Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Фотографът на Пражката пролет" Йозеф Куделка с изложба в София

ЗА ПЪРВИ ПЪТ ИЗВЪН ФРАНЦИЯ

"Фотографът на Пражката пролет" Йозеф Куделка с изложба в София

СГХГ показва 75-те кадъра от "Изгнания", в партньорство с Френския културен институт в България, Столична община и център "Помпиду"

75-те кадъра от изложбата "Изгнания" на фотографа на Пражката пролет Йозеф Куделка показват в СГХГ (Снимка: © Centre Pompidou, MNAM-CCI/RMN-GP © Josef Koudelka/Magnum Photos)

Повече от четири десетилетия, Йозеф Куделка, странстващ и независим фотограф, създава проницателно и въздействащо изкуство, отдадено на човека и неговата среда. Темите, които са обект на неговото творчество и биват проследени в изложбата са: изгнаничество, номадство, политически и социални конфликти, природата, променена от човешката дейност и др. Изложените знакови творби от 60-те, 70-те, 80-те и 90-те години разкриват дълбоко хуманния характер на неговото творчество.

Френски институт в България, Столична община и Софийска градска художествена галерия в партньорство с Център "Помпиду" представят за първи път извън Франция 75-те кадъра от изложбата"Изгнания" на Йозеф Куделка. Документалното око на Пражката пролет пристига специално за нейното откриване в София. Експозицията се открива на 7-ми май от 18:00ч. и продължава до 9 юни 2019 г в СГХГ.

След множество странствания из Европа, Йозеф Куделка получава френско гражданство през 1987 г. и в знак на благодарност към Франция, той дарява 75-те фотографии от серията "Изгнания" на Център "Помпиду" - Национален музей за модерно изкуство/Център за промишлен дизайн. Именно тази ключова за неговото творчество серия от творби представлява настоящата експозиция.

СГХГ представя "Изгнания" на Йозеф Куделка (Снимка: © Centre Pompidou, MNAM-CCI/RMN-GP © Josef Koudelka/Magnum Photos)

Рискувал живота си за да заснеме съветското нашествие в Чехословакия през 1968 г., творец без гражданство, странствал из Европа от 1970 г. до 1987 г., оставил ни убедителни фотодокументи за генезиса и страховете на Европа, той е сред най-видните артисти засвидетелствали, че Eвропейският проект е донесъл мир и просперитет.

Йозеф Куделка няма постоянно местожителство и продължава дейността си в Западна Европа, като следва маршрутите на провежданите ежегодно цигански събори, църковни празници и фолклорни фестивали. Самия той живее като скитник и странства, без контакти с родината си.

Неговото творчество представлява връзка между художествената фотография и фотожурналистиката и илюстрира поетично един живот на скитничество от Ирландия до Италия, от Испания до Полша. Чрез снимките на изоставени или разпилени предмети, образи на бездомни животни и самотни хора, творчеството му поставя въпроса за границите и идентичността. Той хвърля нова светлина върху предизвикателствата и страховете на съвременното европейско общество.

Изложбата "Йозеф Куделка: Изгнания" е в програмата на фестивала Фотофабрика.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

BECA Foundatio открива дебютната фотографска изложба "Сапунено цвете" на Рослана Дамянова

Изложбата ще се открие на 22 ноември в Cafe Synthesis на бул. Васил Левски 57

Портрет на Уинстън Чърчил, откраднат в канадски хотел, беше намерен в Италия

Прочутата фотография е озаглавена "Ревящият лъв" и е дело на Юсуф Карш

Гьоте-институт България и Софийска градска художествена галерия представят: "Хелга Парис. Фотографии"

Официалното откриване ще е в четвъртък от 18:00 часа, в присъствието на кураторката Инка Шубе

Незабравените читалища на София

Една изложба на Програмата

Хелга Парис - палитра на източногерманското ежедневие от края на 60-те до 90-те години

Изложбата ще бъде представена в периода 19 септември - 24 ноември в Софийската градска художествена галерия

Визуалната история на Миколаив: Татуировки на войната

Изложбата, реализирана с подкрепата на Посолството на Украйна в България, отбелязва Деня на независимостта на Украйна и може да бъде разгледана от 23 август до 23 септември 2024 г.