Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Райна Кабаиванска - първата неиталианка с приза "Мария Калас"

ПРИЗНАНИЕ

Райна Кабаиванска - първата неиталианка с приза "Мария Калас"

Наградата се присъжда на италиански творци в областта на оперното изкуство с исторически принос за славата на Арена ди Верона

Снимка: БТА

Оперната прима Райна Кабаиванска получи наградата с името на легендарното сопрано Мария Калас, съобщиха от Нов български университет. Отличието е връчено на 2 август във Верона. Кабаиванска е първата чужденка, която взима високото отличие. Церемонията по връчването на наградата е кулминацията на събитията от фестивала "Мария Калас".

Наградата е учредената през 2013 г. и се присъжда на италиански творци в областта на оперното изкуство с исторически принос за славата на Арена ди Верона. Сред досегашните лауреатите на наградата "Мария Калас" са режисьорът Франко Дзефирели, баритоните Ренато Брузон и Роландо Панераи и др.

Още

Райна Кабаиванска: С любов трябва да се прави всичко!

Райна Кабаиванска: С любов трябва да се прави всичко!

Дебютът на Райна Кабаиванска в най-прочутия в света античен театър е през 1970 г. в "Манон Леско". Партнира й Пласидо Доминго, диригент е Нело Санти, режисьор Натаниел Мерил. През 1997 е последното излизане на Кабаиванска на Арената, заглавието е "Мадам Бътерфлай", диригент Даниел Орен. Постановката на Бени Монтресор е сътворена единствено за българското сопрано. 20 000 зрители изпълват театъра всяка вечер. Добавят се две извънредни дати. Последният спектакъл е сбогуването на Кабаиванска, тогава на 63 г., с ролята на Чо Чо Сан. След финала му, приемайки от сцената аплаузите на публиката, Кабаиванска вдига ръка към небето и казва: "Посвещавам го на теб, Мария."

Снимка: BulFoto

Райна Кабаиванска е втората жена с тази награда след сопраното Мария Кяра. Всички лауреати досега са само италиански оперни певци. Признанието към Кабаиванска, която живее в Модена и е много популярна в Италия, беше изразено чрез изпълнения на нейните възпитаници Кяра Изотон - сопран, и тенора Рейналдо Дроз.

Райна Кабаиванска е един от най-значимите оперни артисти на нашето време. Родена е в Бургас на 15 декември 1934 г. От малка се занимава с музика - свири на пиано, пее в детския хор "Бодра смяна". През 1957 г. завършва оперно пеене в Държавната консерватория - София. Дебютът на Кабаиванска през 1961 г. в Миланската скала поставя началото на блестяща кариера, която преминава през всички световни оперни театри и концертни зали Особено активна е кариерата на Кабаиванска в Италия, където тя пее във всички големи и по-малки театри.

Още

Тенорите на Райна Кабаиванска с ексклузивен концерт в зала „България“

Тенорите на Райна Кабаиванска с ексклузивен концерт в зала „България“

Партньори на Райна Кабаиванска са няколко поколения велики тенори - Франко Корели, Марио дел Монако, Джон Викерс, Карло Бергонци, Алфредо Краус, Пласидо Доминго, Хосе Карерас, Лучано Павароти. В своята 55-годишна кариера тя изиграва незабравими роли в изключително широк репертоар. Емблематични и останали единствени са нейните превъплъщения в големите драматични роли на Адриана Лекуврьор, Франческа да Римини и Манон Леско, на Тоска и Мадам Бътерфлай, които тя изпълнява в повече от 400 спектакъла. "Кариерата на Райна Кабаиванска е без съмнение една от изключителните на XX век - пише Серджо Сегалини за едно предишно издание на изпълнения на Райна Кабаиванска - надарена с тембър от рядко качество и подкрепена от безпогрешна техника, тя се превъплъти във всички големи роли на оперния репертоар, с внимание към стила на всеки композитор".

Снимка: BulFoto

Още

Райна Кабаиванска  и "Големите гласове на Ла Скала"

Райна Кабаиванска и "Големите гласове на Ла Скала"

Кабаиванска е носител на многобройни награди: Белини - 1965 г., Viotti d"Oro - 1970 г., Пучини - 1978 г., Илика - 1979 г., Монтеверди - 1980 г., Призът на Академия "Медичи", Лоренцо Великолепни - 1990 г., Голямата награда "Един живот, посветен на музиката", Венеция - 2000 г., Doctor Honoris Causa на Нов български университет за принос към световната музикална култура. За изключителен принос в областта на изкуството и за развитието на демокрацията в България е удостоена с орден "Стара планина". Кавалер e на Големия кръст на ордена на Италианската Република за гражданска доблест и за изключителен принос в изкуството. През 2011 г. е удостоена с най-високата степен Командор на Ордена за изкуство и литература на Френската Република. През 2013 г. Райна Кабаиванска бе удостоена с Оскар за кариера в оперното изкуство.

Снимка: BulFoto

Райна Кабаиванска е професор в Академия Киджана в Сиена, в Музикалния институт "Веки-Тонели" в Модена, Италия и в Нов български университет. "Имах като преподавателка една много щедра жена - Дзита Фумагали - и искам да направя за младите това, което тя направи за мен - искам да върна част от тази добрина" - казва Кабаиванска. През 2002 г. оперната прима учредява в Нов български университет фонд "Райна Кабаиванска" за национални и международни стипендии на млади оперни певци. Така в последните петнадесет години се ражда Школата Кабаиванска, излъчила изпълнители от различни националности, които днес се изявяват с признат успех по най-престижните оперни театри и фестивали в света.

От пресцентъра на НБУ напомнят, че у нас оперната прима пристига през септември. В периода 10- 29 септември ще се състои 19 Международен майсторски клас Райна Кабаиванска, организиран от Нов български университет.

Още

Александрина Пендачанска: Можехме да направим повече за България

Александрина Пендачанска: Можехме да направим повече за България

Още

Соня Йончева пристига в София за премиерата на филм, посветен на живота й

Соня Йончева пристига в София за премиерата на филм, посветен на живота й

Още

"Най-добрият Фалстаф на нашето време" - баритонът Кирил Манолов: Нашата работа трябва да е страст

"Най-добрият Фалстаф на нашето време" - баритонът Кирил Манолов

Още

Световноизвестният Камен Чанев: Иска се смирeние и да знаеш, че имаш ли глас, е от Господа

Световноизвестният Камен Чанев: Иска се смирeние и да знаеш, че имаш ли глас, е от Господ

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

Пласидо Доминго за Соня Йончева: Гласовете ни звучат хубаво заедно. Тя е изключителен колега

Документален филм разказва за съвместния им концерт в София през 2021 г.

Проф. Дечко Узунов в "Светско монументално изкуство"

Откриването на изложбата е на 29 февруари (четвъртък), 18:00 ч. в галерия-музей "Дечко Узунов"

Мара Белчева със свой личен кът в музея на Петко и Пенчо Славейкови

Постоянната експозиция с лични вещи, преводи, ценни ръкописи и писма на на голямата любов на Пенчо Славейков бе представена за първи път на 14 февруари в къща музей "Петко и Пенчо Славейкови" в София

Показват най-богатата колекция от лични вещи на Апостола

Музей "Васил Левски" в Ловеч ще отбележи 70-годишнината си с уникална изложба

Две изложби, посветени на 151-годишнината от гибелта на Васил Левски - в Художествена галерия в Ловеч

Чрез експозициите виждаме как животът на Апостола не свършва на бесилото в София на 6 февруари (по стар стил) 1873 г., а продължава в пространството и времето, за да стигне до наши дни и да продължи напред в бъдещите