Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Изкуство БЕЗ/СЪС времето?

НЕПРЕХОДНО

Изкуство БЕЗ/СЪС времето?

Изложбата е изследване на свойството на някои художествени образи и творби да остават "съ-временни", или иначе казано "СЪС-времето", години след датата на създаването си

Любомир Минковски, По-бързо ли?, 1986. Колекция СГХГ

Божидар Бояджиев, Лъчезар Бояджиев, Мария Зафиркова, Надежда Олег Ляхова, Любомир Минковски, Иван Мудов, Милко Павлов, Любен Петров, Боряна Росса, Севда Семер, Недко Солаков, Сашо Стоицов, Георги Тодоров, Стефан Янев

Изложбата се открива на 27 февруари, четвъртък, 18.00 ч. в Софийска художествена галерия и ще бъде отворена до 5 април 2020 г.

Сашо Стоицов, Източни миниатюри (Право на труд), 1996. Колекция СГХГ

В историята на изкуството изразът "без дата" означава, че липсва информация за точната датировка и времето, в което е създадена творбата. В такива случаи най-често става дума за произведения, създадени отдавна. "ИЗКУСТВО без/със ВРЕМЕТО?" обаче показва произведения на съвременното изкуство, които са "годни" и да отпращат назад във времето, и да гледат към бъдещето.

Изложбата е изследване на свойството на някои художествени образи и творби да остават "съ-временни", или иначе казано "СЪС-времето", години след датата на създаването си; такива, които с течение на времето успяват да синхронизират своята актуалност и с променящия се свят, и с представите за съвременност.

Избраните произведения са създадени между 1979 и... 2027 г. - нарочно разширен времеви отрязък, който не съвпада с установените принципи за периодизация на художествените процеси.

Недко Солаков, Вечност, 1987. Колекция СГХГ

Още

Рим организира голяма изложба по повод 500 години от кончината на Рафаело

Рим организира голяма изложба по повод 500 години от кончината на Рафаело

Без да цели историчност, йерархичност или хронологическа последователност, изложбата се ангажира с идеята за "устойчивостта" на определени теми, идеи, критерии за качество, стилови или езикови аспекти в изкуството. Включени са живописни творби от 80-те години на 20-ти век, в които умелата направа върви заедно със склонността към концептуализиране.

Боряна Росса, Клонинг, 1997. Колекция СГХГ

Тенденцията не е доминираща за онова десетилетие, но предвестява духа от началото на прехода, като се вписва изключително адекватно и в днешните процеси. Други произведения, които считаме за "съвременни", по съдържание препращат към Античността или Средновековието - със съдържанието, с образния си език или с езиковите си похвати. Актуални и съвременни с пълна сила, те са много повече от документ за времето, в което са създадени или показани за първи път.

Това е така защото авторите им са избегнали преходната актуалност. А част от творбите в изложбата се опитват да предвидят какво ще се случи по-нататък в изкуството и в живота.

Лъчезар Бояджиев, Завръщането на Вероника, 1995-7. Със съгласието на автора

Самото определение "съвременно" винаги е било проблематично за визуалното изкуство - и защото няма единомислие по въпроса кога е започнало, и защото самата наша представа за съвременност се променя. Далеч и от теоретизирането, и от коментара на термини и определения, изложбата се конфигурира в пространството като създава връзки между творбите, следвайки интуитивния маниер за куриране, познат от последните десетилетия.

Още

Откриха най-мащабната изложба посветена на художника Ян ван Ейк

Откриха най-мащабната изложба посветена на художника Ян ван Ейк

Още

Пресечете границата между вън и вътре с Пламена Рачева в изложбата й "През щорите"

Пресечете границата между вън и вътре с Пламена Рачева в изложбата й "През щорите"

Още

Художници от XXL - в изложбата "Нова българска живопис III"

Художници от XXL - в изложбата "Нова българска живопис III"

Още

"Преформатиране" на очевидното в първата изложба на Цветан Кръстев в София

"Преформатиране" на очевидното в първата изложба на Цветан Кръстев в София

 

 

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Френска журналистка постави "Съседите" сред петте най-забележителни павилиона на Венецианското биенале

"В сграда близо до моста "Академия", кураторът Васил Владимиров е създал набор от домашни интериори - като български дом, където истинските спомени се предават чрез високоговорители за преживените ужаси" казва френската журналистка Каролин Ру

Венцислав Занков представя своята нова самостоятелна изложба "Тренировки"

Откриването е на 1 май в HOSTGALLERY от 18.00 часа с представяне от проф. Боян Манчев

Министър Найден Тодоров пред Dir.bg: Венецианското биенале ни помага да лекуваме травмите си

Министърът на културата откри българския павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале

Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва 150-ата годишнина на импресионизма с ретроспективна изложба

"Да живее импресионизмът!" ще покаже най-значимите творби на френския импресионизъм от музеи и частни колекции в Нидерландия

"Наско Х., летящият охлюв и механизмите" от Атанас Хранов

Изложбата се открива на 18 април и ще продължи до 23 май 2024 г.