Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

А или без извинение: Албанско съвременно изкуство

СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО

А или без извинение: Албанско съвременно изкуство

В изложбата участват единадесет автори, които представят младата, развиваща се сцена на изкуство в Албания. Тяхното представяне е част от платформата “NEXT Balkan”, проследяваща тенденции в съвременното изкуство на Балканите

Ледия Костандини, Драги балкон, 2020, 14 рисунки

След представянето на сръбското съвременно изкуство през 2019 г. настоящото събитие представлява кураторската гледна точка към албанската сцена на Адела Деметя, основателка и директорка на "Лаборатория за изкуство в Тирана - Център за съвременно изкуство".

Галерия "Васка Емануилова" е партньор на платформата "NEXT Balkan" и на настоящата изложба, които са иницирани и организирани от Арт фондация "ДОМА".

Куратор на изложбата е Адела Деметя, участват Бора Бабочи, Диомен Боричи, Ени Дерхеми, Фатлум Дочи, Аурора Калеми, Ледия Костандини, Олсон Ламай, Илир Лука, Миряна Мечай, Грета Плана, Алкета Рамай. Изложбата може да се види в Галерия "Васка Емануилова" и Галерия DOZA между 21.04. и 13.06.2021 г.

Алкета Рамай, Обектът, 2018, инсталация; неонова светлина, глина

Вернисаж в галерия "Васка Емануилова": 20.04., 18:00 - 20:00 ч.

Вернисаж в галерия DOZA: 20.04., 19:30 - 21:00 ч.

Какво се случва на сцената на съвременното изкуство в балканските страни днес? Можем ли да намерим пресечни точки и общи тенденции? Как си представяме "бъдещето" на изкуството и можем ли да говорим за един споделен разказ след наследството на големите балкански изложби?

Това са част от въпросите, които платформата "NEXT Balkan" се опитва да зададе и развие. Изложбата "А или без извинение" е коментар върху тях. Според замисъла на кураторката тя се разполага отвъд 90-те на албанската сцена и силното представяне на социалнотo и политически ангажираното изкуство.

Ени Дерхеми, Формата на душата, 2020, поезия върху дигитална фотография

Още

Нова творческа академия за съвременно изкуство

Нова творческа академия за съвременно изкуство

В Галерия "Васка Емануилова" и Галерия DOZA са показани произведенията на разнообразна група автори, завършили образованието си в Албания и извън страната, които работят с богат набор от медии и изразни средства. В изложбата са включени картини, инсталации, видеа, звук и светлина, като кураторката се е стремила максимално да подчертае свободата на художествения замисъл.

По нейните собствени думи: "А или без извинение" е концепция за изложба и мото, вдъхновено от артистичния и кураторски подход, който прави опит да избегне усещането за идентифициране с онова, което може да бъде възприето като ограничение. A, като първа буква от азбуката, символизира всяко начало, а в тази изложба отправната точка е концепцията да не се извиняваш.

Бора Бабочи, Пролетни обреди, 2020, рисунка и монтаж върху картон

Без извинение: като един съществен аспект, който всеки художник или куратор може да притежава и да използва за осъществяване на своите цели, за да бъде възможно най-честен към вътрешната си по-висша реалност. Без извинение за избора да не представлява или свидетелства за културните, политическите и икономическите проблеми или да не документира посткомунистическото състояние и да разсъждава върху травмата и колективния опит, какъвто е случаят с много изложби и проекти на художници от Югоизточна Европа на Запад или в самия регион след падането на Берлинската стена.

Олсон Ламай , Бели халки, 2021, светлинна инсталация

Още

Бившият Текстилен техникум в Габрово да стане Център за съвременно изкуство "Кристо и Жан-Клод"?

Бившият Текстилен техникум в Габрово да стане Център за съвременно изкуство "Кристо и Жан-Клод"?

Художниците, включени в изложбата развиват по-персонализирана практика, която им дава възможност да се занимават със субективното възприятие за съществуване, вътрешно изследване и универсално осъзнаване, а не просто да идентифицират и реагират на дадената реалност."

21.04., 17 ч., Галерия DOZA - Разговор на кураторката Владия Михайлова с Адела Деметя и Бора Бабочи за кураторската концепция, мотивацията и избора на художниците. Какво означава днес свободата на художника и какви са нейните измерения на фона на традициите на изкуството, настоящето на социалното съществуване на авторите и визиите им за бъдещето.

Събитието ще се проведе с ограничени места при спазване на противоепидемичните мерки. То ще бъде излъчено и онлайн.

Изложбата е подкрепена от програмата "Визуални изкуства" на Министерството на културата на България.

Още

Балът в музея "Метрополитън" ще е през септември и май догодина

Балът в музея "Метрополитън" ще е през септември и май догодина

Още

"Стая с безброй истории" на Таня Харизанова - в Арт Галерия Le Papillon

"Стая с безброй истории" на Таня Харизанова - в Арт Галерия Le Papillon

Още

"Ние сме първи": Съветските плакати на тема Космос

"Ние сме първи": Съветските плакати на тема Космос

Още

Оригинален портрет на Георги Раковски от 1864 г. гостува в Историческия музей в Бургас

Оригинален портрет на Георги Раковски от 1864 г. гостува в Историческия музей в Бургас

Още

Андрей Даниел. Между две епохи

Андрей Даниел. Между две епохи

Още

Художникът абстракционист Валентин Топалов в "Ефирни пътеки" -  Галерия "Париж"

Художникът абстракционист Валентин Топалов в "Ефирни пътеки" - Галерия "Париж"

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Изложбата - живопис е от 18 до 30 март 2024 г. в Галерия "Париж"

Организаторите на българското участие във Венецианското биенале са провели работна среща в Италия

Павилионът на България тази година ще бъде в експозиционното пространство зала "Тициан" (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията

Стилияна Узунова с емоционално пътуване и "Пристан"

Откриването на изложбата е на 12 март 2024 /вторник/ от 18:00 ч. в изложбения салон на Арт Галерия Lе Papillon, където в компанията на талантливата Стилияна Узунова

Музеят на Пикасо в Париж представя нова изложба и почита художничката Франсоаз Жило

Жило е единствената от спътниците на Пикасо, която напълно се еманципира от него, за да реализира потенциала си на художничка

Творби на Старите майстори и римски статуи изложени пред колекционери в Нидерландия

"Особено на нашия панаир е, че обхваща почти 7000 години история на изкуството, 7000 години човешко творчество. Независимо дали става въпрос за живи или мъртви творци, художници или занаятчии", казва Хиде ван Сегелен, търговец на изкуство и председател на изпълнителния съвет на TEFAF (The European Fine Art Foundation)