Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

СГХГ представя "Нашата живопис в нови насоки"

АРТ

СГХГ представя "Нашата живопис в нови насоки"

Отражения на новата предметност в българското изкуство през 30-те и 40-те години на ХХ век

Изложбата "Нашата живопис в нови насоки" представя една от посоките на развитие на българското изкуство през първата половина на ХХ век. През 30-те и 40-те години художниците обръщат поглед към натурата, към реалността и модерния живот. Някои жанрове (натюрморт, пейзаж, портрет) придобиват значителна популярност, а стила се ориентира към реалистичната художествена пластика. Тези процеси в нашето изкуство са в унисон с общоевропейските тенденции, които навлизат в България, предимно чрез завършилите в чужбина български автори. В произведенията им се откриват в една или друга степен влиянията на различни направления, а едно от тях е възникналата във ваймарска Германия нова предметност.

Асен Василиев (1900 – 1981) Очакване, 1934 маслени бои / платно ХГ „Вл. Димитров-Майстора“ – Кюстендил (Снимка: СГХГ)

Трудно може да се каже, че новата предметност присъства категорично и добре обособено в изкуството от 30-те и 40-те години в България. Най-силно свързан с немското движение е Кирил Цонев. Много по-често новата предметност се появява в стиловите решения в отделни творби и мотиви, в творчеството на различни автори, които изразяват социална ангажираност и интерес към новия начин на живот, свързан с модерния град, състоянията и забавленията, които той предлага. Поради тази причина откриваме по-скоро нейни отражения и защото тя прониква в една периферна за европейския художествен живот зона, тези отражения, появили се далеч от центъра, се характеризират с една особена своеобразност.

В изложбата са представени четири тематични кръга: "Новият живот на предметите", "Модерният град", "Пейзажът", Лицата на града".

Кирил Цонев (1896 – 1961) Слушателки на маримба, 1935 маслени бои / платно СГХГ (Снимка: СГХГ)

Сред авторите освен добре познати художници като Кирил Цонев, Борис Елисеев, Вера Недкова, Васил Бараков, са и по-малко показвани творци като Асен Василиев, Тодорка Бурова, Карл Йорданов, Асен Дочев.

Експозицията представя над 100 работи, две от които са непоказвани и непубликувани досега.

Кирил Цонев (1896 – 1961) Портрет на Светослав Минков, 1939 маслени бои / платно СГХГ

В нея са включени творби от фонда на СГХГ, НХГ, художествени галерии от страната и от частни колекции. Научен консултант е проф. Красимира Коева. Към изложбата е издаден каталог, а програма от тематични лекции и срещи с кураторите дава възможност за допълнително задълбочаване на отделни теми от експозицията.

Куратори на изложбата са Неда Живкова, Любен Домозетски.

Коментирай 0

1/1

Още ВИДЕО

С филма "Туистърс" режисьорът Лий Айзък Чънг преминава от авторско кино към римейк на блокбастър

Блокбастърът "Туистър" от 1996 г. разказва за опустошителните торнада в Оклахома и поставя началото на златната ера на компютърно генерираните изображения

Картина, останала скрита 400 години, стана обложка на албум

Специалистите смятат, че картината на Йоан Кръстител е на около 400 години и вероятно е била част от олтар

Изгряващо световно оперно сопрано Елизабет Поуп разплака публиката на Софийски музикални седмици

Само на 23 години Поуп вече притежава яснота на тона, точност и лекота на вокалното звукоизвличане, за което получава признанието, че "напомня на изпълнителите от Златния век"

Dubioza Kolektiv канят на "концерт с приятели" на 2 август в Созопол със специални пакети на билети с отстъпка

Веселяците готвят горещо мега шоу заедно с Jaya The Cat, Q-Check и "Обратен ефект" и обещават на феновете да си тръгнат от него мокри и усмихнати

Интимен филм-портрет на холивудската легенда Фей Дънауей с премиера в MAX

Филмът имаше своята световна премиера на филмовия фестивал в Кан тази година

Духът на конфликта между Русия и Украйна витае на театралния фестивал в Авиньон

"Виждам театъра като място, което има потенциала да разкрива и разрешава политически конфликти, място за нови форми на солидарност", казва режисьорката на "Майки, песен за военно време" - Марта Гурницка

Виж всички

Календар