100 ГОДИНИ ПРОФЕСИОНАЛНА ОПЕРЕТА
Гост-режисьор от Виена поставя "Царицата на чардаша" в Музикалния театър
На 24-ти и на 25-ти февруари е премиерата на прочутата оперета от Имре Калман
Редактор : / 3063 Прочита 0 Коментара
Александър Мутафчийски с балерини - генерална репетиция на "Царицата на Чардаша"/Сн.: БТАНа 24 февруари от 19 часа и на 25 февруари от 17 часа е премиерата на оперетата "Царицата на чардаша" в Музикалния театър. В юбилейния си сезон, в който чества 100 години от началото на професионалната оперета в България, театърът кани гост-режисьори от родинта на оперетата.
За режисьор-постановчик на една от любимите оперети на българската публика "Царицата на чардаша" от Калман е поканен Адриан Холендер от Виена. Той е работил по проекти, свързани с операта, по цял свят. От българска страна помощник-режисьор е дългогодишната солистка, а в момента директор на Музикалния театър Марияна Арсенова.
Адриан Холендер на премиерата на книгата "Павароти"/Сн.: Getty Images/Guliver Photos
Адриан Холендер казва, че е доволен от професионализма на артистите от Музикалния театър. "Тук се поддържа едно много високо ниво на оперетните артисти. Високо е професионалното ниво и на музикантите, хора и балета на театъра, което е много удовлетворяващо за мен като режисьор-постановчик."
Австрийският режисьор признава, че неговото семейство е силно свързано с България. Неговият баща е прочутият оперен мениджър и дългогодишен директор на Държавната опера във Виена Йоан Холендер. Той е подал ръка в началото на творческия им път на такива големи наши имена в оперното изкуство като певците Веселина Кацарова, Калуди Калудов, Надя Кръстева, Красимира Стоянова, както и на оперната режисьорка Вера Немирова.
Адриан Холендер/Сн.: Музикален театър
"Царицата на чардаща " от Калман е позната като царицата на всички оперети. Моята трактовка ще бъде близка до Калмановата класическа визия и ще пресъздава бляскавата атмосфера на Австро-Унгарската империя. Модерното в моето виждане ще са взаимоотношенията между героите. Публиката ще види една красива за очите оперета с мащабна сценография и в същото време ще я накараме да почувства и най-малкия детайл в пресъздаването на чувствата на главните персонажи.", споделя австрийският режисьор.
Денко Проданов - генерална репетиция на "Царицата на Чардаша"/Сн.: БТА
Ето част и част от имената на екипа, който стои зад реализацията на постановката на "Царицата на чардаша".
Диригенти: Юли Дамянов, Димитър Косев, гост-диригент Любка Биаджони. Сценографията и костюмите са поверени на Иван Савов, а хореографията на младия Мариан Стефанов, работил дълги години в балета на Германската телевизия. Концертмайстор е Мария Кирова, хормайстор Людмил Горчев.
В главните роли на "Царицата на чардаша"ще видим:
Силва - наред с утвърдената звезда на Музикалния театър Добрина Икономова - ще видим и гостуващите млади солистки Ина Петрова и Лилия Илиева
Едвин - наред с утвърдените имена Богомил Спиров и Пеньо Пирозов ще пеят и младите солисти Денко Проданов и Владимир Грудков
Щаси - Катерина Тупарова, Илона Иванова и Десислава Николова
______________________________________________________
Бони - Александър Мутафчийски, Александър Панайотов и Никола Чочев
В ролята на Цицилия ще пеят водещите солистки на Музикалния театър, преди това изиграли блестящо ролята на Силва - Калина Ангелова, Марияна Арсенова, Светлана Иванова и Людмила Козарева.
Участват солистите, хорът, балетът и оркестърът на Музикалния театър "Стефан Македонски".
Билетите за двете премиерни дати - 24 и 25 февруари са изкупени, но публиката може да гледа любимата си оперета на нови три дати през март в Музикалния театър - това са 17-ти, 24-ти и 31-ви март от 19 часа.