Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Художникът Пенчо Георгиев между театъра и живота

ПРЕКЪРШЕН СВЯТ

Художникът Пенчо Георгиев между театъра и живота

Изложбата може да бъде видяна до 7 март 2021 г. в Софийска градска художествена галерия

Автор: Пенчо Георгиев (Снимка: СГХГ)

Изложбата на Пенчо Георгиев "Между театъра и живота" може да бъде видяна до 7 март 2021 г. в Софийска градска художествена галерия.

Автор: Пенчо Георгиев (Снимка: СГХГ)

Още Илия Бешков: Имам видение за народ с празник в душата, поминък в ръцете и смирение в сърцето

Илия Бешков: Имам видение за народ с празник в душата, поминък в ръцете и смирение в сърцето

Изложбата е по повод 120-годишнината от рождението на художника Пенчо Георгиев, чието име остава непознато за по-младите поколения. Започнал творческия си път през 20-те години на ХХ век заедно с художници като Иван Милев, Иван Пенков, Илия Бешков, Васил Стоилов, Иван Ненов и др., той остава свързан с модернизма в българското изкуство и с Дружеството на Новите художници.

Трагичната му съдба не позволява да развие докрай художествения си талант. Въпреки ранната смърт през 1940 г. в асансьорната шахта на Народния театър, Пенчо Георгиев оставя значително художествено наследство.

Автор: Пенчо Георгиев (Снимка: СГХГ)

От посмъртната изложба през 1941 г., организирана от Дружеството на Новите художници, са изминали почти 80 години, а от значителното количество картини, изложени тогава (близо 400, подбрани измежду 1200 работи - живопис, графика, театрални проекти и костюми), до нас са достигнали по-малко от половината.

Експозицията представя голяма част от запазените творби на художника - над 150. Включени са и седем сценографски проекта от "Колекция Алберт Ричард Мор", съхранявани днес в Университетска библиотека "Йохан Кристиан Зенкенберг" (Франкфурт).

Показани са ранни работи от студентските години в Художествената академия (1920-1925), графика и живопис от престоя му в Париж (1929-1932), рисунки и илюстрации, както и сценографски проекти и снимки от различни постановки.

Още Ненадминатият рисувач Илия Бешков

Ненадминатият рисувач Илия Бешков

Между Театъра, в който работи с цялото си сърце, и Живота такъв, какъвто го представя в творбите си, творчеството на Пенчо Георгиев преминава през различни етапи. От сюжетите със скърбящите жени с "кахърни очи", през песента на слепия гъдулар и на уличния хармонист, възпявайки черния труд на орача и на докера, до делото на духовници и на бунтовници.

Всекидневният селски труд, многобройните образи на семейства и майки, погребални ритуали на селото, трудности на живота в града, бездомни скитници, улични музиканти, безработни и онеправдани люде, шумни кабарета и хармонисти изпълват произведенията на художника. Рисува ги с обич и тъга.

Автор: Пенчо Георгиев (Снимка: СГХГ)

В основата на неговия творчески интерес остава театърът. В него вижда пълноценната възможност да съчетае уменията от графиката и живописта с магията на сцената, участващи активно в техническото изпълнение на декора.

От най-дребната скица, през костюма на актьора, до най-сложния технически детайл, Пенчо Георгиев търси претворяването на сценичните ефекти в синхрон с драматургията и режисьорския замисъл.

Автор: Пенчо Георгиев (Снимка: СГХГ)

Още Атанас Хранов показва "Другото време" в галерия "Аетерна"

Атанас Хранов показва "Другото време" в галерия "Аетерна"

За сравнително краткия си творчески път - от 1925 до 1940 г., той развива впечатляваща сценографска дейност. Подготвя над 20 постановки за Народния театър в София и Софийската народна опера, а в рамките само на две години - от 1926 до 1928, разработва над 40 спектакъла за Русенския общински театър.

Изложбата се осъществява с партньорството на: Държавна агенция "Архиви", Национална галерия, Регионален исторически музей - Враца, и с подкрепата на: Музейна сбирка на НХА - София, ХГ "Димитър Добрович" - Сливен, Университетска библиотека "Йохан Кристиан Зенкенберг", Франкфурт, Дарение "Колекция Светлин Русев" - Плевен, ХГ "Станислав Доспевски" - Пазарджик, Архив Софийска опера и балет, Архив Народен театър "Иван Вазов", частни колекции.

Автор: Пенчо Георгиев (Снимка: СГХГ)

Към изложбата може да бъде видян и документалният филм "Пенчо Георгиев", 1981, реж. Петко Константинов, сц. Александър Бешков, предоставен от Архивния фонд на БНТ. Предвиден е и каталог на български и английски език.

Куратор: Станислава Николова, Любен Домозетски, Изложбен дизайн: Надежда Олег Ляхова

Още "Тръпковата галерия" през годините - 28 творби на именити автори

"Тръпковата галерия" през годините - 28 творби на именити автори

Още Галерия "Аросита" представя "Нови градски легенди и митове" от Борис Колев

Галерия "Аросита" представя "Нови градски легенди и митове" от Борис Колев

Още СГХГ представя "Нашата живопис в нови насоки"

СГХГ представя "Нашата живопис в нови насоки"

Още "Градинa на духовността. Св. гора и българското изкуство от първата половина на ХХ век" в Градската галерия

"Градинa на духовността. Св. гора и българското изкуство от първата половина на ХХ век" в Градската галерия

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

"Ева и рибите - живопис и пастел от Наталия Генова

Изложбата може да се разгледа до 23 ноември 2024 г. в галерия "Ракурси"

Ясен Григоров подрежда "Последна изложба, преди да стана световноизвестен"

Изложбата представя живописни творби (смесена техника, акрил, колаж) от последните четири години от работата на автора

Картина на Макс Либерман на търг в Кьолн за хиляди евро

Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. Творбата е озаглавена Gartenlokal am Wannsee (Haus am See) и изобразява външен двор на заведение на брега на езерото Ванзее край Берлин с платноходки на заден план

Реставрират пред посетителите "Нощна стража" на Рембранд

Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, създадена през 1642 г., като използват различни техники и изкуствен интелект

Петя Стойнова - смирение пред природата

Самостоятелна изложба живопис от 6 ноември до 26 ноември 2024 г. в Галерия ЛИК