Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Февруари" на Камен Калев тръгва по кината от 5 ноември

НОВО БЪЛГАРСКО КИНО

"Февруари" на Камен Калев тръгва по кината от 5 ноември

"Желанието ми беше да направя филм, който се преживява през сетивата", казва режисьорът

Кадър от "Февруари" на режисьора Камен Калев (Снимка: Waterfront Film & Koro Films)

Новият филм на режисьора Камен Калев тръгва по българските екрани от 5 ноември след изключително успешно представяне на световната фестивална сцена. Сред многобройните му успехи е и включването в официалната селекция на кинофестивала в Кан през 2020.

Още Новият филм на Камен Калев влезе в Официалната сeлeкция на Кан 2020
РОДНА ГОРДОСТ

Новият филм на Камен Калев влезе в Официалната сeлeкция на Кан 2020

"Февруари" е поетичен разказ за събитията от живота на един човек - като момче на 8, младеж на 18 и старец на 82.

Пътят му в живота изглежда предопределен и монотонен - в родното място и извън него, в жега и в студ, но по всяко време невидима сила като е ли го напътства.

Тя е част от нас и по тайнствен начин ни кара да продължаваме напред, към смъртта.

Иван Налбантов във филма "Февруари" (Снимка: Waterfront Film & Koro Films)

"Съзерцателен и елегичен триптих, запечатал живота на един човек, филмът на Камен Калев Февруари е нестандартен портрет на това, което режисьорът нарича нестандартна личност: собствения му дядо - сдържан човек със сложен характер, живял скромен живот в село в Източна България."

Кристофър Вурлиас, Variety

"Февруари" получи приза на международното жури от фестивални директори за най-добър български игрален филм в програмата Ново българско кино на 25-ия София Филм Фест през март тази година.

"Това е един необикновен, мистериозен и поетичен филм, който майсторски създава изживяване на ускоряване и забавяне на хода на времето, докато изследва живота в биографичните му парчета. Завладяващ портрет на човека в ХХ век, който оставя място за съзерцание чрез изключителен кинематографичен подход. Той отключва цяла времева вселена и ни отвежда на кинематографично пътешествие през живота."

Кадър от "Февруари" на режисьора Камен Калев (Снимка: Waterfront Film & Koro Films)

Още "Февруари" на Камен Калев открива юбилейния 25-и София Филм Фест
КИНОФЕСТИВАЛИ

"Февруари" на Камен Калев открива юбилейния 25-и София Филм Фест

"Февруари" е може би най-личният филм на Камен Калев. Вдъхновен от живота на своя дядо, авторът разказва за събития от неговия живот по необичайно поетичен и интригуващ начин.

Работата по филма продължава пет години и преминава през много перипетии и интересни обстоятелства - от откриването на актьорите Лъчезар Димитров и Кольо Добрев (непрофесионалисти), през снимането на лента с личната 16-милиметрова камера на Христо Явашев - Кристо и стигнем до превеждането и включването във филма на текстове от Борис Христов, Албер Камю и Камел Дауд.

"Работих 5 години върху този филм. Той не е нито биографичен, нито антропологичен, a опит за изграждане на една поетична фигура, един събирателен образ. Желанието ми беше да направя филм, който се преживява през сетивата." - казва режисьорът Камен Калев.

Това е шестият филм на Камен Калев показван на най-престижния международен кинофестивал. Досега неговите филми са участвали в паралелните програми "Петнайсетдневка на режисьорите" и "Седмица на критиката", но с тази селекция авторът получава най-високото си признание.

"Камен Калев се гмурка в безвремието и изследва връзката между човека и земята в този завладяващ и аскетичен природен филм."

Фабиен Лемерсие, Cineuropa

"Февруари" излиза на голям екран на в цялата страна от 5 ноември 2021 г.

