Крепост Царевец

Царевец е бил главната крепост на столицата на Второто българско царство (1185 - 1393 г.). Следите за наличието на човешка дейност на хълма са още от ІІ в. пр.н.е. По-късно през V в. тук имало византийска крепост. През ІХ в. възниква селище, което се развива и разраства по време на Първата българска държава. През ХІІІ и ХІV в. той е център на духовния и политически живот на българската държава. През 1185 г. при освещаването на църквата "Св. Димитър" в града, братята боляри Асен и Петър започват въстанието на българите срещу византийското владичество. На следващата година българската държава е възстановена и Търновград става нейна столица.

Главният вход на Крепостта е от запад. Състоял се е от три последоватено разположени порти, отбранявани от кули. Първата порта е възстановена без кулата през 1932 г. Пред нея имало подвижен мост, който бил запазен до 1864 г. Втората порта е на няколко метра след първата. Третата порта е съществувала до 1889 г. и е възстановена през 1971 г.

 

Летният фестивал "Сцена на вековете" е уникален музикален фестивал за опера и балет, който се провежда на открито, на хълма Царевец във Велико Търново. Фестивалът се организира от община Велико Търново и е едно от емблематичните културни събития във Велико Търново.

Началото на фестивала е поставено през 1985 г. на историческия хълм Царевец. Първата постановка е операта "Ивайло" от Марин Големинов, а втората през 1987 г. е "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, като и двете са суперпродукции на режисьора Пламен Карталов. Той избира за сцена двореца на българските царе, където се развиват историческите събития и действието от либретата на двете опери. Така се ражда и името "Сцена на вековете".

 

1/1