ПОГЛЕД
Sarieva Gallery поставя началото на колекционерска програма с групова изложба от колекцията на Симеон Марков
Груповата изложба се открива на 31 май в Пловдив
Редактор : / 437 Прочита 0 Коментара
Лъчезар Бояджиев Обувки – сертификат / творба , 2017 – 2023 (Източник: Sariev Gallery)На 31 май от 18:00 ч. в Sarieva/Gallery в Пловдив ще бъде открита първата изложба от новата инициатива Study of a Collection на галерията, посветена на колекционерските практики в България.
Тя започва с груповата изложба с произведения на Никола Казаков, Иво Димчев, Лъчезар Бояджиев, Правдолюб Иванов, Димитър Шопов, Мариела Гемишева, Калин Серапионов, Текла Алексиева от колекцията на Симеон Марков и няколко желани от колекционера творби на Красимир Терзиев, Сашо Стоицов, Мина̀ Минов.
Димитър Шопов проект „Гавазов“: Алеко Константинов, 2014 (Източник: Sariev Gallery)
Всъщност Sarieva/Gallery ще посвети целия месец юни на инициативи, които са реализирани съвместно с колекционери и поощряват колекционерството, затова и много важен концептуализиращ акцент ще бъде разговорът между Симеон Марков и галеристката Веселина Сариева. Той ще се проведе ден след откриването на изложбата в Пловдив - на 1 юни от 14:00 ч. в Кабинет (бившето artnewscafe).
Отвореният разговор ще даде възможност на повече хора да научат за логика, етика, принципите на съставяне на колекция, но и за предизвикателствата, стоящи пред нея.
"Study of a Collection. Симеон Марков" продължава дългогодишните проекти на галерията за опознаване и развиване на колекционерската среда в България.
Правдолюб Иванов „Джеймс“, 2010 г. (Източник: Sariev Gallery)
Изложбата ще постави акцент върху тясната връзка автор - галерист - колекционер, интелектуалния обмен на идеи и теми, в които се припознават трите страни, в симбиоза.
Спрямо създателите ѝ настоящата изложба може да бъде мислена като интуитивно продължение на мултижанровия проект на Sarieva/Gallery от 2021 г. Future Unforgettable, който разрои принципите за изграждане на разказ и предложи фокус върху независими колекционерски практики в България като възможен начин за паралелна историчност.
Колекцията на Симеон Марков обхваща творби, които са част от семейното наследство и впоследствие са припознати от него като основа на интересите му, както и други произведения, които са негов личен избор. Той започва да колекционира на 14-годишна възраст, още като ученик в родния си град Пловдив.
Днес е студент по право в София. Колекционерската му страст се пробужда в годните на себеформиране и разглежда темите: индивид-индивидуализъм, общество-общност и образование.
Текла Алексиева „Потъване“, 1987 (Източник: Sariev Gallery)
Творбите представят противоречиви персонажи и пропагандисти, които гравитират между героизъм и аутсайдерство, движейки се по ръба на нормата. Като се изключи интимният елемент в колекцията, части от нея чисто практически съпътстват активисткия опит на Симеон Марков в сферата на ученическото самоуправление и младежките политики.
Характерна черта на колекцията е фактът, че много често Симеон припознава артефакти и съпътстващи материали от художествената практика на авторите и с колекционерския жест на придобиване ги вкарва в новия им живот като творби.
Това изнамиране, граничещо понякога със съавторство, е доста често възможно благодарение на дълбокото познание, което Симеон има за авторовото творчеството, историята на творбите и аналитичната работа на младия колекционер, прекарана с архивни документи и книги.
Тези обекти са желани с уважение към техния собствен контекст в артистичния живот и среда, но и със страст за деконтекстуализиране и приобщаване в собствения колекционерски наратив.
Именно в тази логика на "придобито и желано", в изложбата присъстват творби от колекцията на Симеон Марков, но и все още непридобити такива. Произведенията варират от рисунка, живопис, фотография до видео, обект, сред тях присъстват и ценни книги. Много от тях се показват за първи път пред широка публика.
Портрет на Симеон Марков (Фотограф: Яна Лозева/ Източник: Sariev Gallery)
"Study of a Collection. Симеон Марков" ще продължи до 29 юни.
"Образ на ръба на материята" – несъществуващото пространство на българо-белгийската художничка Деница Тодорова
Симеон Марков е студент по право в СУ "Св. Климент Охридски". През 2023 г. завършва средното си образование в първата паралелка, работеща по модела "1:1" в страната в първото Google референтно училище на Балканския полуостров - ЕГ "Иван Вазов" в Пловдив.
Учредител на Младежки съвет Пловдив, организатор на Национален форум за ученическо самоуправление. Предстои издаването на първата му книга - "Патоси и речи", осмисляща опита му в полето на ученическото самоуправление и младежките политики.
Study of a Collection е предвидена като двугодишна програма. Инициативата следва тясната работа с колекционери на Веселина Сариева през последните години и по-големите художествено-образователните проекти, развивани от 2011 г. насам с нейната фондация Open Arts Foundation.
Някои от тях са: "Форум Колекционери", уебсайтът Open Art Files: Topics, People, Spaces, Files in Bulgarian Contemporary Art, месечният гид за изложби в България Artnewscafe Bulletin, образователните лекции и книгата "Въведение в българското съвременно изкуство", Focus: Bulgaria at viennacontemporary, "ФОН: Млади Автори", "Портфолио Ден", "Работни посещения за международни куратори и изкуствоведи", Future Unforgettable и др.