МЯСТО ЗА ИЗКУСТВО
"Слънчева линия" от Иван Вирипаев с премиера в Червената къща през декември
Пиесата с участието на Яна Маринова и Петър Петров-Перо ще бъде играна на 5 и 6 декември в пространството за култура
Редактор : / 756 Прочита 0 Коментара

Пиесата "Слънчева линия" от Иван Вирипаев ще бъде представена за първи път на българска сцена в Червената къща на 5 и 6 декември. В спектакъла участват Яна Маринова и Петър Петров-Перо, режисьор е Мартин Киселов.
"Слънчева линия" разглежда типичния за автора "усмихнат оптимизъм" в лицето на тоталния разпад на отношения, смисли, духовни и социални конструкции, в който живеем.
Ситуацията, в която намираме двамата герои, е до болка позната и присъща на всеки "нормален човек" - двама съпрузи, чийто брак е попаднал в задънена улица след седем години, преминават през безкраен конфликт, който е на път да сложи край на техните взаимоотношения... в пет сутринта.
Въпреки логиката, отровните думи и действията, които си причиняват, въпреки всички уважителни и неуважителни причини, тези хора не само остават заедно, но и преоткриват поезията на любовта си.
На 12 декември в независимото пространство за култура ще бъде представен и отличеният с награда ИКАР (2018) за "Дебют" спектакъл "Косвени щети" по книгата "Войната не е с лице на жена" от Светлана Алексиевич. В него участват Анна-Валерия Гостанян, Анелия Мангърова, Владинелла Кацарска, Никол Султанова, Катерина Стоянова, Елена Иванова, Дайана Димитрова, режисьор е Максима Боева.
Пиесата поставя въпросите: Каква е цената да бъдеш жена на фронта? Какво е да тръгнеш на война с куфар, пълен само с шоколадови бонбони? "Косвени щети" разказва истинските истории на жените през втората световна война, събрани в книгата "Войната не е с лице на жена" на носителката на Нобелова награда Светлана Алексиевич. Жените разказват за кошмара на своята война, сякаш разказват приказки. Страшни детски приказки.
Този месец публиката ще може да гледа за първи път на сцената на Червената къща и спектакъла на Живко Гущеров "Смях от прахта" - на 18 декември. Една комедия за утопична реалност, в която трима напълно непознати заживяват, давайки ни ясен знак, че не е нужно много, за да бъдем щастливи.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
В преддверието на ада, откъснати, една журналистка, един фризьор и един политик не само ще си дадат равносметка, но ще "проиграят" отново животите си, ще ги разрушат, ще разрушат света и себе си, само за да го създадат отново - такъв, какъвто всички ние - живите искаме да бъде. Как функционира съзнанието, когато преддверието на ада се превръща в защитна капсула, където бавно, но неумолимо се разпада всяка наследена от обществото маска. Възможно ли е човекът да съществува извън обществените рамки, извън социума изобщо?
"Част от колекция" - театрално-музикалният пърформанс по текстове на Димитър Воев с участието на Иван Юруков, ще бъде в Червената къща на 22 декември. "Част от колекция" е една "прозаична игра", вдъхновена от стихове, фрагменти и песни на Димитър Воев от книгата "Поздравѝ от мен Боговете". Режисьор и драматург е Иван Юруков. Участват Иван Юруков - китара, укулеле, вокал, Стоян Младенов - цигулка, вокал, Николай Димитров - ударни, вокал, Милен Апостолов - пиано, вокал.
На 27 и 28 декември публиката може да гледа и "Митология на моя аквариум" - късометражен анимационен филм и изложба на Светлана Генчева. Филмът е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация. През очите на една малка светеща рибка поемаме на съзерцателно пътешествие в един бленуван свят, който едновременно обединява и признава уникалния вътрешен блясък, който всеки носи в себе си.
Филмът е създаден по сценарий, режисура и анимация на маслени картини от Светлана Генчева, с оригинална музика от Филип Марион. Печели три награди за най-добър късометражен анимационен филм на Los Angeles Short Film Awards, Courtyard Independent Film Festival и Global Shorts Festival.
В програмата на пространството за култура този месец са включени още "Мъртвешки танц" - 11 декември, "Морфин" - 14 декември, "Демоня" - 15 декември, "Колега" - 16 декември, "Записки от подземието" - 19 декември, и "Страшни травми от детската площадка" - 21 декември.
Червената къща онлайн:
Website | Facebook | Instagram
Червената къща е била дом и творческо ателие на скулптура Андрей Николов. По негова идея и скица архитект Иван Васильов проектира и изгражда сградата през 1929 година на столичната улица "Любен Каравелов" 15. Къщата носи духа и стила на Андрей Николов, който той сам описва като: "Никакъв. Мой. Естествено повлиян от Италия.".
Над входната врата на Червената къща стои надпис на италиански език: "Voi che entrate qui lasciate ogni cattivo pensiero", който е по думите на Данте: "Надежда всяка тука оставете, вие, що пристъпвате тук" от "Божествена комедия".
По желание на Андрей Николов след смъртта му къщата е дарена на държавата за стопанисване и извършване на обществени и културни дейности. Сградата е частично отчуждена през 1974 година, а две години по-късно синът на скулптора дарява останалата част. Червената къща е публична държавна собственост. През 2000 година с решение на Върховния административен съд части от имота са върнати на наследниците. След пълно реставриране, през 2004 година тя става център за култура и дебат, който обаче е затворен десет години по-късно.
От три години Artvent се развива динамично в продуцирането и организирането на театрални постановки и големи музикални събития. Работи с актьори като Теодора Духовникова, Иван Бърнев, Владимир Зомбори, Весела Бабинова, Елена Телбис, Бойко Кръстанов, Стефания Колева и др. Компанията стои и зад организацията на големи концерти и събития в "Арена София" на Любо Киров, Миро, "Като две капки вода: Финалът" и др.
Със своя уникален за пазара модел - да събира в рамките на компанията целия процес на реализиране на творчески проекти, гъвкавост и изключително сработен екип от експерти в различни сфери Artvent създава собствени творчески продукции, осъществи над 1000 събития в страната и чужбина пред стотици хиляди души публика, достига до милиони чрез онлайн и аутдор реклама, партнира си с един от най-уважаваните артисти в страната, с институции, организации и други бизнеси.
Компанията е основана през март 2021 година от Ваня Симонска (дългогодишен журналист и един от първите хора в екипа на Grabo.bg), Атанас Боев (бивш търговски директор на Grabo.bg) и Велизар Величков (съосновател на Grabo.bg, Trendo.bg, 1ForFit, завършил НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов").
Това, което ги обединява, е общата им визия за развитие и промяна в осъществяването на творчески продукции. По-късно към тях се присъединява Кирил Киров - Кико (Brigada&Co., Global Films, LeaderClass). От средата на миналата година в мениджмънта се включва и Захари Бахаров ("База Х") с експертизата си на продуцент. Най-новото попълнение в ръководството е още един актьор с мениджърски опит - Деян Ангелов ("Опшън Би").