ПОРТРЕТНИ РАЗКАЗИ
Трансформиращата способност на портрета
"Пътища на портрета" е фотоизложба и творчески експеримент, открива се на 18 ноември от 18.00 часа в Дом на киното
Редактор : / 1199 Прочита 0 Коментара
Посетителите на изложбата ще видят най-добрите фотокандидатури в категориите: Портрет на една дама; Портрет на момиче в пламъци; Портрет в сепия; Портретът на Дориан Грей; Портрет на художника като млад; Автопортрет с ухо и лулаКато част от съпътстващата програма на своето второ издание, IPFF представя фотоизложбата "Пътища на портрета". Експозицията включва 24 фотопортрета на артисти от 10 държави, селектирани след конкурс.
Тя ще бъде открита на 18 ноември, в 18:00, в Дом на киното.
Идеята е изложбата да бъде част от цикъл дейности - творчески експерименти, обединени от потенциала на портрета като културен феномен, доказващи неговата способност да изследва, трансформира, образова, провокира.
Замисълът произтича от концептуалното ядро на фестивала - портретът като "имитация и повторение, но с безкраен потенциал за бъдещи метаморфози".
Фотоекспозицията "Пътища на портрета" е първата стъпка от реализацията на артистичната колаборация. Посредством отправени към творците категории-провокации се търсят пресечните точки между медиумите кино и фотография, запечатването на времето в застинали образи и техните възможни бъдещи превъплъщения.
Посетителите на изложбата ще видят най-добрите фотокандидатури в категориите: Портрет на една дама; Портрет на момиче в пламъци; Портрет в сепия; Портретът на Дориан Грей; Портрет на художника като млад; Автопортрет с ухо и лула.
Публиката ще разбере кой е фотопортретът, избран от журито на конкурса като най-добър, за да продължи своя творчески път, а всички гости на изложбата ще бъдат поканени да се включат активно с хрумвания за неговите потенциални трансформации. Споделените идеи и фотографията победител ще поемат към виртуален арт инкубатор - следваща стъпка на творческия експеримент и платформа за генериране на предложения за пътя на конкретното фотоизображение.
Допълнителна информация:
Пътища на портрета - Фотоконкурс и фотоексперимент
Категории:
Портрет на една дама (портрет от друго историческо време, минало или бъдеще)
Посветена на героинята на писателя Хенри Джеймс - Изабел Арчър, както и на филмовата адаптация на режисьора Джейн Кемпиън, тази категория кани портрети, изобразяващи епохи, различни от настоящата. Снимката трябва да е вдъхновена от наратив за минал исторически период или бъдещ хипотетичен момент.
Цел: наблюдение, изследване и анализ на времето, в което живеем; потенциал за дискусии с пресечни точки фотография, изкуство, културология, история, политика, футуризъм.
Портрет на момиче в пламъци (куиър портрет)
Портрет на LGBTQ+ личности или с тематика, пряко обвързана с гей, куиър и/или драг култура. Името на категорията идва от едноименния филм на режисьора Селин Шиама (2019).
Цел: задълбочаване в непопулярни културни интереси; потенциал за извеждане на преден план на социално-политически дебати за мястото на маргинализирани личности в обществото - в локален, национален и/или международен план.
Портрет в сепия (монохромен или черно-бял портрет)
Портрет в естетика, използваща нюанси на един цвят, както и черно-бяла фотография. Името на категорията произлиза от едноименния роман на Исабел Алиенде.
Цел: откриване на дискусия за срещата между форма и съдържание, естетика и послание, визуално и символно.
Портретът на Дориан Грей (много красив или много гротесков портрет/портрет-гротеска)
Продължавайки философската нишка за стойността на естетическото в разговора за изкуство вчера, днес и утре - тази категория, именувана по романа на Оскар Уайлд, е значима с фокуса си върху крайностите красиво и грозно.
Цел: Обогатяване на често дебатирани гледни точки за идеали за красота в съвременния свят, интензивно повлиян от присъствието на интернет и социални мрежи. Напластяване на концепцията за гротеска в контекста на полето на фотографията.
Портрет на художника като млад (сюрреалистичен портрет)
Портрет, принадлежащ към експериментални, атрактивни, алтернативни, сюрреалистични фотографии, тестващи границите на човешкото въображение и възприятие. Категорията е с названието на едноименния роман на Джеймс Джойс.
Цел: Разглеждане на сюрреалистичното и негови характеристики - обособяване на точки на прилика и точки на контраст между сюрреализма в различни изкуства: фотография, кино, живопис, литература, скулптура.
Автопортрет с ухо и лула (автопортрет на фотографа)
Името на тази категория е повлияно от известния автопортрет на нидерландския художник Винсент ван Гог - "Автопортрет с превързано ухо и лула". Портрет на самия творец-фотограф, задълбаващ (или не) в собствения личен свят на болки, падения, мании, страхове, радости, еуфории, равновесия и липси.