СВЕТОВНИТЕ МУЗЕИ
"Метрополитън" в Ню Йорк представя в нова светлина европейска живопис от пет века
Повече от 700 нидерландски, фламандски, френски, италиански, испански и английски шедьоври са окачени отново и осветени по стените на 45 галерии в постоянната изложба "Виж отново: Европейска живопис 1300-1800"
Редактор : Impressio / 26 ноември 2023 / 15:17 961 Прочита 1 Коментара
Музеят на изкуствата "Метрополитън" в Ню Йорк представя в нова светлина европейска живопис от пет века, предаде АФП, цитирана от БТА.
На 20 ноември отново отвори врати крилото, посветено на майстори на четката от 14-и до 19-и век, след като ремонтът на залите и осветлението продължи пет години. Стойността му възлиза на 150 млн. щатски долара.
Повече от 700 нидерландски, фламандски, френски, италиански, испански и английски шедьоври - на Вермеер, Рембранд, Пусен, Караваджо, Ел Греко, Веласкес, Гоя и Давид, са окачени отново и осветени по стените на 45 галерии в постоянната изложба "Виж отново: Европейска живопис 1300-1800".
"Метрополитън" притежава "една от най-големите колекции от европейска живопис в света", похвали се директорът на институцията Макс Холейн на пресконференция.
За този австрийски изкуствовед, който оглавява един от най-богатите музеи в света, благодарение на дарителите си, обновяването на това крило на първия етаж на сградата "свидетелства за филантропията на Ню Йорк и нюйоркчани, които гледат към Европа".
Ремонтът е от съществено значение, тъй като от 2019 г. насам посетителите в "Метрополитън" намаляват, отбелязва АФП. Стъкленият покрив, датиращ от 1939 г. и ремонтиран през 50-те години на миналия век, беше в окаяно състояние.
От 2018 г. до последните няколко дни всички помещения с тавани с прозорци са пребоядисани, реорганизирани в хронологичен ред и отново осветени.
Имаме "перфектна светлина, заяви Холейн. Музеят, разположен на Пето авеню, притежава "най-голямата колекция извън Европа на нидерландско изкуство от 17-и век и творби на Греко и Гоя извън Испания".
"Метрополитън" току-що се сдоби и с картини на художнички или портрети. Сред тях са натюрморт на фламандската майсторка на четката от 17-и век Клара Петерс и портрет на индийка, създаден от британския художник Уилям Ууд в края на 18-и век по време на колонизацията на Индия.
Освен шедьоврите на нидерландски и фламандски майстори - Вермеер, Рембранд, Брьогел Стари, има творби на венециански ренесансови художници като Тициан, Тинторето, Виронис и Каналето, както и на Караваджо, Пусен, Веласкес, отбелязва АФП.