ИЗКУСТВОТО ОНЛАЙН
"Цигуларката на Бога" от Стефан Цанев - първата премиера на Телевизионния театър
Гледайте Доротея Тончева и Петър Петров в телевизионната постановка на 25 май от 22.00 часа по БНТ1
Редактор : Impressio / 3962 Прочита 6 Коментара

Ако на земята останат само двама души - единият ще свири на другия, или ще му пее, или ще му декламира стихове, или ще му играе театър, както аз сега ви играя на вас. Изкуството е безсмъртно!
Когато целият Свят е твоята Сцена, а ти си затворен между четири стени.
Когато си Цигулар на Бога, а Той не иска вече да те слуша.
Когато си Стефан Цанев и Доротея Тончева!
"Цигуларката на Бога", поставена от Казанлъшкия театър "Любомир Кабакчиев", е първият съвременен спектакъл, който бе заснет във възродената рубрика на БНТ "Телевизионен театър" и който можем да гледаме на 25 май от 22.00 часа.
Театралната поема Стефан Цанев пише специално за съпругата си Доротея Тончева, която се завърна с нея на театралната сцена. Партнира й младият актьор Петър Петров.
Премиерата на спектакъла бе през ноември 2018 г., а директорът на Казанлъшкия театър Димитър Кабаков е запленен от идеята театралното събитие да се случи именно под неговата шапка. Малко по-късно спектакълът бе номиниран и за театралните награди "Аскеер" за съвременна българска драматургия.
През 2019 година Стефан Цанев получи "Икар" за изключителния му принос към българския театър.
Доротея Тончева и Петър Петров в спектакъла "Цигуларката на Бога" от Стефан Цанев (Снимка: БНТ)
"Цигуларката на Бога" е спектакъл на Телевизионния театър от най-ново поколение. Заснет е от камерите на БНТ на сцената на Сити арт център", съобщават от националната телевизия.
Ето какво казва за новелата си Стефан Цанев:
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Този театрален факт сигурно ще изненада много зрителите, но цялата философия, която аз влагам е, че изкуството не е отражение на действителността. Не е като в живота. За мен най-противното нещо е, когато някой актьор започне да играе като в живота. Отиди на улицата и там е пълно с живот.
"Като в живота" означава да подражавеш просташки на простотията, която ни заобикаля. Изкуството има друга мисия. Да издигне човека."
Режисьор на театралната постановка е Мартин Киселов, а на телевизионната адаптация - Дамян Петров. Оператор е Хрисимир Данев.
"Тук имаме ситуация, в която една световноизвестна цигуларка, днес, когато вече не свири, не се занимава активно с това, което се е превърнало в смисъл на живота й, отвръща поглед назад. Опитва се да изведе разни неща за изкуството, истини, които цял живот носи със себе си и ги развива, но в днешния ден и момент, в който й рисуват портрета, те започват да кристализират и трябва да бъдат споделени с някого", разказа пред Impressio режисьорът на спектакъла Мартин Киселов.
И допълва: "И най-голямото нещастие на тази жена е, че отсреща стои един от най-мълчаливите художници изобщо. Човек, който не говори, не задава въпроси, не отговаря на тях. И тъй като тя живее в тишина и има нужда да говори, започва да го прави и не спира, докато не е казала всичко."
Доротея Тончева в спектакъла "Цигуларката на Бога" от Стефан Цанев (Снимка: БНТ)
"Ние се храним със смърт. Изкуството се мъчи да издигне човека над полезното и необходимото, правейки го - човек!". В тези думи е заключен въпросът на озарения, осветения от изкуството човек, който вечно търси отговор за собственото си предназначение и мисия. Защо му е дадено да сътворява светове? Демонична или божествена е силата, която го е обладала и го води? Ще надделее ли духът му в дуела с мимолетното? Ще може ли да победи смъртта на всичко живо под небето? Ще остави ли следи...?
"Изкуството не е даскал да учи хората, нито е полиция да ги пази, не е история, за да свидетелства за миналото, нито е огледало, което отразява съвременността; изкуството има само една мисия: да спасява душите на хората, защото всичко друго в човека е подчинено на природните закони, дори науката само открива скритите закони на природата, но не ги създава, те съществуват; в природата не съществува само изкуството, изкуството е съпротивата на човека против естественото, против природата ни, която е животинска, против инстинктите ни за алчност, самосъхранение и йерархия, злото е жизнеспособно и силно, защото е целесъобразно: оцелей с всички средства, иначе изчезваш! - природата не проповядва доброта, животът на едно същество е смъртта на друго, ние се храним със смърт, изкуството се мъчи да издигне духа на човека над полезното и необходимото, правейки го човек - и в това е великото му безсмислие...
"Откъде идва този първоначален повик: "Пей!", "Пиши!", "Свири!", или: "Рисувай!", кой те отбива от широкия отъпкан път, по който крачи множеството, и те залутва по стръмната, тясна и криволичеща, осеяна с цветя и тръни, пътечка към самотния връх на изкуството? Целунати от Бога или прокълнати са онези, които стигат до върха?
Доротея Тончева в спектакъла "Цигуларката на Бога" от Стефан Цанев (Снимка: БНТ)
"Това са огромни философски теми, които се опитваме да достигнем с целия екип и те да влязат в съзнанието на хората. Колкото влязат толкова, но все пак е нещо, над което човек трябва да се замисли. Трябва да го знае. Трябва да го усети. И понеже театърът е велико нещо, това е изкуството, което освен че е зримо, то може да се чува, да потъва в душата на зрителя.
Затова авторът, режисьорът и ние избрахме това изразно средство, тази велика магия. Ако може дори и една шепа хора да са, да ги приобщим. Тогава мисията е изпълнена", каза в интервю за Impressio аткрисата Доротея Тончева.
Гледайте "Цигуларката на Бога" от Стефан Цанев на 25 май 2020 г. от 22.00 часа по БНТ1.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.