СВЕТОВНИ ФОТОДОКУМЕНТАЛИСТИ
Йозеф Куделка - човекът, който показа на света трагедията на Пражката пролет
"Моите снимки бяха публикувани година след това събитие. И въпреки това бяха новина!", казва фотографът
Редактор : / 4932 Прочита 7 Коментара
Снимка: © Centre Pompidou, MNAM-CCI/RMN-GP © Josef Koudelka/Magnum PhotosЗа първи път извън Франция в Софийската градска художествена галерия ще видим 75 фотографии от серията "Изгнания", които лично световноизвестният фотограф Йозеф Куделка е подредил и дойде да ги представи.
Документалното око на Пражката пролет - легендарният чешки фотограф с френски паспорт е истински майстор на камерата.
Актьорът Ивайло Захариев на откриването на изложбата (Снимка: Иван Григоров)
Актрисата Мартина Вачкова също присъства на откриването на изложбата (Снимка: Иван Григоров)
Френски институт в България, Столична община и Софийска градска художествена галерия в партньорство с Център "Помпиду" представят изложбата.
Куделка рискува живота си, за да снима съветската инвазия в Чехословакия през 1968 г. Негативите на снимките, които прави по улиците на града, са изнесени нелегално от страната. По-късно попадат в световноизвестната агенция "Магнум". Снимките му носят световна слава. Той оставя убедителни фотодокументи за генезиса и страховете на Европа.
"Мисля, че снимките от Прага 1968 г. взеха едни други измерения. Отначало бяха просто документи на това, което се случи в Чехословакия, защото руснаците не искаха да кажат истината. Не е важно на снимките кой е руснак и кой е чех, важното е, че единият държи Калашников, а другият не държи Калашников. Тези снимки показват един народ, който искаше да постигне свободата, а друг идваше да му я отнеме", каза Йозеф Куделка.
Повече от четири десетилетия Куделка, странстващ и независим фотограф, създава проницателно и въздействащо изкуство, отдадено на човека и неговата среда.
"Добрата снимка е тази, която може да каже различни неща на различните хора в зависимост от начина, по който я видят", обяснява фотографът.
Творчеството на Куделка идва директно от Националния музей за модерно изкуство "Жорж Помпиду" в Париж.
Снимките на един от най-награждаваните фотографи в света ще бъдат изложени до 9 юни в Софийската градска галерия.
Снимка: © Centre Pompidou, MNAM-CCI/RMN-GP © Josef Koudelka/Magnum Photos
След като напуска Чехословакия, Йозеф Куделка не изпитва необходимост да се връща някъде.
Творецът смята, че да си изгнаник е шанс, който те задължава да започнеш от нулата, но от самото изгнание никога няма завръщане.
Йозеф Куделка: "Тук има едно куче, погледнете го! Човек, който не се храни добре например, ще се идентифицира с него. Мисля че добрата снимка е тази, която е способна да каже различни неща на различни хора. Така и за всеки отделен човек думата изгнание може да има различно значение. Kогато се върнах в Чехословакия, имаше хора, които ми казаха: "Твоето изгнание е и мое изгнание, защото макар и да не съм напуснал страната, аз се превърнах във вътрешен емигрант".
Снимка: © Centre Pompidou, MNAM-CCI/RMN-GP © Josef Koudelka/Magnum Photos
Снимка: © Centre Pompidou, MNAM-CCI/RMN-GP © Josef Koudelka/Magnum Photos
Снимки: © Centre Pompidou, MNAM-CCI/RMN-GP © Josef Koudelka/Magnum Photos
Фотографът, който не желае да има онова, което наричаме свой дом, е най-известен по света със снимките от своята родина, а българин, който бил издател в Чехия, го убедил да събере спомените си в книга.
Йозеф Куделка казва: "Пражката пролет беше голяма трагедия, но съм доволен, че бях там, когато се случи. Случилото се беше чудо и всичко друго оставаше на втори план. Този изключителен момент ни накара да изпитаме изключителни неща. Интересното е, че моите снимки бяха публикувани година след това събитие. И въпреки това бяха новина!"
Макар и критичен към дигиталния свят, Куделка оценява едно от неговите изобретения - цифровия фотоапарат, който му дава свободата да пътува и да снима, без мисълта за ленти.
Йозеф Куделка раздаде автографи (Снимка: Иван Григоров/ Дир.бг)