НЕМАТЕРИАЛНО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО
Женската певческа група "Високо пеене" с грамоти след вписването в Представителния списък на ЮНЕСКО
"България има тази отговорност като държава да се грижи за опазването на това наследство, особено след признаването му за световен феномен на певческото изкуство", каза проф. Лозанка Пейчева
Редактор : / 741 Прочита 0 Коментара
Източник: Скрийншот: UNESKOЖенската певческа група "Високо пеене" при читалището в Сатовча днес е отличена за вписването в Представителния списък на ЮНЕСКО на елементите на нематериалното културно наследство на човечеството, съобщи за БТА областният управител на Благоевград Николай Шушков.
Певиците от Сатовча и Долен са получили грамоти от кмета на община Сатовча Арбен Мименов, а областният управител е връчил на представителките на певческата група поздравителен адрес и почетния знак на областната администрация. Шушков е пожелал на певческата група да запазят творческия си дух и да продължават да радват с присъствието си в духовния живот на областта.
На събитието е присъствала и проф. Лозанка Пейчева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН - един от експертите, подготвили кандидатурата за вписване на високото пеене от Долен и Сатовча в Представителния списък на ЮНЕСКО.
Това пеене е единствено като стил, характер, структура и изпълнение на територията на България и се изпълнява само в Долен и Сатовча, каза за БТА проф. Пейчева. Тя посочи, че високото пеене е открито в средата на миналия век от изследователката Райна Кацарова, която първа го забелязва за науката. Оттогава попада в изследователския интерес, допълни проф. Пейчева.
Уникалният стил на пеене е съхранен до днес в Долен и Сатовча от създадените певчески групи, които го предават от поколение на поколение, посочи изследователят.
Според проф. Пейчева признанието, което получава автентичният стил, характерен за двете населени места, ще направи пеенето "на високо" видимо и по-популярно. България има тази отговорност като държава с нейните институции да се грижи за опазването на това наследство, особено след признаването му за световен феномен на певческото изкуство, допълни проф. Пейчева.
Тя изрази надежда женските певчески групи от Долен и Сатовча да получават подкрепа във връзка с обучаването на деца, които имат талант и желание, защото по думите и "за да е живо във времето, това е единственият начин да се предава от поколение на поколение".