КРАЛСКИ ОБРАЗИ
Изложба на Ханс Холбайн в Бъкингамския дворец
От ноември 2023 г. до април 2024 г. посетителите на достъпната за широката публика Галерия на кралицата в Бъкингамския дворец ще могат да видят над 100 платна и рисунки на големия ренесансов творец
Редактор : / 1365 Прочита 0 Коментара
Мери Шелтън, която е една от авторкит на Дивоншайърския ръкопис и предполагаема любовница на крал Хенри VIII в портрет на Ханс Холбайн (Източник: Royal Collection Trust)От ноември 2023 г. до април 2024 г. посетителите на достъпната за широката публика Галерия на кралицата в Бъкингамския дворец ще могат да видят над 100 платна и рисунки на големия ренесансов творец и дворцов художник на Хенри Осми Ханс Холбайн.
Портрет на Елизабет I преди да стане кралица. Автор: Ханс Холбайн (Източник: Royal Collection Trust)
Картините на Холбайн са истинско свидетелство за времето си.
Неговите портрети на Тюдорите и благородническото обкръжение са били своеобразни инструменти за сключване на бракове и заздравяване на приятелства на високо ниво през 16-и век, гласи публикация на сайта на кралския колекционерски тръст.
В същото време успехът по време на двата английски периода в творчеството на германския живописец идва не просто в резултат на умението му да ласкае благородните си модели, а благодарение на прецизни предварителни скици.
Холбайн се изправя лице в лице с Томас Мор, с Хенри Осми, неговите съпруги и деца, с някои от най-влиятелните личности в двора.
Съвременната публика ще може да потърси отговор на въпроса кое в картините на Холбайн е било толкова пленително за английските му съвременници - до степен, че цели 40 подготвителни портретни рисунки, които са ядрото на настоящата изложба, са били придобити от самия крал след смъртта на художника.
Картините на Холбайн не могат да бъдат излагани дълго време поради причини, свързани с тяхното съхранение. Но независимо от възрастта им - половин хилядолетие, те все още носят изяществото на дискретния дворцов маниеризъм, съчетан със стремеж към правдоподобност.
Някои от портретите на Тюдорите са толкова безстрастни, че по-скоро приличат на фотографии, съобщава "Гардиън". Представителите на кралската династия са нарисувани на син фон, обкръжени от любимите си кучета, с кожите и бижутата, подходящи за техния сан.
Уилям Рескимър в портрет на Холбайн (Източник: Royal Collection Trust)
Портретът на Томас Мор, който е от т.нар. първи английски период на Холбайн, е изпълнен с детайли, сякаш зрителят действително се изправя пред ренесансовия мислител, който "видимо не се е обръснал", коментира "Гардиън". Смята се, че за модерните навремето миниатюри художникът е използвал оптическо устройство.
Днес тези малки картини бижута се изучават под микроскоп и това дава ключ към разбирането на техниката, направила Холбайн прочут - дългото досадно позиране се възнаграждава с искрящи цветове върху портрета, които добавят жизнеността, впечатлила английския кралски двор през 16-и век.
Изложбата на картини и рисунки от времето на Тюдорите пред публика спомага още повече за излизането на историческата наука от музея и представянето й пред широка и все по-заинтригувана аудитория.
Една 500-годишна картина винаги е събитие, а над 100 живописни платна и рисунки, експонирани в продължение на половин година, със сигурност е събитие от голям мащаб.
"Изящните картини и рисунки са изпълнени с техника, която Холбайн е усвоил като чирак в Аугсбург и Базел, но впечатляващите му умения да работи с традионните материали му носят слава сред съвременниците. Тези умения впечатляват и днес", каза Кейт Хърд, куратор на изложбата, цитирана от Би Би Си.