90 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ОПЕРНИЯ КОЛОС НИКОЛАЙ ГЯУРОВ
С бляскава гала и с българския химн бе открит новият сезон на Софийската опера
Райна Кабаиванска беше сред специалните гости на концерта, посветен на 90 години от рождението на великия оперен бас Николай Гяуров
Редактор : / 1878 Прочита 0 Коментара
Световният оперен бас Орлин Анастасов получава плакет от Пламен Карталов за почетен член на Софийската опера (Снимка: Софийска опера и балет)Софийската опера и балет откри своя 129-и сезон с Гала концерт, посветен на 90 годишнината от рождението на гениалния бас Николай Гяуров.
Преди да започне официалната програма, оркестърът и хорът на Софийската опера, под палката на диригента Жорж Димитров вдигнаха на крака залата, под звуците на националния ни химн. Един сакрален момент, който заедно със силните думи, отправени от акад. Пламен Карталов, докоснаха душите и сърцата на всеки присъстващ тази вечер там българин.
Пламен Карталов се обърна към присъстващите в залата с думите, че в тези дни, когато славим Деня на независимостта на България е добре да припомняме на политическия елит съдбовни изречения от думите от Манифеста, произнесени от княз Фердинанд I, на 22 септември 1908 г. във Велико Търново:
"Манифестът прокламира желанието на народа ни, и неговата воля за създаване на държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивиизованите народи... И че народът днес копнее за културен и икономически напредък; в това отношение нищо не бива да спъва България; нищо не трябва да пречи на преуспяването й."
На бляскавото тържество бяха поканени четири поколения артисти, повечето от които са работили с Николай Гяуров. Под палката на италианския маестро Елио Бонкомпани пяха Долора Заджик, Даниела Мадзукато, Макс Рене Козоти, Цветелина Василева, Орлин Анастасов, Калуди Калудов, Димитър Станчев, Петър Бучков, Светозар Рангелов, Атанас Младенов, Радостина Николаева, Ангел Христов, Давиде Риу от школата на Райна Кабаиванска, с участието на хора и оркестъра на Софийската опера и балет.
В програмата беше обърнато специално внимание на "Борис Годунов" от Мусоргски и на "Дон Карлос" от Джузепе Верди, творби, с които е свързана световната кариера на Николай Гяуров".
Изпълнени бяха арии от "Сватбата на Фигаро" на Моцарт, "Тоска" на Пучини, "Дон Кихот" на Масне, "Силата на съдбата" на Верди и др. В концерта прозвучаха и видеозаписи на Николай Гяуров от златния фонд на БНТ. Възторжената публика, препълнила салона на Операта, изпращаше с нестихващи аплодисменти всеки един от изпълнителите. Приветствени слова до театъра бяха изпратени от Президента на Република България - Румен Радев, от министъра на културата Боил Банов, от председателя на комисията за култура в парламента Вежди Рашидов, от много наши общественици, политици и културни дейци.
Модератор на концерта беше известният италиански журналист Андреа Мерли, сътрудник на италианското списание "Опера" и на испанското "Опера актуал", наблюдаващ Софийската опера от повече от двайсет години.
Бяха връчени плакети, с които със званието "Почетен член на Софийската опера" бяха удостоени звездите на операта - Райна Кабаиванска, Долора Заджик, Даниела Мадзукато, Макс Рене Козоти и Орлин Анастасов. Маестро Пламен Карталов благодари на всички солисти в гала концерта и им връчи почетни дипломи.
В емоционално слово оперната прима Райна Кабаиванска разказа за първата си среща с Николай Гяуров през 60-те години, когато той пристига в Миланската Ла Скала. Тя отправи предложение към маестро Карталов, оперният театър да носи името на Николай Гяуров. За срещите си с него говориха още големият ни тенор Калуди Калудов, който пее с Гяуров за първи път във Виенската щатсопера и най-големият ни бас в момента Орлин Анастасов, който не скри вълнението си от участието си в тази гала.
Свои спомени и послания към Гала концерта изпратиха Анна Томова-Синтова и Ренато Брузон.
На пресконференцията преди концерта свои спомени за именития българин разказаха Галя Йончева, Рени Пенкова и Орлин Анастасов, солисти на Софийската опера.
Преди концерта акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера откри бюст на Николай Гяуров, дело на скулптора Искрен Абаджиев, спонсориран от г-н Воденичаров, дългогодишен приятел на големия певец.
"За хората, както и в повечето религии, духовността има нужда от материално превъплъщение. Правейки портрета на Николай Гяуров се стремях да създам един образ без конкретна възраст и епоха, на която да принадлежи. Бих нарекъл скулптурата материален атрибут на вярата, в един храм на друга религия, какъвто е Софийската опера.", споделя за творбата си авторът.