ЦВЕТОВЕ И СВЕТОВЕ
Париж се превърна във фестивал на цветовете
В 11-и парижки район, в сградата на бивша конюшня и фабрика се провежда второто издание на Фестивала на цветовете. Това е форум на стрийт арт изкуството, на който тази година са поканени близо 70 френски и международни творци
Редактор : / 1314 Прочита 0 Коментара
(Източник: Sortiraparis.com)От 2 април до 8 май френската столица Париж е сцена на празник на цветовете.
В 11-и парижки район, на булевард "Жюл Фери" номер 27, в сградата на бивша конюшня и фабрика се провежда второто издание на Фестивала на цветовете. Това е форум на стрийт арт изкуството, на който тази година са поканени близо 70 френски и международни творци, се казва в сайта на феста.
Фестивалът на цветовете е замислен от френския стрийт арт творец Combo, известен в стрийт арт средите и с прозвището Похитителя на културата.
В миналото той се прочу с творческо-протестни акции. През 2012 г. успя да проникне в забранената зона около ядрената централа "Чернобил" в Украйна, за да разлепи там афиши, които възхваляваха ядрената енергетика.
По този начин той искаше да отбележи годишнината от аварията в ядрената централа "Фукушима 1", причинена от катастрофално цунами и мощно земетресение в Япония. Година по-късно Combo успя да разлепи по улиците на Хонконг цензурирани от китайските власти публикации, касаещи протестите на площад "Тянанмън" в Пекин, ареста на китайския творец и концептуалист Ай Вейвей или тематика, свързана с Тибет.
Сред поканените на второто издание на Фестивала на цветовете в Париж са творци от няколко континента, известни в стрийт арт средите с английските или френските си творчески псевдоними.
Поканени са и обикновени художници, фотографи, скулптори и дигитални артисти. Или както казва организаторът на проявата "Стрийт артът е представен тук във всички стилове и цветове". Сред по-известните участници са: Worskerski, Yoldie, Toits de Paris, Poulain, Rast, Polar Bear, Petite Poissone, Personne, One Mizer, Cynthia Streetart, Ensemble Reel, Djalouz, Evazesir, Falco, HeartCraft и др.
Освен представят своето отличително изкуство, рисувайки по стените на сградата, в която протича фестът, всички участници имат задачата и да използват възможно най-много специфичния син цвят, наречен "синьо мажорел". Името на цвета е вдъхновено от синия цвят, с който са били боядисани стените на градината на френския художник Жак Мажорел. Цветът съчетава кралското или кобалтовото синьо с лилавото.
Миналата година по време на първото издание на феста цветовете, които трябваше да преобладават в творбите на участниците, бяха жълто и розово.
В изложбената площ на тазгодишното издание на фестивала, обхващаща четири етажа, има специален кът за фотографско изкуство и специален детски кът. Цената на билетите за посещение на фестивала варират от 5 до 15 евро.
Първото издание на Фестивала на цветовете миналата година бе посетено от 30 000 души, а в него участваха близо 55 творци от целия свят.
От две години стрийт артът стана особено популярно изкуство насред локдауните, наложени заради коронавирусната пандемия. Опустяването на улиците на населените места позволи на много творци да се изявят на воля на места, на които обикновено тълпите биха им пречили.
През двете години на пандемията доста стрийт арт произведения бяха посветени на медиците, които са на първа линия в битката с Ковид-19. Най-често главни герои в тези творби бяха медицинските сестри или пък хора, носещи хирургически маски.
От началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари зачестиха проявите на солидарност с украинския народ под формата на стрийт арт рисунки. Такива са творбите на френския творец С215, чието истинско име е Кристиан Геми.
Той не участва във Фестивала на цветовете, но неговата най-забележителна творба, вдъхновена от Украйна, може да се види върху кооперация в 13-и парижки район. Там той нарисува огромен портрет на момиче с цветовете на украинското знаме - синьо и жълто.
Повечето стрийт арт творби, вдъхновени от Украйна, са с мотивите на украинското знаме, на слънчогледи, които са символ на тази страна, или просто са потрети на украински момичета.
Сред по-паметните и отличаващите се е произведението на италианския творец АleXandro Palombo в Милано, представящо Анне Франк с връзка с цветовете на украинското знаме, която подпалва червен лист със знака Z, който е обозначителен на руските сили, участващи в офанзивата в Украйна.
В Неапол пък стрийт арт творецът Jorit изрисува огромен портрет на Достоевски върху сградата на местно училище в знак на протест срещу решение на милански университет първо да анулира курс, посветен на творбите на руския писател, а след това да го съчетае с курс за украински писатели.
Тази рисунка попадна в полезрението и на руския президент Владимир Путин, който през март на видеконферентна среща с руски творци посочи Jorit за пример за някой, който не се опитва "да заличи" руската култура, както се наблюдава сега на много места заради руската инвазия в Украйна.