ИЗКУСТВОТО ОНЛАЙН
Нов театър - НДК започва април с онлайн постановките "Амадеус" и "Антихрист"
Гледайте ги на 3 и 4 април от 20.30 часа
Редактор : / 1750 Прочита 1 Коментара
Очаквайте онлайн излъчванията на Нов Театър - НДК през месец април. Екипът започва с "Амадеус" на Питър Шафър и "Антихрист" по Емилияна Станев.
Амадеус
На 03.04.2020 от 20.30 часа ТУК
по П.Шафър, М. Форман, Моцарт
Сценична адаптация - Бойко Илиев
Режисьор - Бойко Илиев
Сцена от "Амадеус", реж. Бойко Илиев (Снимка: Нов театър - НДК)
Сценография - Владо Шишков
Костюми - Цветанка Петкова Стойнова
Музика - В. А. Моцарт
Участват: Георги Кадурин, Иван Юруков, Веселин Калановски, Мариус Донкин, Мариана Миланова
"Приятели мои, явно, между мен и хората действително съществува някаква бездна! Аз имам само един чифт уши и нищо друго - просто така съм създаден! Ето, например, в Моцартовата погребална музика аз чувам присъствието на бога и точно от тридесет и четвъртия до четиридесет и четвъртия такт. За повечето хора Той не съществува , те не го чуват.
Всички около мен се вълнуват от големи дела, за човешките права! А аз мога да се развълнувам само от няколко тона, от няколко изсвирени ноти. Другите се борят за свободата на човечеството, а моята мечта е робството: да бъда обсебен, да бъда на разположение, дори да бъда изтощен единствено и само от музиката, от абсолютната музика. Но точно от това бях лишен, и то по всички линии. Е, щом е така, на мен ми е все едно! Щом не мога да бъда Моцарт, не желая да бъда нищо друго!..."
Монолог на Салиери /Питър Шафър/
Антихрист
По Емилиян Станев
На 04.04.2020 от 20.30 часа ТУК
Драматизация и режисура Бойко Илиев
Актьори Елена Петрова, Веселин Калановски, Ники Сотиров, и Любомир Ковачев
Продукция Нов Театър НДК
Драматизацията на "Антихрист" от Емилиян Станев си е своего рода "лудост", но бих казал "задължителна лудост".
В едно време на глобализация "Поучително житие на грешника и смешника Теофил за митарствата на душата му", така нарича в началото своя роман авторът, звучи изключително съвременно, тъй като с отварянето на границите "митарствата на душите ни", като че ли набират нова сила.
Сцена от "Антихрист", реж. Бойко Илиев (Снимка: Нов театър - НДК)
Този СПЕКТАКЪЛ - ПРИКАЗКА сякаш се ражда от пепелищата на варварството и издига глас през времето, като към горчивината на мъдростта се прибавя сладостта на спомена. И мъдрият Теофил, и наивният Еньо, които са едно, са все от корена на Тодор Самоход, царския зограф. Но Еньо е младостта с най-дълбоките и сили и с най-пищните и лъжливи знаци.
Предопределено е Еньо да чуе клепалата и рева на Янтра, да види отблясъците на кубетата на църквата и прозорците на дворците, да прозре ръждивата красота, в която живеят хората и която долавят само всепроникващите очички на детската душа.
Предопределено е Еньо да се влюби в царската дъщеря, да срещне цар Иван-Александър и да види рода му, да обикне таворската светлина, т.е. светлината на извисената духовност и на лъжливата религия, и да премине през много лични житейски патила, за да бъде преследван от онова, което довчера е обичал. И предопределено е Теофил, обезобразения грешник и смешник - т.е. късният Еньо, да разкаже за себе си, да се види като малко поточе, разливало в житейски събития, в срещи, в човешка обич и омраза.
Някъде у Теофил, отминат и отречен, заглъхва тихият и богобоязлив юноша, който е писал любовни стихове за царската дъщеря. А остава другият човек - да се бори със себе си, да извисява себе си и със себе си и времето. Намерил е разрешението едва накрая - когато оголва меча и замахва срещу турчина поробител, дошъл с организираността си, с фанатизма си, с дивачеството си, за да сложи край на издълбоко избухналото духовно развитие на нашия живот. Такава е основната философска и изобразителна идея на драматизацията.
Той ни поднася заедно с приключенията на Еньо по време на падането на Търновград и някои горчиви истини за народностната ни характерология. Подсказва ни творческата ни мъдрост, диалектиката на самопознанието ни, с което сме могли да се утвърждаваме и да се самоотричаме.
Очаквайте на онлайн платформата през април "Поручик Бенц" и други спектакли.