"ФЕВРУАРИ"
България-Франция, 2020, 125′, цветен, игрален
Режисьор - Камен Калев
Сценарий - Камен Калев
Оператор - Иван Чертов
Музика - Петър Дундаков

Участват: Лъчезар Димитров, Кольо Добрев, Иван Налбантов, Христо Димитров-Хиндо, Милко Лазаров

"Февруари" излиза на голям екран на в цялата страна от 5 ноември 2021 г.

Още 56 филма са включени в официалната селекция в Кан, между които и "Февруари" на Камен Калев
СВЕТОВНИ КИНОФЕСТИВАЛИ

Вижте пълния списък на селекцията в Кан: Камен Калев в компанията на Маккуин, Мортенсен и Озон

Още Режисьорът Камен Калев ще бъде част от журито на Международния филмов фестивал в Бургас
КИНОФЕСТИВАЛИ

Режисьорът Камен Калев ще бъде част от журито на Международния филмов фестивал в Бургас

Още Кой грабна наградите на юбилейния 25-и София Филм Фест?
КИНООТЛИЧНИЦИ

Кой грабна наградите на юбилейния 25-и София Филм Фест?

Още Александър Донев: Новаторското кино е винаги опозиционно
СПЕЦИАЛЕН ГОСТ

Александър Донев: Новаторското кино е винаги опозиционно

Още Владо Пенев: Най-голямата човешка сила е опрощението
НОВО БЪЛГАРСКО КИНО

Владо Пенев: Най-голямата човешка сила е опрощението

Още Павел Веснаков за "Уроци по немски": Този филм ме накара да погледна към собствените си страхове
КИНО НА ФОКУС

Павел Веснаков за "Уроци по немски": Филмът ме накара да погледна към собствените си страхове

Още "Страх" на Ивайло Христов е претендентът ни за "Оскар"
НОВО БЪЛГАРСКО КИНО

"Страх" на Ивайло Христов е претендентът ни за "Оскар"

Още Българската премиера на "Жените наистина плачат" в Кан е на 14 юли
КИНО В КАН

Българската премиера на "Жените наистина плачат" в Кан е на 14 юли

Още Оспориха избора на българското предложение за "Оскар"
ОСОБЕНО МНЕНИЕ

Оспориха избора на българското предложение за "Оскар"

Още "Жените наистина плачат" на 55-то издание на престижния филмов фестивал в Карлови Вари
НОВО БЪЛГАРСКО КИНО

"Жените наистина плачат" на 55-то издание на престижния филмов фестивал в Карлови Вари

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Световноизвестният италиански квартет "Кремона" с първо гостуване у нас за откриването на фестивал Allegra

Събитието ще се състои на 10 юли в тържествената зала на Военния клуб в София и с него официално ще бъде открито лятното издание на Международния музикален фестивал Allegra

Фестивалът за съвременна българска поезия "Отблизо" се завръща с трето издание

Събитието ще се проведе на 5, 6 и 7 юни (петък, събота и неделя) във Велико Търново, в Художествена галерия "Борис Денев" и на сцена "Арт лято" (в близост до паметника "Асеневци")

"Фантастичният свят на Е.Т.А. Хофман" - клавирен рецитал на Симеон Гошев

Събитието е на 5 юни от 19 ч. в Камерна зала "България"

Кои са носителите на годишните награди на фолклорната класация "Надпяване" ще стане ясно на 5 юни в ДК "Средец"

На галаконцерта ще бъдат обявени победителите в гласуването на публиката в шестте категории "Жени-солисти", "Мъже-солисти", "Инструментална музика", "Вокални формации", "Нова, етно и авторска музика" и "Стари майстори"

"Евридика", "Слон в стаята" и куклен спектакъл по "Ромео и Жулиета" представя театралният фестивал "Варненско лято"

Моноспектакълът на Театър 199 "Слон в стаята" има награда "Икар" 2026 на Съюза на артистите в България за драматургичен текст и "Аскеер" 2026 за съвременна българска драматургия

DOCK пристига в Пловдив със специално лятно pop-up издание на фестивала

Сред акцентите в програмата са филмите "Съединението: 140 години по-късно", Budapest Memorandum, Connected и My Way