ПОЧИТАНИЕ КЪМ ЛЕГЕНДИТЕ
Цветана Манева получава "Аскеер" за цялостно творчество
"Нищо не може да вдъхва живот така, както театърът да го прави" каза актрисата и отправи призив: "Да разчитаме на театъра като място, което има стойността на храм сега, тук, недалеч от нас, където има едно чудовищно явление и акт на цивилизацията"
Редактор : / 3646 Прочита 8 Коментара
Цветана Манева получава "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство (Снимка: BulFoto)Цветана Манева получава "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство, съобщиха днес в БТА от фондация "А`Аскеер". Призът на голямата актриса ще бъде връчен на церемония в театър "Българска армия", която ще се състои на 24 май. Останалите номинации ще бъдат обявени на 9 май, съобщава БТА.
Цветана Манева (Снимка: BulFoto)
БТА издаде специален брой на списание "ЛИК", посветен на 30-годишнината на наградите.
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев и директорът на дирекция "ЛИК" в БТА Георги Лозанов
"Има една мисъл, която ми минава през главата - дали всичко това се е случило с мен. Аз съм човек, който не обича да се връща назад, но всички по-големи събития в живота ми са допринесли за това, искам-неискам, да се върнем назад. Имала съм много щастлив, живот чисто творчески и работно", каза Цветана Манева.
Цветана Манева (Снимка: BulFoto)
"В края на краищата, аз съм човек на две системи, което е много добре, че се е случило. Мисля, че мога да издържа и трета система, ако физическото състояние въобще на човешкия род можеше да поеме подобно изпитание, каквото е нашето минало, нашата демокрация и, ако откровено се замислите, какво би могло да бъде нашето бъдеще, ако така я караме", каза Цветана Манева.
Цветана Манева получава "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство (Снимка: BulFoto)
"Не са ми давали награда за изгряваща звезда, но приемете това, че сега ми дават за залязваща звезда", коментира актрисата с типичното си чувство за хумор.
Цветана Манева (Снимка: BulFoto)
"Нищо не може да вдъхва живот така, както театърът да го прави", каза Цветана Манева. Тя отправи призив:
"Да разчитаме на театъра като място, което има стойността на храм сега, тук, недалеч от нас, където има едно чудовищно явление и акт на цивилизацията, която се проваля по този начин, на тази агресия и човеконенавист. Имаме нужда от такъв храм на творчеството".
Цветана Манева и Георги Къркеланов (Снимка: BulFoto)
"Тридесет и първият брой на наградите "Аскеeр" ще бъде посветен на един от най-великите български възрожденци - Паисий Хилендарски, който е канонизиран за светец от Българската православна църква. Той е признат за ренесансова личност на Европа, и това ще бъде честване в европейски и световен мащаб.
Аз съм щастлив, че режисьорът на тазгодишната церемония Борис Радев се вля с изключителната си енергия", разказа председателят на фондация "А"Аскеер" Георги Къркеланов.
Председателят на фондация "А‘Аскеер" Георги Къркеланов (Снимка: BulFoto)
По думите му празникът на 24 май ще бъде подчинен на българското Възраждане и на българското слово от 19-и век, първите български драматургични произведения. Ще се чуят текстове от "Криворазбраната цивилизация" и "Михал Мишкоед".
Ще се опитаме чисто хронологично през целия спектакъл да поднесем почит към всички български поети и писатели, добави Къркеланов. Водещ ще бъде Веселин Ранков.
Председателят на фондация "А‘Аскеер" Георги Къркеланов (Снимка: BulFoto)
"За разлика от българските политици, българските артисти придават на обществото две неща, от които имаме нужда. Първо, те са способни да се признават едни други. Почти не си спомням такъв политик в България, който да е казал, че някой преди него е направил нещо добро.
Второто нещо, което носят артистите в България, е любов, за разлика от постоянната омраза, която бълват едни срещу други в българските политици", каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
"Списание "ЛИК" е място за културна памет. Тук са събрани основни фигури, които са били на вниманието на журито, на фондация "А"Аскеер" през годините - изгряващи звезди и носители на приза за цялостно творчество. Тези хора, освен че говорят за наградите и за собственото си творчество, имат много важен поглед по един ключов въпрос - за качеството на българската демокрация.
Те са се реализирали преди 1989 г., а след 1989 г. са продължили своя път и са останали в сърцата на хората. Те много добре могат да преценят накъде върви България. В този брой има разговор за България и за нейната съдба през съдбите на тези много важни фигури на българския театър и на българската култура", каза директорът на дирекция "ЛИК" в БТА Георги Лозанов.
Директорът на дирекция "ЛИК" в БТА Георги Лозанов (Снимка: BulFoto)
Георги Лозанова и Златна Костова (Снимка: BulFoto)
"Изгряващите звезди, откакто ги помним, са си били звезди. Наистина се оказа много точна преценката на гилдията и на академия "Аскеер" да номинира точно тези хора, и да ги удостои с наградата за изгряваща звезда. Защото те после направиха големи роли в театъра, наложиха са много трайно в театралното пространство", каза Златна Костова от БТА.
Златна Костова от БТА (Снимка: BulFoto)
Цветана Манева - Актриса с много лица
Цветана Манева нарича себе си театрална актриса, независимо от многото й роли в киното и телевизията. Тя завинаги ще бъде свързвана с театъра като една от най-големите драматични актриси на България. Не само защото животът й минава в театъра още от малка като дъщеря на актьора Георги Манев, но и заради щастливата си съдба на актриса, изиграла всички най-значими класически и съвременни героини.
Цветана Манева (Снимка: BulFoto)
Еболи, Жулиета, Албена, Нора, Медея, Антигона, госпожица Юлия, Фру Алвинг, Джулия, Бланш, Вирджиния Улф, Мод, Лора, Бернарда Алба, Коко Шанел, Ана са само част от театралните й превъплъщения, които публиката помни, а критиката анализира. Творческата й съдба я среща с автори като Еврипид, Шекспир, Молиер, Ибсен, Стриндберг, Чехов, Йовков, Тенеси Улиямс, Жан Ануи, Лорка, Едуард Олби, Константин Илиев, Яна Борисова, Ева Енслър и други.
Цветана Манева е актриса с много лица.
През годините не се уплаши от хода на времето. Не се опита да го спре.
Променя се пред своята публика.
Цветана Манева (Снимка: BulFoto)
Цветана Манева завършва ВИТИЗ в класа на проф. Моис Бениеш през 1966 година. Тя е актриса на риска. Не се колебае да работи с режисьори, които предлагат нов път в театъра като Любен Гройс, Леон Даниел, Младен Киселов, Крикор Азарян, Възкресия Вихърова, Галин Стоев, Христо Христов, Панталей Панталеев, Борислав Чакринов, Маргарита Младенова, Иван Добчев и други.
Като почетен професор в Нов български университет възпита няколко поколения млади театрали, а повече от 25 години е директор на Международния театрален фестивал "Варненско лято".
Цветана Манева е от изключителните присъствия в българския театър, защото владее достойно емоциите си. Актриса с талант и позиция. Последователна. И категорична. Особено, когато носи отговорност за другите. В живота е лаконична за успехите и наградите, за обичта на публиката, която я следва вече 50 години:
"Преминах през житейски и творчески изпитания. Справих се. Справям се още".