ЕВРОПЕЙСКО КИНО ЗА УЧАЩИ 2022
Осем филма в семестър ПРОЛЕТ в програмата на Дома на киното
Вход СВОБОДЕН за ученици и студенти
Редактор : / 526 Прочита 0 Коментара
Осем са филмовите творби в новия пролетен семестър на инициативата "Европейско кино за учащи" - проект с мисия да показва най-доброто от съвременното кино изключително и само на ученици и студенти при вход СВОБОДЕН.
Програмата започва на 9 май и продължава всеки понеделник от 16.00 часа до 27 юни.
Откриващото заглавие на 9 май неслучайно е българският документален филм, дело на Светослав Овчаров и Евелина Келбечева, "ВТОРОТО ОСВОБОЖДЕНИЕ". Филмът е задълбочен исторически прочит на архивни документи и хроники за състоянието на България по време на съветската окупация между 1944 и 1947 година.
Създаден е с подкрепата на Държавна агенция "Архиви", Министерство на образованието и науката и Югозападен университет "Неофит Рилски". Съвсем естествено, веднага след своята премиера заглавието събуди разпалени дебати, а мнозина се обърнаха с призива, че филмът трябва да бъде част от учебната програма. Специални гости на прожекцията ще бъдат двамата автори, заедно с продуцента и оператор Светла Цоцоркова.
Следващият понеделник е посветен на чешката копродукция "ШАРЛАТАН" на режисьорката Агнешка Холанд - необикновената история за човек, надарен със свръхестествени способности, развиваща се на фона на тоталитаризма в Чехословакия през 50-те години.
Филмът е вдъхновен от историята на лечителя Ян Миколашек, който използва уменията си, за да лекува всички, независимо дали са бедни или известни. Сред високопоставените му пациенти е и президентът на Чехословакия Антонин Запотоцки. След като Запотоцки умира, Миколашек е арестуван от комунистическия режим.
Отличеният с "Оскар" Томас Винтерберг: Алкохолът в "Още по едно" е символ на нещо по-голямо от самото пиене
На 23 май младежката публика ще може да види "ОЩЕ ПО ЕДНО" на Томас Винтерберг - един от най-важните европейски филми от последните години и носител на награда "Оскар" за международен филм. Алкохолното опиянение действа като творчески импулс за Мартин (Мадс Микелсен) и трима негови приятели, изтощени гимназиални учители.
Първите резултати са положителни и малкият проект на учителите се превръща в истинско академично изследване, но дръзките действия си имат последици.
В последния понеделник на май е предвидена среща с българския филм "ФЕВРУАРИ" на Камен Калев - поетичен разказ за събитията от живота на един човек - като момче на 8, младеж на 18 и старец на 82. Неговият път изглежда предопределен и монотонен - в родното място и извън него, в жега и в студ, но по всяко време невидима сила като че ли го напътства.
"Най-личен" е този филм за Камен Калев - както според самия режисьор, така и според критиците, а ученици и студенти ще могат да се срещнат и поговорят с него на 30 май от 16.00 часа.
През юни в програмата предстоят още норвежкото предложение за "Оскар" "НАЙ-ЛОШАТА ЛИЧНОСТ НА СВЕТА"; анимационната колекция, съчетаваща поезия и кино, ЩРИХ И СТИХ (придружена от майсторски клас), както и специални прожекции на "ЧОВЕКЪТ, КОЙТО ПРОДАДЕ КОЖАТА СИ" (в Световния ден на бежанците) и "ТУВЕ" (на рождения ден на любимата на малки и големи Туве Янсон).
Проектът "Европейско кино за УЧАЩИ" е подкрепен от "Програма КУЛТУРА" на Столична община. Инициативите на и в Дома на киното са част от програмата "Операция Кино 2021/2022", реализирана с подкрепата на Национален фонд "Култура".