МЯСТО ЗА КУЛТУРА
Червената къща представя за първи път "Бродим из Бродски" през февруари
Постановката е на Снежина Петрова и Университетския театър НБУ
Редактор : Impressio / 287 Прочита 0 Коментара
![](https://static.dir.bg/uploads/images/2025/01/29/2845349/768x432.jpg?_=1738156422)
Червената къща продължава да бъде дом на събития с богата театрална програма през февруари. Мястото за култура ще представи за първи път спектакъла "Бродим из Бродски" за публиката в София на 7 февруари.
Постановката изследва света на Йосиф Бродски - един от най-влиятелните поети на XX век, и поставя под въпрос границите между вътрешната свобода и ограниченията на времето, в което живеем. Драматургичната композиция и постановката са дело на Снежина Петрова, а в нея участват студенти от Университетския театър НБУ.
Програмата за февруари предлага още разнообразни заглавия, сред които "Слънчева линия" от Иван Вирипаев на 14 февруари. В ролите са Яна Маринова и Петър Петров - Перо, които представят историята на двама съпрузи, изгубили се в лабиринта на своите взаимоотношения
Пиесата на Георги Марков "Асансьорът" ще се играе отново на 9 февруари, когато Мирела Кръстева и Тодор Коцев ще ни пренесат в свят на изолация, любов и много избори.
Зрителите на Червената къща ще могат отново да се насладят на театрално-музикалния пърформанс "Част от колекция" на 28 февруари, вдъхновен от стихове, фрагменти и песни на вокалиста на "Нова Генерация" - Димитър Воев. Под режисурата на Иван Юруков и с допълнителното участие на Стоян Младенов, Николай Димитров и Милен Апостолов, спектакълът включва изпълнения на живо на китара, цигулка, укулеле, пиано и ударни инструменти.
През февруари Червената къща ще представи още "Колега" - на 6 февруари, "Демоня" - на 16 февруари, "Суматоха" - на 17 февруари, "Мъртвешки танц" - на 20 февруари, "Страшни травми от детската площадка" - на 22 февруари, "Записки от подземието" - на 23 февруари и "Морфин" - на 25 февруари.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Червената къща онлайн:
Website | Facebook | Instagram
Червената къща е била дом и творческо ателие на скулптура Андрей Николов. По негова идея и скица архитект Иван Васильов проектира и изгражда сградата през 1929 година на столичната улица "Любен Каравелов" 15. Къщата носи духа и стила на Андрей Николов, който той сам описва като: "Никакъв. Мой. Естествено повлиян от Италия.".
Над входната врата на Червената къща стои надпис на италиански език: "Voi che entrate qui lasciate ogni cattivo pensiero", който е по думите на Данте: "Надежда всяка тука оставете, вие, що пристъпвате тук" от "Божествена комедия".
По желание на Андрей Николов след смъртта му къщата е дарена на държавата за стопанисване и извършване на обществени и културни дейности. Сградата е частично отчуждена през 1974 година, а две години по-късно синът на скулптора дарява останалата част.
Червената къща е публична държавна собственост. През 2000 година с решение на Върховния административен съд части от имота са върнати на наследниците. След пълно реставриране, през 2004 година тя става център за култура и дебат, който обаче е затворен десет години по-късно.