Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Полуразрушената Сефарадска синагога във Варна става културен център

ИЗЯЩНИ СГРАДИ

Полуразрушената Сефарадска синагога във Варна става културен център

Построена в мавритански стил с готически елементи, еврейският молитвен дом е един от най-големите в Европа от този вид

Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto

Сградата на полуразрушената Сефарадска синагога в центъра на Варна ще бъде възстановена и превърната в Център за културни и образователни дейности, съобщи за БТА Олег Калдерон, председател на районната организация на евреите "Шалом". Той уточни, че вече е намерен инвеститор, който ще реализира проекта.

Сградата е част от архитектурното и историческо наследство на град Варна и е в списъка на Националния институт за паметниците на културата. Калдерон уточни, че поради тази причина тя ще бъде възстановена в автентичния й вид.

Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto

Сефарадската синагога е първият еврейски молитвен дом във Варна. Построена е през 1890 година в мавритански стил, с отделни готически елементи и богато орнаментирана фасада. Тя е една от най-големите в Европа от този вид, като наподобява архитектурата на средиземноморските еврейски молитвени домове.

Вътрешният интериор е не по-малко изящен. Молитвеният салон е квадратен с богата декоративна украса. Срещу входа, издигната с няколко стъпала, се намира ритуалната площадка ( аналог на олтара в православната черква) . Подът е застлан с красива, разноцветна мозайка. Отгоре виси красив масивен полилей.

Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto

След 1947 г. първо синагогата се е ползвала за склад за зърно, после е станала боксова зала. Когато в началото на 90-те години на миналия век са върнати имотите на еврейската общност, става ясно, че от синагогата всъщност са останали само четири стени.

Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto

Терминът сефарад е употребен в Библията и обозначава Иберийския полуостров. Прието е с този термин да се наричат живелите на Иберийския полуостров евреи и техните потомци. В далечната 132 г, прогонени от император Адриан от земите си в Палестина, голяма част от евреите се установяват в днешна Испания, където преживяват до пролетта на 1492. Тогава кралица Изабел ги прокужда от родната Сефарад. Няколко години по-късно същото се случва с евреите от Португалия.

След принудителното разселване, сефарадският юдаизъм се разпростира в целия средиземноморски ареал. На Балканите се установява голяма колония от бежанци, получили благословия от турския султан да обитават земите на Османската империя.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

Нощ и ден
22,00 лв.
Остани
20,00 лв.
Бостънци
22,00 лв.

Със себе си евреите донасят своя език - ладино или жудео еспаньол, обичаите си и изключително вкусната си кухня. И до днес сефаради са повечето евреи, населяващи страните от някогашната османска империя - България, Гърция, Йемен, както и Италия и Португалия.

У нас 90 на сто от евреите са с корени в Испания, а едва 10 на сто са от другия голям европейски клон на диаспората - ашкенази.

Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto

Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto

 

Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Ще видим ли реализиран грандиозния проект за Ермитаж в Барселона?

Амбициозната идея за филиал на Ермитажа вижда доста предизвикателства за момента, но пък Върховният съд на Каталуния отмени ветото на Градския съвет на Барселона върху проекта

Проектът "Псевдоприрода" спечели конкурса за българския павилион на Венецианското биенале по архитектура

Проектът по изключително ефектен и запомнящ се начин представя и поставя във фокуса на обществото дискусията за едно все по-реално климатично бъдеще

2025 година - 150 години опера "Гарние" в Париж

Началото на честванията ще бъде поставено на 24 януари със специална галавечер

Регионалният исторически музей - София представя дигиталната рубрика "Сградите разказват"

В част от видеата може да чуете и видите наследниците на собствениците на къщите или на техните архитекти. Всяко е посветено на различна сграда, придружена от лична история и факти, които екипът на музея е открил през последните години

Изложба събира най-значимите проекти на архитекта Пеньо Столаров в скици

По време на откриването на изложбата ще бъде представен и каталог с творчеството на проф. д-р инж. арх. Столаров