ЗА ПЪРВИ ПЪТ ИЗВЪН ФРАНЦИЯ
"Фотографът на Пражката пролет" Йозеф Куделка с изложба в София
СГХГ показва 75-те кадъра от "Изгнания", в партньорство с Френския културен институт в България, Столична община и център "Помпиду"
Редактор : / 1565 Прочита 0 Коментара
75-те кадъра от изложбата "Изгнания" на фотографа на Пражката пролет Йозеф Куделка показват в СГХГ (Снимка: © Centre Pompidou, MNAM-CCI/RMN-GP © Josef Koudelka/Magnum Photos)Повече от четири десетилетия, Йозеф Куделка, странстващ и независим фотограф, създава проницателно и въздействащо изкуство, отдадено на човека и неговата среда. Темите, които са обект на неговото творчество и биват проследени в изложбата са: изгнаничество, номадство, политически и социални конфликти, природата, променена от човешката дейност и др. Изложените знакови творби от 60-те, 70-те, 80-те и 90-те години разкриват дълбоко хуманния характер на неговото творчество.
Френски институт в България, Столична община и Софийска градска художествена галерия в партньорство с Център "Помпиду" представят за първи път извън Франция 75-те кадъра от изложбата"Изгнания" на Йозеф Куделка. Документалното око на Пражката пролет пристига специално за нейното откриване в София. Експозицията се открива на 7-ми май от 18:00ч. и продължава до 9 юни 2019 г в СГХГ.
След множество странствания из Европа, Йозеф Куделка получава френско гражданство през 1987 г. и в знак на благодарност към Франция, той дарява 75-те фотографии от серията "Изгнания" на Център "Помпиду" - Национален музей за модерно изкуство/Център за промишлен дизайн. Именно тази ключова за неговото творчество серия от творби представлява настоящата експозиция.
Рискувал живота си за да заснеме съветското нашествие в Чехословакия през 1968 г., творец без гражданство, странствал из Европа от 1970 г. до 1987 г., оставил ни убедителни фотодокументи за генезиса и страховете на Европа, той е сред най-видните артисти засвидетелствали, че Eвропейският проект е донесъл мир и просперитет.
Йозеф Куделка няма постоянно местожителство и продължава дейността си в Западна Европа, като следва маршрутите на провежданите ежегодно цигански събори, църковни празници и фолклорни фестивали. Самия той живее като скитник и странства, без контакти с родината си.
Неговото творчество представлява връзка между художествената фотография и фотожурналистиката и илюстрира поетично един живот на скитничество от Ирландия до Италия, от Испания до Полша. Чрез снимките на изоставени или разпилени предмети, образи на бездомни животни и самотни хора, творчеството му поставя въпроса за границите и идентичността. Той хвърля нова светлина върху предизвикателствата и страховете на съвременното европейско общество.
Изложбата "Йозеф Куделка: Изгнания" е в програмата на фестивала Фотофабрика.