от евреите са с корени в Испания, а едва 10 на сто са от другия голям европейски клон на диаспората - ашкенази.
Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto
Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto