ОТКРИТИЯ
Астрономи от Лондон заснеха екзопланета, на която има вода
K2-18b е два пъти по-голяма от Земята
Редактор : / 2437 Прочита 1 Коментара
Източник: iflscience.comВ надпреварата за намиране на обитаема планета, астрономи от University College London са направили пробив. Те откриха и заснеха екзопланета с вода, разположена на 110 светлинни години от нас, два пъти по-голяма и с осем пъти по-голяма маса от Земята, но за жалост - радиационна.
Унгарски фотограф спечели 10 000 британски лири за снимка на пълното лунно затъмнение през януари 2019-а
Интригуващото небесно тяло е забелязано за пръв път през 2015-а година в съзвездието Лео, в зоната на червена звезда-джудже. Това означава, че е в район, където атмосферното налягане на звездата може да поддържа течна вода на повърхността си, но най-вероятно има и температури, твърде високи, за да има живот, смятат учените.
Екипът от астрономи, след като анализирал данни, заснети от космическия телескоп Хъбъл ESA на НАСА от 2016-а и 2017-а години, създал алгоритъм, който да изследва звездната светлина, филтрирана през атмосферата на екзопланетата, и открил молекулярни следи от водна пара. Резултатите показали и наличието на водород и хелий. По-нататъшни изследвания ще определят колко атмосферна вода има на K2-18b.
За жалост, съвсем сигурно е, че K2-18b е много активна, което означава, че вероятно на нея има висока радиация.
Учените смятат, че екзопланетата е една от стотиците "супер земи", открити от космическия кораб на Kepler на НАСА и че новата мисия TESS обещава да разкрие още такива през следващите години.
" K2-18b е само първото откритие от много потенциално обитаеми планети, споделя д-р Инго Валдман. Това е не само защото "супер земите" като K2-18b са най-разпространените планети в нашата Галактика, но и защото червените звезди-джуджета, по-малки от нашето Слънце, са най-често срещаните звезди. Така че, въпреки че не можем да живеем там, научаването на повече за K2-18b и състава на други екзопланети, ни помага да разберем по-добре мястото на Земята в Космоса", допълва той.
"Намирането на вода в потенциално обитаем свят, различен от Земята, е невероятно вълнуващо, казва ръководителят на екипа от астрономи - д-р Ангелос Цирас от UCL Центъра за данни за космическа екзохимия. Екзопланети като K2-18b ни приближават до отговора на основния въпрос: Уникална ли е Земята?", смята той.
Източник: iflscience.com