НА БАЛКАНИТЕ
В сянката на Ориента
Образите на Другия и Балканите в изкуството на художници от България, Гърция, Румъния и Сърбия в СГХГ
Редактор : / 798 Прочита 0 Коментара
На 14 септември 2017 г. предстои откриването на изложбата "В сянката на Ориента", по която екипът на СГХГ работи вече повече от три години. Това е първи по рода си международен проект, иницииран от българска институция, който цели представянето на визуален разказ с творби на едни от най-ярките художници от България, Гърция, Румъния и Сърбия, работили активно през втората половина на ХІХ и първата половина на ХХ в.
Фокусирани върху темата за специфичното развитието на изкуството на Балканите в сянката на Ориента, изследователският екип на изложбата ще предложи на публиката среща с емблематични за историята на изкуството на четирите балкански държави автори и произведения.
Илюстрирайки как западният човек мисли Балканите, известната изследователка на Балканите Мария Тодорова цитира Артър Смит, американски журналист, без съмнение приключенец, който не само пише като кореспондент за нюйоркския вестник "Ивнинг пост", но също така взема участие в българските националноосвободителни борби като четник. Той описва първите си впечатления от София през 1907 г., като отбелязва, че градът може и да разочарова туриста търсещ живописност, тъй като вече има електричество, трамваи и до известна степен е уреден,
"Но разочарованието може да е само повърхностно, "София не е толкова цивилизована, че да загуби чара на стария свят, пикантния аромат на Изтока. Лустрото на цивилизацията е засегнало повърхностно само някои страни, а в други не е извършило забележими промени. Когато излезеш от коридора на вагона и стъпиш на чистата жълта софийска гара, инстинктивно чувстваш, че Европа е зад теб и ти стоиш в сянката на Ориента."
За западния човек чарът на Балканите най-често се крие в лъчите на южното слънце, неопорочената природа и най-важното - в хората, техния вътрешен живот, истински емоции, дори в бита, неподправен и близък до естественото, отстранен от модернизацията.
Именно тези представи и отраженията им в културата, създадени от опозицията "свое - чуждо", "Оксидент - Ориент" и мястото на Балканите в този глобален дискурс, са основен изследователски фокус в изложбата.
Мащабната експозиция се реализира с изключителното съдействие на Националната галерия - Музей Александрос Суцос (Гърция), Национален музей на изкуствата в Румъния, Галерия Матица Сръбска, Общински музей на Букурещ и регионалните галерии от страната.
СГХГ представя произведения на едни от най-изтъкнатите автори от България, Гърция, Румъния и Сърбия. Много от тях получават образоването си в чужбина и познавайки поне интуитивно западния начин на мислене за Балканите, създадат художествени произведения, които от една страна се вписват в традицията на западноевропейската живопис, а от друга - функционират в културно отношение като маркери за Своето.
Така в XIX и началото на XX век, в картините на тези художници, положили основите на "новата" светска живопис в своите държави, откриваме идиличната представа за родното и за обикновения живот, близката другост на различните култури в общността и далечната другост на Ориента, характеризираща се едновременно с цивилизационна нарушеност и екзотика.
Експозицията "В сянката на Ориента" в СГХГ може да бъде разгледана до 26 септември 2017 г.